Юристи консультують: Що потрібно знати про завдаток при купівлі квартири 

Я продавав квартиру, отримав завдаток в сумі 4 тисяч гривень (написав розписку на отримання цих грошових коштів і усний договір з покупцями, що квартиру вони куплять через місяць). У розписці чітко прописано, що це завдаток, але не вказаний термін її дії. Через місяць вони відмовилися купувати квартиру, мотивуючи це тим, що банк не видає їм кошти з рахунку. Через 3 місяці я продав квартиру іншим покупцям, а потім через місяць від мене почали вимагати повернення завдатку. Як в такому випадку я маю вчинити? Чи повинен я повертати цей завдаток?

«У даному випадку ви маєте повернути гроші в тій сумі, в якій отримали, оскільки відповідно до статті 570 Цивільного кодексу України, якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом. За змістом вказаної статті завдатком може забезпечуватися тільки дійсне зобов’язання, тому правила про залишення завдатку особі, яка його одержала (ст. 571 ЦК України), застосовується лише у випадках, коли договір (або хоча б попередній договір) було укладено, але сторона ухиляється від його виконання», — пояснює юрист Оксана Костенко.

Відповідно до Закону, попереднім є договір, сторони якого зобов’язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором. Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена, — у письмовій формі. В той же час, статтею 657 чинного Цивільного кодексу України встановлена обов’язковість нотаріального посвідчення та державної реєстрації договорів купівлі — продажу об’єктів нерухомості. Законодавство прямо передбачає, що правочини, вчинені з недодержанням письмової форми, є нікчемними.

Отже, ви повертаєте аванс в розмірі 4 тисяч гривень (визначена грошова сума). Тобто, суттєва відмінність авансу від завдатку полягає в тому, що на аванс не покладено функцію забезпечувати взяте сторонами на себе зобов’язання. Тому незалежно від того, яка сторона відповідальна за невиконання зобов’язання, той, хто отримав аванс, повинен його повернути. І якщо продавець  отримав як аванс певну грошову суму, а договір не було виконано, то незалежно від того, з чиєї вини це трапилось і які обставини цьому перешкоджали, аванс у будь-якому випадку підлягає поверненню.

Добавить комментарий