14 листопада. Цей день в історії

1263 — застудившись під час повернення із дипломатичного візиту в Орду, помер Олександр Невський, князь Новгородський, Київський і Владимирський.

1533 — іспанські конкістадори на чолі з Франсіско Пісарро прибули до Кахамарки, імперія Інка.

1666 — Семюел Піпс повідомляє про перше переливання крові, зроблене від одного собаки до іншого.

1770 — шотландський дослідник Джеймс Брюс виявив витік Блакитного Нілу на північному заході Ефіопії — початок річки Ніл, найдовшої у світі

1832 — в Нью-Йорку з’явився перший у світі трамвай (на кінній тязі). Трамвай розділений на три купе і розрахований на 30 пасажирів, приводився в рух кіньми; його маршрут пролягав по 4-й авеню між 14-ю вулицею і вулицею Принца.

1870 — підписано статут російського Товариства пересувних художніх виставок

1889 — одна з піонерок жіночої журналістики американка Неллі Блай (Елізабет Кохран) почала спробу об’їхати навколо світу швидше ніж за 80 днів. Мандрівка буде успішною — представниця газети «Нью-Йорк ворлд» повернеться через 72 дні, подолавши 24 900 миль (через Англію, Францію, Бріндізі, Суец, Цейлон, Гонконг і Японію)

1896 — обмеження швидкості для автомашин у Британії піднято з 4 до 14 миль/год

1908 — Альберт Ейнштейн представив квантову теорію світла

1910 — у Норфолку (США) перший аероплан злетів із палуби крейсера

1914 — американці брати Джон і Гораций Додж завершили роботу над своїм першим автомобілем під кодовою назвою «Old Betsy» і провели його дорожні випробування по вулицях Детройта.

1918 — Створена Українська академія наук. На чолі академії почав свою роботу Володимир Вернадський – видатна особистість, академік наук та громадський діяч.

1918 — задля збереження своєї влади Павло Скоропадський проголосив федеративне об’єднання з небільшовицькою Росією. Саме це розпалило антигетьманське повстання, в результаті якого на чолі країни став новий уряд – Директорія УНР.

1918 — Президентом Чехословаччини (Чехословацька республіка) став Томаш Масарик, чеський учений-філософ, політичний і державний діяч.

1920 — Закінчився період правління Директорії — уряд УНР залишив Україну та переїхав до Польщі.

1922 — початок мовлення британського радіо Бі-Бі-Сі (з радіостанції «2LO», хоча ліцензія була отримана тільки 18 січня 1923 р.)

1922 — сейм Латвійської Республіки обрав громадського діяча Яніса Чаксте першим президентом Латвії

1925 — Перші націоналістичні течії за кордоном — створена Ліга українських націоналістів у Чехословаччині. Члени Ліги опісля зіграли немалу роль у встановленні націоналістичного руху на українських землях.

1939 — Приєднання земель Західної України до Української Радянської Соціалістичної республіки.

1939 — на вулицях Москви відбувся великий автопробіг, присвячений випуску мільйонного радянського автомобіля

1940 — Переговори між представниками СPСР та Німеччини стосовно розподілу сфер впливу та вступу Радянського союзу до Троїстого союзу.

1944 — День відкриття Державного музею українського мистецтва в столиці України.

1952 — в англійській газеті «Нью мюзикл експрес» публікується перший хіт-парад — список найбільш продаваних синглів (платівки із записом шлягерів)

1960 — була створена організація країн-експортерів нафти (ОПЕК).

1982 — у Польщі звільнено з ув’язнення лідера «Солідарності» Леха Валенсу

1983 — британський міністр оборони Хезлтайн оголосив про прибуття на військову базу в Грінем-Коммоні перших крилатих ракет. Фактичне розгортання в Західній Європі американських ядерних ракет середньої дальності

1989 — Прийнята декларація щодо визнання незаконними та злочинними репресії проти переселених народів та про забезпечення їх прав і свобод.

1991 — указом президiї Верховної Ради України ухвалений текст Вiйськової присяги та тимчасове положення про порядок її прийняття

1991 — принц Нородом Сіанук повернувся в Камбоджу після 13-річного вигнання як голова тимчасового уряду країни

1994 — відкривається рух між Парижем і Лондоном через тунель під Ла-Маншем.

1999 — В незалежній Україні вдруге обрано президентом Леоніда Кучму. Загалом Кучма перебував в президентському кріслі з 1994 до початку 2005 рр.

 

14 листопада народилися:

1650 — Вільгельм III Оранський, штатгальтер (правитель) Нідерландів у 1674-1702 рр., король Англії з 1689 р.

1765 — Роберт Фултон, американський винахідник першого у світі колісного пароплава «Клермонт» (1807), що знайшов практичне застосування

1840 — Клод Моне, французький художник та один із основоположників імпресіонізму. Кращі твори Моне займають значне місце в культурній скарбниці світу з реалістичного мистецтва.

1877 — Дмитро Антонович – відомий український політичний діяч. Саме він є співзасновником та одним із ректорів Українського вільного університету. Щоправда, далеко не всі історики сходяться на думці, що він народився саме 14 листопада. За іншими даними, датою його народження є 2 листопада).

1882 — Пилип Капельгородський, один із зачинателів української радянської літератури. Працював в різних виданнях, писав переважно сатиричні оповідання та гуморески. На думку літераторів-дослідників, найкращим його твором є автобіографічна повість-хроніка «Записки семінариста». В 1939 році був ростріляний на підставі вигаданих обвинувачень в націоналізмі. В 1957 році він був реабілітований.

1889 — Джавахарлал Неру, політик, що був першим прем’єр-міністром Індії. Але широкому колу він більш відомий як син – Індіри Ганді.

1891 — Фредерік Грант Бантінг, канадський фізіолог.

1904 — Кузьма Дерев’янко, українець, радянський генерал-лейтенант, який 2 вересня 1945 р. від імені радянського Верховного Головнокомандування приймав капітуляцію Японії.

1907 — одна з найулюбленіших дітьми письменниця — Астрід (Анна Емілія) Ліндгрен. Найбільш відомими творами шведської письменниці є «Малюк і Карлсон» та «Пеппі – довга панчоха».

1912 — На Обухівщині народився поет та літературний критик Андрій Малишко.

1918 — Павлік Морозов (повне ім’я — Павло Трофимович Морозов). Саме його пропагандували радянські ідеологи як приклад героїчної поведінки та вірності своїй країні.

1948 — Чарльз Уінздор (Філіп Артур Георг) , принц Уельський.

1959 -відомий телеведучий та шоумен Дмитро Дібров. Українським глядачам він став відомий завдяки програмі «О, счастливчик» (український аналог – «Перший мільйон»).