16 листопада. Цей день в історії

1582 — Іван IV Грозний убив свого сина. Саме прізвисько князя з роду Рюриковичів досить повно характеризує період його правління. Постійні виснажливі війни довели країну до зубожіння. Сам факт вбивства сина став відомим широкому колу українців завдяки картині Іллі Рєпіна.

1632 — Відбулася битва під Лютценом. Це була одна з найзначніших та наймасштабніших битв тридцятирічної війни. У битві брали участь шведи під проводом Густава ІІ Адольфа та габсбурги під проводом Альбрехта Валленштайна.

1700 — Проголошення Прусії королівством. До цього землі були у складі Священної Римської імперії.

1848 — У Лондоні відбувся останній концерт видатного польського композитора Фредеріка Шопена. У 1849 році він помер.

1869 — був формально відкритий Суецький канал, на будівництво якого пішло десять років.

1895 — Новий винахід – кінематограф, право винаходу якого належало братам Люм’єр, показали у Сорбонні (Франція).

1906 — в Англії запатентована перша кінокамера.

1917 — в колишньому ханському палаці у Бахчисараї відкрито Національний музей.

1918 — Ще одне проголошення республіки – Угорщина виходить зі складу Австро-угорської імперії та змінює форму правління.

1924 — у Харкові почала мовлення перша в Україні радіостанція. Тепер 16 листопада в Україні — День працівників радіо, телебачення та зв’язку

1924 — збірна СРСР з футболу провела свій перший міжнародний матч. У Москві вона виграла у збірної Туреччини з рахунком 3:0

1933 — Перший крок багатолітньої історії непростих стосунків – Радянський союз та США встановили дипломатичні відносини з перспективою на співпрацю.

1938 — англійський футболіст Джордж Холл під час матчу Англія-Ірландія зробив найшвидший хет-трік — за 3.5 хвилини він забив у ворота суперника три голи.

1940 — у відповідь на жорстоку авіаційну атаку німців на Ковентрі, британська авіація здійснила перший із надалі числених нальотів на Гамбург.

1945 — дата створення ЮНЕСКО, Організації ООН з питань освіти, науки й культури

1950 — у Варшаві відкрито II Всесвітній конгрес прихильників миру. Створення Всесвітньої ради миру

1965 — у СРСР запущено «Венеру-3» — безпілотний космічний корабель, який невдовзі успішно приземлився на Венері

1967 — Розпочався Перший Світовий конгрес Вільних українців. Засідання тривало 4 дні, місцем проведення був Нью-Йорк.

1972 — американська компанія «Пепсіко» оголосила про продаж з наступного року в СРСР «Пепсі-коли». В обмін компанія отримала ексклюзивні права на продаж у США горілки «Столична»

1988 — Верховна Рада Естонської РСР проголосила Декларацію про суверенітет Естонії і пріоритет республіканського законодавства над союзним

1990 — на екрани США вийшов фільм Кріса Коламбуса «Один дома» з 10-літнім Маколеєм Калкіним у головній ролі.

1994 — в Україні узаконено професійне свято працівників радіо, телебачення та зв’язку (указ президента №667/94 від 11.11.1994р.).

1996 — у результаті вибуху в житловому будинку в дагестанському місті Каспійськ, де мешкали сім’ї російських прикордонників, загинуло 68 осіб. Як з’ясувалося згодом, теракт спричинили не чеченські бойовики, а «розборки» місцевих еліт

 

16 листопада народилися:

42 до н. е. — Тиберій, другий римський імператор. Згідно з Біблією, саме за його правління був розп’ятий Ісус Христос

1673 — Олександр Меншиков, російський воєнначальник, генералісімус, сподвижник царя Петра I.

1788 — Дмитро Бантиш-Каменський, український і російський історик та археограф

1829 — Антон Рубінштейн, російський композитор, піаніст, дириегнт, засновник Санкт-Петербурзької консерваторії.

1835 — Бельтрамі Еудженіо, італійський математик, член Національної академії деї Лінчеї в Римі (з 1873). Професор університетів у Болоньї (з 1862) і Римі (з 1873).

1838 — Опєкушин Олександр Михайлович, відомий російський скульптор. З-поміж робіт Опєкушина найбільш відомими є пам’ятник адміралу Грейгу у Миколаєві, пам’ятники Олександру Пушкіну у Москві, Санкт-Петербурзі та Кишиневі , Карлу фон Беру у Тарту та Михайлу Лермонтову у П’ятигорську .

1867 — Антоній Вишневський (церковне ім’я – Агапіт) — український церковний діяч, один із нечисленних представників вищого духовенства, який підтримав українську державність. Єпископ та архієпископ Катеринославський і Маріупольський (1911—1919).

1873 — Генді Вільям, корнетист, вокаліст, композитор. За величезний вклад в історію розвитку блюзу як музичного напряму прозваний «Батьком Блюзу». В 1960 році було встановлено його бронзову статую в Мемфісі, штат Теннесі, а також в Флоренс, Алабама.

1874 — Колчак Олександр Васильович, російський військовий і державний діяч, адмірал (1918), полярний дослідник і вчений-океанограф. Широким масам він відомий як провідник Білого руху в Сибіру. На ряду з керівниками Білого руху й державами Антанти був визнаний, як Верховний Правитель Росії (хоча реальної влади над усією територією країни не мав).

1878 — Паращук Михайло, скульптор і громадський діяч. Найвідомішою роботою майстра є пам’ятник Адаму Міцкевичу, що прикрашає площу Міцкевича у Львові.

1895 — Багрицький Едуард Георгійович – радянський поет, уродженець Одеси. На творчість великий вплив мали твори Шевченка та українська народна поезія.

1907 — Аміранашвілі Петро Варламович – оперний співак, соліст Тбіліського театру опери та балету ім. 3. П. Паліашвілі.

1922 — Жозе Сарамаго, португальський письменник, нобелівський лауреат 1998 р. («Євангеліє від Ісуса»)

1930 — Олександр Сацький, український письменник та кінодраматург, автор сценаріїв до 16 фільмів, в тому числі «В бой идут одни старики» (разом із Леонідом Биковим), «Кармелюк», «Гнів» та ін.

1936 — Турчин Ігор Євдокимович, тренер з гандболу. Створив команду «Спартак» (Київ) — 20-разового чемпіона СPСР, 13-разового переможця Кубку Європейських чемпіонів. За видатні досягнення в спорті Турчин і його команда занесені в Книгу рекордів Гіннеса.

1938 — Нозік Роберт, американський філософ російсько-єврейського походження, ідеолог класичного лібералізму, професор Гарвардського університету.

1977 — Баюл Оксана Сергіївна, перша й досі єдина олімпійська чемпіонка України в зимових видах спорту. Срібний призер чемпіонату Європи (1993), чемпіонка світу (1994).