Юристи консультують: що робити, якщо внаслідок ДТП машина зазнала пошкоджень

Внаслідок ДТП зазнала шкоди моя машина. Я написав заяву про відшкодування до страхової. Проте матеріальна шкода, яку визнає страхова, є значно меншою за рахунок, який мені виставляють за ремонт, більш того навіть цю суму страхова фактично не сплачує. Як мені діяти в такій ситуації?

На питання відповідає юрисконсульт ПП «Адвокатське бюро Олега Бовкуна» Циб Сергій Вікторович.

У даному випадку у Вас є декілька варіантів вирішення проблеми, які можна використовувати одночасно. Для встановлення реальної вартості матеріального збитку ви можете замовити експертну оцінку автотоварозновця. Проте, зауважте, що згідно зі статтями 988 та 1192 ЦК України, страхове відшкодування не може перевищувати розміру реальних збитків, а розмір збитків, що підлягають відшкодуванню, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі. Тобто збитки пов’язані з ремонтом транспортного засобу прораховуються з урахуванням зносу, і якщо автомобіль довго використовувався, ремонтувався раніше і т.п., відшкодування буде меншим за вартість нових деталей. Відповідно до законодавства сума відшкодування, зменшується на суму податку на додану вартість. При цьому доплата в розмірі, що не перевищує суми податку, здійснюється за умови отримання страховиком документального підтвердження факту оплати проведеного ремонту.

Строк виплати страхового відшкодування зазначений у ст. 36 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», відповідно до якої страховик протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов’язаний прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування або прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування.

Якщо страховик не виконує своїх обов’язків, не виплачує страхового відшкодування, затягує з прийняттям рішення, то Ви можете звернутись зі скаргою на дії страховика до МТСБУ (Моторне (транспортне) страхове бюро України), об’єднання страховиків, які здійснюють обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам.

Також Ви можете звернутись до суду з позовною заявою про стягнення зі страховика вартості матеріальних збитків. Відповідно до законодавства, Ви маєте право вимагати сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, трьох проценти річних від простроченої суми, та понесених вами судових витрат.

 

Добавить комментарий