20 травня. Цей день в історії

Сьогодні День банківських працівників, який відзначається в Україні щорічно 20 травня. Цим святом держава, відповідно до Указу Президента України від 6 березня 2004 року № 316/04, підкреслює важливу роль банківської системи і значний внесок банківських працівників у розвиток економіки України та забезпечення її фінансової стабільності.

За роки незалежності в Україні побудована сучасна кредитно-фінансова система, запроваджена національна грошова одиниця, забезпечена її стабільність. Національний банк України створив електронну систему проведення розрахунків між банківськими установами та суб’єктами господарювання, казначейство, інші установи, організації та підприємства, які забезпечують повноцінне функціонування системи банків країни.

20 травня святкується Всесвітній день метролога. Відзначається за рішенням ЮНЕСКО з 2001 року. У 1875 в Парижі на Міжнародній дипломатичній конференції представниками 17 держав була написана Міжнародна метрична конвенція «задля забезпечення міжнародної єдності і удосконалення метричної системи». Цією конвенцією метрична система мір визнавалась міжнародною, затверджувалися прототипи метра і кілограма. Також на конференції було засноване Міжнародне бюро мір і ваг, основним завданням якого було забезпечення єдності вимірювань у міжнародному масштабі, і створений Міжнародний комітет мір і ваг, який здійснював наукове керівництво цією роботою, готував і проводив Генеральні конференції з мір і ваг.

Події дня:

 1185 року відбулачя  подія,  яка  стала сюжетом для «Слова о полку Ігоревім». На річці Каяла відбувся бій руських полків під керівництвом новгород-сіверського князя Ігоря Святославича та його брата Всеволода з військом половецького хана Кончака.  Русичі були розбиті, Ігор разом із сином Володимиром потрапив у полон.

1570 — Абрахам Ортеліус (Abraham Ortelius) розробив прототип сучасного атласу.

1780 — Освячено й відкрито богослужіння у Троїцькій церкві слободи Троїцька.

1862 — прийнятий Закон про земельні наділах (гомстедакта) у США (безкоштовними наділами землі в 65 га наділяються всі громадяни країни).

1873 — одержання фірмою «Лівай Стросс енд компані» ліцензії на одноосібне право виробництва штанів із заклепками на кишенях. Офіційна дата дня народження джинсів.

1882 — укладення Троїстого союзу між Німеччиною, Австро-Угорщиною та Італією проти Франції та Росії.

1895 — у Нью-Йорку пройшов перший комерційний перегляд фільму (глядачам показали 4-хвилинну стрічку про боксерському поєдинку).

1899-й  — Джекоб Герман став першим водієм, якого було заарештовано за перевищення швидкості — він «мчав» по одній з вулиць Нью-Йорка зі швидкістю 20 км/год.

1929 — відкриття школи морських льотчиків у м. Миколаєві.

1931 — у Дніпропетровську на проспекті Карла Маркса (Дмитра Яворницького) введено односторонній рух транспорту й визначено єдині місця для переходу вулиць.

1932 — на зборах письменницького активу CPCP вперше введено термін «соціалістичний реалізм».

1939 — компанія «Пан Американ» розпочала доставку авіапошти через Атлантичний океан.

1967 — BBC заборонила транслювати пісню «Бітлз» «A Day in the Life» через наявні в словах пісні натяків на використання наркотиків.

1969 — в Гібралтарі Джон Леннон одружився з Йоко Оно.

1970 — Мао Цзeдун закликав до початку світової революції проти американського імперіалізму.

1989 — радянський льотчик Олександр Зуєв викрав винищувач МіГ-29 до Туреччини.

1991 — прийняття в CPCP закону про порядок в’їзду і виїзду радянських громадян за кордон. Зняття обмежень з закордонних поїздок.

1995 — Валерій Сюткін останній раз виступив у складі групи «Браво».

2003 — Святий Престол випустив у світ словник сучасної латинської мови. У нього були додані такі поняття, як відеотелефон, Інтерпол, ФБР, бестселер і багато інших слова, про яких давні римляни не мали уявлення.

2005 — відбувся дебют незалежної України на Каннському кінофестивалі — світова прем’єра документального фільму режисера Ігоря Стрембіцького «Подорожні», який здобув «Золоту пальмову гілку».

2009 — ФК «Шахтар» (Донецьк, Україна) вперше у своїй історії виграв Кубок УЄФА.

Ювілеї дня:

1799 — Оноре де Бальзак, французький письменник, класик світової літератури.

1804 — Михайло Іванович Глінка, російський композитор, класик світової музики: «Іван Сусанін», «Хованщина».

1806 — Джон Стюарт Мілль, англійський філософ-позитивіст, економіст і громадський діяч, ідеолог лібералізму («Система логіки», «Підстави політекономії»).

1851 — Еміль Берлінер, американський винахідник німецького походження, який в 1887 році придумав новий пристрій для звукозапису, яке назвав грамофоном.

1908 — Джеймс Стюарт, американський кіноактор, що знімався у фільмах Хічкока та вестернах.

1925 — Олексій Андрійович Туполєв, генеральний конструктор літаків, доктор технічних наук, професор, академік РАН, Герой Соціалістичної Праці.

1944 — Джо Кокер, англійський рок-співак.

1946 — Шер (справжнє ім’я Шерілін Саркісян), американська співачка вірменського походження, володарка «Оскара».

1956 — Григорій Чхартішвілі (псевдонім Борис Акунін), письменник, есеїст, перекладач, японіст.

1967 — Гоша Куценко, російський кіноактор.

Роковини смерті:

1506 — Христофор Колумб, мореплавець із Генуї, який відкрив Американський континент (*1451).

1648 — Владислав IV Ваза, король Польський і великий князь Литовський (1632–1648).

1793 — Шарль Бонне, швейцарський природознавець і філософ-ідеаліст.

1940 — Вернер фон Гейденстам, шведський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1916 року.

2009 — Олег Янковський, російський актор і режисер. Народний артист СРСР, лауреат Державних премій СРСР і РФ.

Добавить комментарий