12 вересня. Цей день в історії

1213 – армія альбігойців (дотримувалися містичних навчань Грааля, в стані католиків вважалися єретиками) зазнає поразки від французьких хрестоносців у битві при Мюре.

1698 – засновано місто Таганрог (порт на березі Азовського моря).

1723 – Російська імперія відхопила у персів узбережжя Каспійського моря разом з важливим нафтовим містом Баку, дана подія істотно збільшила вплив росіян на Середню Азію.

1898 – відкриття Київського політехнічного інституту (31 серпня за ст. ст.). Тоді в КПІ було чотири відділення: механічне (109 студентів), інженерне (101), сільського господарства (87), хімічне (63). Заняття почалися в приміщенні, збудованому для комерційного училища (по вул. Воровського, 24), яке інститут узяв в оренду на рік

1910 – в Лос—Анджелесі Аліса Уелс стала першою у світі жінкою—офіцером поліції.

1933 – американській фізик угорського походження Лео Сілард запропонував ідею ланцюгової ядерної реакції

1939 – московський ”Спартак” виграв футбольний Кубок СРСР, після чого змушений був перегравати півфінал (небувалий випадок в історії футболу).

1940 – поблизу селища Монтіньяк (Франція) чотирма місцевими підлітками знайдено печеру-грот з настінними малюнками віком 15 – 17 тисяч років, котрі на сьогодні є однією з найкращих колекцій доісторичного живопису періоду раннього палеоліту.

1941 – старший лейтенант Катерина Зеленко, льотчиця 135-го ближньо-бомбардувального полку, на бомбардувальнику Су-2 протаранила і збила німецький винищувач Ме-109. Це єдиний випадок в історії авіації, коли повітряний таран здійснила жінка.

1948 – війська Хайдарабада зазнали поразки від індійської армії, а сама область увійшла до складу Індії.

1953 – першим секретарем КПРС став Микита Хрущов.

1958 – інженер Джек Кілбі випробував першу інтегральну схему, проте перший промисловий зразок створив Роберт Нойс.

1974 – позбувся влади імператор Ефіопії Хайле Селассіє I (походив з легендарної династії нащадків царя Соломона).

1992 – в космос полетіла перша подружня пара, перша темношкіра жінка і перший японський астронавт.

2006 – відбувся легендарний концерт Мадонни в Москві на стадіоні Лужники в рамках Confessions Tour.

2007 – уряд Михайла Фрадкова склав повноваження перед обраним Президентом Росії.

2008 – у Харкові відбувся перший концерт групи Queen, в рамках Європейського туру в підтримку акції боротьби зі СНІДом.

12 вересня народилися:

1494 – французький король Франциск I (засновник Ангулемської гілки королівської династії Валуа), при ньому Франція вела тривалі війни в Європі.

1756 – генерал російської армії, видатний воєначальник епохи наполеонівських воєн, Дмитро Сергійович Дохтур.

1818 – американський винахідник Річард Джордан Гатлінг (винайшов скорострільну зброю, що приводиться в дію мускульною силою стрільця).

1838 – Артур Ауверс – німецький астроном, укладач першого каталогу зірок.

1875 – Олександр Кошиць, український диригент, композитор та етнограф.

1888 – французький естрадний співак Моріс Шевальє, витупал довгий час як шансоньє.

1913 – Джеймс (Джессі) Оуенс, американський легкоатлет, спринтер і стрибун.

1921 – знаменитий польський письменник, класик жанру фантастики Станіслав Лем (його можна вважати футурологом, так як він точно в своїх книгах передбачив створення віртуальної реальності, штучного інтелекту, нанороботів і багато іншого).

1944 – активіст руху американських індіанців Леонард Пелтіер (був засуджений за вбивство двох агентів ФБР, хоча багато його прихильників вважають його політв’язнем).

1944 – американський співак Баррі Уайтт (король соул-музики, його голос відомий у всьому світі).

1949 – десятиразова чемпіонка світу з фігурного катання Ірина Родніна (найуспішніша фігуристка в історії парного катання, Родніна мала чудову техніку і завжди вражала суддів винятковою виконавською майстерністю).

1952 – чеченський політичний діяч, ідеолог сепаратистського руху в Чечні Зелімхан Яндарбієв Абдумуслімовіч (був убитий співробітниками російських спецслужб в Катарі).

1961 – знаменита французька співачка Мілен Фармер (її творчість включає в себе вісім студійних альбомів, численні сингли, концертні записи і збірник).