23 грудня. Цей день в історії

1583 — Папа Римський Климентій VIII формально прийняв українську православну церкву під свою зверхність. Ця звістка викликала в Україні численні протести і обурення — для широких мас ідея об’єднання всього християнства відступала перед загрозою латинізації і полонізації України.

1588 — за наказом короля Генріха III убитий Генріх (Анрі) де Гіз, французький герцог, один з організаторів Варфоломіївської ночі, глава Католицької ліги, що претендував на королівський престол.

1718 — імператор Росії Петро I заснував Адміралтейств-колегію — вищий орган управління морським відомством у Росії. Її першим президентом став Федір Апраксін

1873 — у Львові засновано Літературне товариство імені Тараса Шевченка

1876 — султанським указом проголошена конституція Туреччини

1904 — у Вільнюсі вийшла перша легальна газета литовською мовою «Вільняус жініос» («Вільнюські вісті»)

1913 — Відбувся перший політ літака І. Сікорського «Ілля Муромець». Цей літак поставив низку рекордів: вантажопідйомності, числа пасажирів, часу і максимальної висоти польоту. Є першим в світі бомбардувальником, який масово вироблявся.

1913 — заснована Федеральна резервна система (США) з деяких великих банків. До сьогоднішнього дня лише банки, що входять в систему, мають право здійснювати емісію доларів.

1933 — німецький суд виправдав болгарських комуністів Георгія Димитрова, Васила Танєва і Благоя Попова та німецького комуніста Енрнста Торглера, яких звинувачували в підпалі рейхстагу. Голландець Марінус ван дер Люббе був визнаний винним і страчений

1947 — 1 січня в Радянському Союзі об’явили вихідним днем.

1947 — Перша демонстрація транзистора на Bell Labs, колишня американська корпорація, крупний дослідницький центр в області телекомунікацій, електронних та комп’ютерних систем.

1948 — страчений через повішення Хідекі Тодзі, японський політик і воєначальник, генерал, міністр оборони з 1940 р., прем’єр-міністр Японії в 1941-1944 рр. Був переконаним прихильником союзу з нацистською Німеччиною і фашистською Італією. Після поразки Японії у Другій світовій війні визнаний воєнним злочинцем

1951 — Петро Федун (псевдо — Полтава) покінчив із собою, коли його з двома побратимами в лісовій криївці оточили радянські війська ВВ і МГБ.

1953 — У ході спеціального засідання Верховного судові СРСР винесено смертний вирок міністру внутрішніх справ СРСР, маршалу Лаврентію Берії, звинуваченому в змові з метою одноосібного захоплення влади. Згідно з офіційною версією, цього ж дня Берія був розстріляний.

1963 — Папа римський Павло VI підвищив статус Української Греко-Католицької Церкви з рівня митрополії до рівня верховного архієпископства.

1968 — американські астронавти Борман, Лоуелл і Андерс стали першими людьми, які досягли від орбіти Місяця

1972 – Шістнадцять осіб, що вижили після катастрофи літака рейсу 571 компанії Air Force в Андах, були врятовані через 73 дні. Щоб вижити, вони були змушені їсти тіла загиблих пасажирів.

1972 — Манагуа, столиця Нікарагуа була зруйнована землетрусом потужністю 6,5 бала, загинуло понад 10 тисяч людей.

1983 — Жанн Саве стала першою жінкою, призначеною генерал-губернатором Канади.

1995 — в Індії під час новорічних святкувань внаслідок пожежі в Дабвалі у вогні загинули 540 людей, у тому числі 170 дітей.

23 грудня народилися:

1750 — Фрідріх Август III, курфюрст саксонський, з 1806 король саксонський.

1777 — Олександр I, російський імператор, останній цар Росії, що опинився на троні в результаті палацового перевороту (здобув владу через організацію убивства батька — імператора Павла).

1799 — Карл Брюллов, російський художник («Останній день Помпеї», «Вершниця» та багато інших)

1805 — Джозеф Сміт, засновник Церкви мормонів (Церква Ісуса Христа Святих останніх днів) в штаті Нью-Йорк. В 1844 році висувався на посаду президента США.

1858 — Володимир Немирович-Данченко, російський актор і режисер, один із засновників МХАТу

1878 — Степан Прокопович Тимошенко, вчений механік, батько сучасної механіки суцільних середовищ (розділ механіки, присвячений руху газоподібних, рідких і твердих деформованих тіл).

1924 — Михайло Водяний (справжнє прізвище — Вассерман), артист оперети, керівник Одеського театру музичної комедії, що тепер має його ім’я.

1925 — П’єр Береговуа — французький політик-соціаліст, прем’єр-міністр Франції в 1992—1993. Його сім’я українського походження, з еміграції часів громадянської війни.

1931 — Лев Дуров, радянський та російський актор театру та кіно, народний артист СРСР. Один з найбільш популярних радянських кіноакторів.

1933 — Акіхіто, з 1989 року правлячий імператор Японії, 125-й у династії.

1934 — Наталія Фатєєва, радянська та російська актриса театру і кіно, народна артистка Радянського Союзу.

1936 — Юлій Кім, російський і радянський поет, композитор, драматург, сценарист.

1950 — Вісенте Дель Боске, іспанський футболіст (півзахисник) і тренер. З 2008-го — тренер національної збірної Іспанії.

1953 — Марія Романова, титулована Великою княгинею, головою Російського Імператорського Будинку Романових і «де-юре її імператорська величність Государиня Імператриця і Самодержавниця Всеросійська».

1968 — Карла Бруні, французька співачка італійського походження, колишня модель, дружина президента Франції Ніколя Саркозі.