Жителям Дніпропетровщини за спалювання листя загрожує кримінальна відповідальність

На Дніпропетровщині із настанням осені пожежники мають додатковий клопіт — спалювання листя та сухостою. Адже саме так багато мешканців звикли розв’язувати проблему щодо сміття на власному подвір’ї. Аналогічна ситуація спостерігалася навесні, коли люди просто підпалювали траву біля посадок, та не могли проконтролювати вогонь і пожежа розповсюджувалась на балки, сміттєзвалища тощо.

ГОРИТЬ УСЕ

Від початку року в області сталося майже чотири тисячі пожеж в екосистемах. 2,8 тис. випадків — це горіння сухостою. Ще безліч разів рятувальники виїжджали гасити полум’я, яке виникало внаслідок підпалу сміття; 105 разів загорявся ліс та 37 пожеж було зафіксовано на сільгоспугіддях. Торік статистика пожеж була аналогічною. Тоді на гасіння вогню «на природі» рятувальники виїздили 3,5 тис. разів. Загалом на Дніпропетровщині цьогоріч зафіксовано 8,6 тис. пожеж.

«Один виїзд вогнеборців коштує державі майже 85 тис. грн. Пожежі в природних екосистемах завдають значного збитку країні та навколишньому середовищу. Можуть спричинити загоряння будівель, знищити лінії електромереж, газопроводів, завдати великої шкоди лісовим насадженням та мешканцям зелених зон. Випалювання сухої трави та очерету може призвести до масштабних пожеж, завдати непомірних збитків природі та мати трагічні наслідки для людей. Адже вогонь із відкритої місцевості легко «перекидається» на присадибні ділянки та будинки», — сказав провідний інспектор ГУ ДСНС в області Сергій Качан.

За його словами, тільки близько 15% випадків пожежі виникають природним шляхом. В інших — рушійною силою є людський фактор. Це і недопалки, і багаття, і випалювання сухостою, листя та іншого сміття, замість того щоб його прибрати. «Цього року неконтрольовані пожежі небезпечні й тим, що можуть призводити до детонування військових боєприпасів, адже нині Україна — найбільш замінована держава у світі», — зазначив Сергій Качан.

Крім потенційної шкоди майну людини, під час паління сухостою у вогні згоряють різні тварини — зайці, їжаки, лисиці, куріпки. Вони не можуть утекти від вогню.

«Також вигоряють ґрунтові мікроорганізми, які забезпечують рослини поживними речовинами, знижується родючість ґрунтів. Спалення листя разом із побутовими відходами, як-от пластикові вироби, призводить до забруднення повітря складними органічними речовинами, що викликають різні захворювання», — розповів заступник директора департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради Ярослав Крисько.

ВИКЛИКАЙТЕ ПОЛІЦІЮ

За спалювання сухостою адміністративне покарання складає від 3,6 до 6,1 тис. грн. Сергій Качан також зазначив, що саме співробітники ДСНС не тільки складають протокол про адміністративне порушення, а й розглядають його та виносять санкції на винну особу.

Але за такі дії передбачена ще й кримінальна відповідальність. Якщо вона настає, то палію в кращому випадку може загрожувати до 91 тис. грн штрафу, в гіршому — від 2 до 10 років ув’язнення. «Після введення воєнного стану в Україні більшість підпалів сухостою інкримінують як кримінальну відповідальність. Тому людина має неприємні розмови не тільки з рятувальниками, а й з поліціянтами. Якщо виявляється її невинність, то потім статтю перекваліфіковують як адміністративне порушення і палій сплачує тільки штраф», — сказав Сергій Качан.

Крім того, під час військового стану в країні більшість підпалів належать до диверсій. За таку діяльність, якщо злочинний намір буде доведено, можна отримати від 15 років позбавлення волі до довічного ув’язнення. Рятувальники закликають: якщо побачили, що хтось палить сухостій, — викликайте не тільки ДСНС, а й поліцію.

ТАМАРА БЄЛКІНА