15 грудня. Цей день в історії

1025 — під час підготовки походу на Сицилію у віці близько 69 років помер візантійський імператор Василь II Болгаробоєць

1640 — герцог Жуан Браганський вступив на португальський престол під іменем Жуан IV.

1699 — Введення юліанського календаря в Московії. Указом царя Петра I в Московії замість літочислення від «сотворіння світу» введено новий календар. Відлік і святкування нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня.

1791 — у США вступив у дію після ратифікації Білль про права (неофіційна назва перших десяти поправок до Конституції США, які закріплюють основні права і свободи людини і громадянина).

1809 — Наполеон I змусив Сенат спеціальним указом санкціонувати своє розлучення із Жозефіною де Богарне.

1840 — останки імператора Наполеона I перенесені з острова Святої Єлени в Париж, у Дім інвалідів.

1934 — у Києві за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР були розстріляні 28 «членів» вигаданого чекістами «Об’єднання українських нацiоналiстiв» (в тому числі, Григорій Косинка, Кость Буревій, Іван Крушельницький та ін..)

1939 — в Атланті відбулася прем’єра фільму «Віднесені вітром».

1948 — під керівництвом Фредеріка Жоліо-Кюрі запущений перший французький ядерний реактор у форті Шатійон

1963 — радянському воротареві Льву Яшину присуджено «Золотий м’яч» і титул кращого футболіста Європи від журналу «Франс футбол»

1964 — в Канаді прийнятий державний прапор із кленовим листом.

1965 — перший груповий політ американських космічних кораблів «Джеміні-7» та «Джеміні-6А». Уперше у космосі опинилися одночасно чотири астронавти (Френк Борман, Джеймс Ловелл, Уолтер Шірра, Томас Стаффорд)

1966 – французький астроном Дольфус відкрив десятий супутник Сатурна. Супутник дістав назву Янус.

1970 — уперше на іншу планету здійснив посадку космічний апарат, посланий з Землі, — поверхні Венери досягла радянська міжпланетна станція «Венера-7».

1976 — Незалежна Держава Самоа прийнята в ООН (острівна країна в Тихому океані з населенням в 188,5 тисяч осіб)

1978 — США оголосили про відновлення дипвідносин із Китаєм

1982 — знову відкрито кордон між Іспанією та Британською колонією Гібралтар.

1993 — прем’єра фільму Стівена Спілберга «Список Шиндлера»

1995 — Європейський суд виніс рішення у так званій «справі Босмана», яка спричинила переворот у футбольній трансферній політиці.

1997 — Літак ТУ-154 розбився біля аеропорту міста Шарджа в Об’єднаних Арабських Еміратах. Загинуло 85 людей.

2000 — Зупинений 3-й енергоблок ЧАЕС. Чорнобильська атомна електростанція повністю виведена з роботи.

15 грудня народилися:

37 — Нерон (Нерон Клавдій Цезар Август Германік), римський імператор, пятий і останній з династії Юліїв-Клавдіїв. Відомий своїми безумствами та жорстокостями.

1832 — Александр Гюстав Ейфель, французький інженер-будівельник, спеціаліст із проектування сталевих конструкцій.

1859 — Людовик Лазар Заменгоф, польський лікар, творець есперанто — найбільш успішного з усіх сконструйованих міжнародних мов.

1890 — Ємець Василь Костьович — світової слави бандурист-віртуоз. Василя Ємця називали «кобзарем у фраку», він виконував транскрипції творів Бетховена, Чайковського, Дворжака на своїй бандурі.

1907 — Німейр Оскар, бразильський архітектор, один з найвизначніших латиноамериканських архітекторів XX століття та один із засновників сучасної школи бразильської архітектури.

1910 — Джон Хеммонд, американський музичний продюсер, член Залу слави рок-н-ролу. Завдяки Хеммонду світ дізнався про такі імена, як Боб Ділан, Брюс Спрінгстін, Біллі Холідей та ін.

1922 — Алан Фрід, американський радіо-діджей, член Залу слави рок-н-ролу.

1934 — Станіслав Шушкевич, перший голова Верховної ради незалежної Білорусі. Наразі Шушкевич — активний діяч білоруської опозиції, голова партії «Беларуская сацыял-дэмакратычная Грамада».

1958 – Соломія Павличко, дочка Дмитра Павличка, — письменниця, літературознавець, перекладач, публіцистка, автор праць з історії фемінізму.

1973 — Оксана Цигульова, українська спортсменка, гімнастка.

1986 — Сніжана Онопко, українська супермодель.