Жителям Дніпра покажуть портрет людини з непростою долею (Фото)

У травні Дніпропетровський художній музей запрошує відвідувачів пройнятись історією одного з музейних експонатів – це скульптурний портрет Володимира Степановича Тамручі, генерала-танкіста, людини з непростою долею. Зазначають у прес-службі музею.

Автор роботи – Сарра Дмитрівна Лебедєва. У ХХ столітті несподіваний розквіт вітчизняної скульптури значною мірою був обумовлений творчістю трьох жінок-скульпторів – А. С. Голубкіної, В. І. Мухіної, С. Д. Лебедєвої, що мали мужність відстоювати своє пластичне бачення світу. Спадщина Сарри Дмитрівни Лебедєвої порівняно невелика, проте настільки насичена, зосереджена, що в цілому складається в значне явище.

Володимир Степанович Тамручі – учасник Першої світової війни. На посаді начальника штабу 22-го механізованого корпусу зустрів Другу світову. За вміле керівництво бойовими діями генерал-майор Тамручі був висунутий на посаду заступника командувача Південно-Західним фронтом з автобронетанкових військ, а у вересні 1941 року їх очолить вже у  званні генерал-лейтенанта. Травень 1942 року став невдалим для контрнаступу радянських військ в напрямку Харкова. В опалу потрапили багато хто: зокрема, був знятий з посади начальника штабу фронту Іван Баграмян, а Володимир Тамручі, відсторонений, і як доцент військової академії був призначений в один з військово-навчальних закладів. В травні 1943 року полум’яний проповідник танкової справи був заарештований і звинувачений в зраді Батьківщині.

В науковій картці експонату стоїть дата створення – 1944 рік , але ж в цей час Тамручі вже був за ґратами і навряд чи скульптор зважилась би ліпити портрет «ворога народу» в такий непростий для країни час. На наш погляд, ймовірний час створення бюсту – це період з травня 1942 р. по  травень 1943 р. , коли В. С. Тамручі перебував у Москві на викладацькій роботі.

Скульптуру можна побачити з 3 по 31 травня  в залі постійної експозиції. зазначають у прес-службі музею.