23 листопада. Цей день в історії

1793 – міська комуна Парижа закрила всі церкви.

1852 – в Англії з’явилися перші поштові скриньки.

1889 – в салуні “Пале-Роял” в Сан-Франциско встановлено перший у світі музичний автомат. Пристрій, сконструйований Луїсом Глассом, представляв собою фонограф Едісона з чотирма змінними свинцевими трубками, на котрих було записано музичні композиції, які можна було відворювати після кидання клієнтом 5-центової монети у спеціальну щілину. За перші півроку експлуатації музичний автомат приніс власнику салуну прибуток в 1 тисячу доларів.

1899 – у Сан-Франциско в готелі “Пале Рояль” встановили перший музичний автомат

1924 – відбулася перша широкомовна передача Московського радіо. Початок регулярного радіомовлення в СРСР

1936 – вийшов перший номер американського журналу “Лайф”.

1946 – початок Першої індокитайської війни – найбільш тривале збройне протистояння 20-го століття.

1956 – Початок Олімпіади в Мельбурні (Австралія). На першому ж дні змагань радянський спортсмен Володимир Куц переміг у забігу на довгу дистанцію та виборов золото.

1957 – в Італії вийшов друком роман Бориса Пастернака “Доктор Живаго”

1963 – Подія, що й досі залишилась нерозкритою – у Далласі під час демонстрації було вбито американського президента Джона Кеннеді. Вбивство було виконане снайпером, ймовірно, з верхівки однієї із будівель, проте і зараз в обвинувачення можливого вбивці Освальда є багато білих плям. Зокрема, є версії що Освальд був не один, адже вистрілів було три, і всі – з різним кутом польоту.

1965 – у Москві відкрився 1-й Установчий з’їзд діячів кіно СРСР, на якому була утворена Спілка кінематографістів СРСР

1974 – Муслім Магомаєв, популярний радянський азербайджанський оперний та естрадний співак (баритон), одружився на співачці Тамарі Синявській.

1979 – група “Пінк Флойд” випустила знаменитий подвійний альбом “The Wall”

1979 – підписано угоду про міжнародну систему визначення місця розташування суден та літаків, що зазнали лиха, – “Коспас-Сарсат”

1980 – в результаті землетрусу силою 6.8 балів за шкалою Ріхтера на півдні Італії загинуло майже 3 тисячі чоловік, поранено більше 3 тисяч і 200-ми тисячами осіб втрачено житло.

1981 – у Китаї дозволили приватний бізнес. Став можливим початок світової експансії китайських товарів

1993 – офіційною валютою Молдавії став лей

1996 – офіційне закінчення війни в Чечні.

23 листопада народилися:

912 – Оттон I, перший імператор (з 962) Священної Римської Імперії. Відносно цього імператора часто використовується приставка до імені «Великий».

1812 – Святий Амвросій Оптинський, преподобний російський старець монастиря в Оптині, возведений до лику святих, один з найбільш шанованих сучасних російських святих. Зразу ж після його кончини почалися численні посмертні чудеса.

1820 – Анафасій Фет, російський поет-лірик, перекладач, мемуарист. Перші 14 і останні 19 років життя офіційно носив прізвище Шеншин.

1875 – у Полтаві народився Анатолій Луначарський, російський радянський літературний критик і політичний діяч, нарком освіти у 1917-1929 рр.

1898 – Михайло Кошкін, конструктор кращого танку другої світової війни. За розробку танку Т-34 отримав звання Героя Соціалістичної праці та став лауреатом Держпремії СPСР. Обидва звання отримав посмертно (вмер у 1940 році при випробовуваннях танку).

1898 – Родіон Малиновський, двічі герой Радянського Союзу та маршал Радянського Союзу.
Командував військами Забайкальського фронту під час розгрому Квантунської армії Японії. Пізніше обіймав посаду міністра оборони Радянського Союзу.

1903 – Олександр Івченко, авіаконструктор, керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків. Двигуни розроблені КБ Івченка використовувалися також на літаках Як-40 і Ан-24.

1908 – Микола Носов, радянський письменник, автор знаменитої трилогії «Незнайко». Носов ввів в дитячу літературу нового героя — наївного і розсудливого, пустотливого і допитливого непосиду, одержимого жаданням діяльності і що постійно потрапляє в незвичайні, часто комічні ситуації.

1935 – предстоятель Української Православної Церкви (МП), Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир (у миру Віктор Маркіянович Сабодан). Блаженніший Митрополит Володимир також відомий як православний проповідник, богослов, духовний письменник і поет. У 1997—1998 роках вийшло у світ 6-томне видання його праць.