Юристи консультують: що робити з проблемним співвласником?

Я проживаю в приватизованій квартирі. Разом зі мною проживає співвласник, з яким ми весь час конфліктуємо? Чи можу отримати право власності на все майно, чи іншим способом вирішити наші суперечки. На питання відповідає юрисконсульт ТОВ «Юрист 24-7» Циб Сергій Вікторович.

Згідно ч. 1 ст. 364. ЦК України, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

Згідно ч. 3 ст. 364. ЦК України, У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації..

Виділ частки внатурі означає що ви отримаєте окреме майно та зможете розпоряджатись ним незалежно від волі співмешканця.

Для виділу частки внатурі необхідно щоб майно було подільним, та відповідало  ряду вимог, наприклад квартира повинна мати достатню житлову площу, кілька кімнат, окреме входи та інш. Якщо квартиру можливо розділити слід звернутись до суду, а можливість поділу підтвердить експертиза.

Відповідно до ч. 3 ст. 364. ЦК України, якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

Отже ви можете отримати компенсацію за свою частку.

Також, на підставі ст. 365 ЦК України, можливе припинення права особи на частку у спільному майні за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:

1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;

2) річ є неподільною;

3) спільне володіння і користування майном є неможливим;

4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї.

Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

При виникненні конфліктної ситуації, яка унеможлює добровільне встановлення порядку користування спільним майном між співвласниками, такий порядок користування може встановити суд.

Якщо у Вас виникли запитання телефонуйте – (050) 571-21-50; (097) 241-56-34; або пишіть запитання: dnepropetrovsklawyer@gmail.com і ми дамо вам відповідь.