12 серпня. Цей день в історії

1323 — Новгород і Швеція після затяжної тридцятирічної війни уклали Ореховський мир.

1851 — американець Ісаак Зінгер одержав патент на швейну машинку. Швейні «машинки» відрізнялися тим, що повністю копіювали метод ручного одержання стібка. Але в 1814 році австрійський кравець Джозеф (Йозеф) Мадерспергер створив голку с вушком у вістря одного з кінців. Через кілька років Фишер, Гібоні, Уолтер Хант, Эллиас Хоу й інші вчені почали працювати над одержанням стібка за допомогою голки з вушком.

1865 — англійський хірург Джозеф Лістер уперше використав під час операції карболову кислоту (фенол) для дезінфекції інструментів та рук хірурга.

1896 — в США (Аляска) на річці Клондайк знайдена золота жила (у наш час слово клондайк стало прозивним і позначає нечуване багатство, яким потрібно заволодіти).

1898 — США приєднують Гавайські острови.

1919 — об’єднані армії УНР почали наступ на радянсько-українському фронті.

1933 — відбувся перший матч футбольної збірної України. Супротивниками футболістів УРСР була збірна Туреччини.

1949 — в Лондоні через шпаків, які розмістилися на хвилинній стрілці годинника, Біг Бен став відбивати час із запізненням на чотири з половиною хвилини.

1950 — Міністерство оборони США випустило керівництво як треба захищатися від ядерної атаки, це змусило населення масово будувати підземні бункери (на дану тему в Голлівуді вийшло кілька комедійних фільмів).

1960 — у штаті Флорида (США) з мису Канаверал був запущений перший телекомунікаційний супутник — Echo One.

1991 — в Англії заборонено вигул бійцівських собак без намордників, їх розведення і продаж (довгий час в Британії були популярні підпільні собачі бої, також доведено, що бійцівські собаки без намордника небезпечні для людей).

1994 — у кінопрокат США надходить фільм «Природжені вбивці» культового режисера Олівера Стоуна (у фільмі зображений цинізм ЗМІ, насильство в сім’ї, використані незвичайні прийоми зйомки).

1999 — в Україні вирішено закрити всі витверезники (дане приміщення раніше називалося «Притулок для сп’янілих», втім в наш час всіх п’яних забирають у відділення міліції).

2000 — жахлива катастрофа у складі Північного флоту Росії: у Баренцевому морі атомний підводний човен «Курськ» затонув на глибині 108 метрів в результаті катастрофи, офіційна версія вибух торпеди (втім зважаючи на цілковиту секретність істинні причини з’ясувати не представляється можливим).

12 серпня народилися:

1681 — російський мореплавець Вітус Берінг (у його честь названа Берингова протока, яку він власне і відкрив).

1774 — англійський поет-романтик Роберт Сауті (написав знамениту казку «Три ведмеді», яку для російських читачів адаптував Лев Толстой).

1822 — німецький астроном Генріх Луї д’Арре (відкрив планету Нептун).

1887 — австрійський фізик Ервін Шредінгер (вважається одним із засновників квантової механіки, був учасником багатьох академій наук світу, володар Нобелівської премії).

1904 — спадкоємець російського трону Цесаревич Олексій (єдиний син імператора Миколи II, був розстріляний 17 липня 1918 разом з батьками, сестрами і слугами).

1922 — Мілош Якеш, чеський політичний діяч. Генсек Чехословацької компартії у 1987-1989 роках, після Густава Гусака.

1926 — американський кіноактор і режисер Джон Дерек (також був успішним фотографом для журналу «Playboy»).

1930 — американський мільярдер, філантроп Джордж Сорос (прославився своїми фінансовими спекуляціями, але все в рамках закону).

1943 — російський оперний співак Леонід Сметанников (перший виконавець знаменитої пісні «День Перемоги»).

1969 — англійська поп/фолк-співачка Таніта Тікарам (зберігає репутацію однієї з найпоетичніших і загадкових поп-співачок).

1971 — американський тенісист, 14-разовий переможець турнірів Великого шолома, був першою ракеткою світу протягом 286 тижнів (на сьогоднішній день рекорд), Піт Сампрас.