25 липня. Цей день в історії

326 — римський імператор Костянтин відмовився від святкування за язичницьким звичаєм, а саме заборонив винос язичницьких ідолів.

1139 — Португалія вперше стала королівством, постарався граф Португалії Альфонс I і проголосив себе королем.

1261 — імператор Михайло VIII Палеолог без бою зайняв Константинополь, відновивши грецький контроль над містом. Не стало Латинської імперії, створеної після IV Хрестового походу

1567 — було засновано місто Каракас, на сьогодні є столицею Венесуели.

1570 — цар Іван Грозний влаштував публічну страту майже всіх своїх радників.

1587 — на діяльність Ордена єзуїтів в Японії було накладено заборону, а самим монахам наказали покинути країну протягом 20 днів.

1662 — розпочався «Мідний бунт» у Москві — повстання незаможних прошарків населення, викликане складною фінансово-економічною ситуацією в Росії й масовим випуском мідних грошей, що призвело до їх знецінення

1708 — страчені за наказом гетьмана Івана Мазепи через відрубування голів полтавський полковник Іван Іскра, що доніс російському царю на Мазепу, та Василь Кочубей, генеральний суддя гетьманської України, співучасник Іскри в передачі Петру І відомостей про зближення Мазепи зі шведами

1814 — англійський винахідник Джордж Стівенсон провів перше випробування паротяга

1826 — трагічна розв’язка повстання декабристів, були страчені лідери: П. І. Пестель, С. І. Муравйов-Апостол, М. П. Бестужев-Рюмін, К. Ф. Рилєєв, П. Г. Каховський.

1909 — Луї Блеріо перелетів протоку Ла-Манш на літаку власної конструкції

1930 -постанова ЦК ВКП(б) про запровадження загального початкового навчання

1934 — на еміграції у Франції помер Нестор Махно, ватажок повстанського, анархістського руху в Україні 1917-1921 рр.

1937 — розпущений як «контрреволюційний» ЦК комсомолу України

1942 — завершення грошової реформи в окупованій німцями Україні (обмінювалися радянські грошові знаки в купюрах по 5 рублів, 1, 3, 5 та 10 червінці на віддруковані в Берліні українські карбованці, 1 руб. дорівнював 1 крб.)

1943 — падіння фашистського режиму Муссоліні в Італії. Напередодні на засіданні Великої фашистської ради (найвищого органу влади в країні за Конституцією) більшістю голосів було ухвалене рішення скинути дуче. Бенніто Муссоліні був заарештований за наказом короля

1946 — на атолі Бікіні американці провели перший підводний атомний вибух.

1947 — у Празі розпочався I фестиваль молоді і студентів, організований з ініціативи Всесвітньої федерації демократичної молоді під гаслом боротьби за мир, проти фашизму і війни. У фестивалі взяли участь молоді люди з 71 країни світу.

1952 — Пуерто-Ріко увійшло до складу США, про дану подію оголосив Конгрес.

1955 — бундестаг ФРН прийняв рішення про створення нової армії країни — бундесверу — у кількості 6000 осіб

1956 — відбулося перше в морській історії зіткнення двох лайнерів і вдала велика рятувальна операція на морі.

1957 — парламент Тунісу проголосував за ліквідацію монархії і проголосив Туніс республікою. Першим президентом країни був обраний Хабіб Бургіба

1978 — початок практики штучного запліднення в Англії: народилася перша людина зачата в результаті застосування даної репродуктивної технології.

1983 — завершено будівництво трансконтинентального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород завдовжки 4451 км

1984 — відбувся перший вихід жінки у відкритий космос. Радянська космонавтка Світлана Савицька вийшла у відкритий космос з борта орбітальної космічної станції «Салют-7».

1994 — у Вашингтоні король Йорданії Хуссейн і прем’єр-міністр Ізраїлю Іцхак Рабин підписали декларацію, яка поклала кінець 46-річному стану війни між двома державами

1995 — Міжнародний суд у Гаазі висунув обвинувачення у вчиненні військових злочинів проти лідерів боснійських сербів Радована Караджича і Ратко Младича

1997 — трибунал червоних кхмерів засудив колишнього диктатора Кампучії Пол Пота до довічного ув’язнення (у квітні наступного року Пол Пот помер від раку)

2000 — надзвуковий авіалайнер «Конкорд» (спільна розробка французів і англійців) зазнає аварії при вильоті з паризького аеропорту Шарль де Голль.

2008 — уперше за три з половиною сотні років в Україну з візитом приїхав Вселенський патріарх — Варфоломій I.

 

25 липня народилися:

1575 — Христоф Шайнер, німецький астроном, фізик і математик, ректор єзуїтського колегіуму.

1882 — російський архітектор (віддавав перевагу стилю конструктивізму), Пантелеймон Олександрович Голосов (знамениті роботи: будівля бібліотеки імені В. І. Леніна в Москві і будівля поштамту в Харкові).

1894 — один з найзнаменитіших терористів XX століття (його вбивство спадкоємця австрійського престолу послужило приводом до Першої світової війни) Гаврило Принцип.

1905 — болгарський письменник, за роман «Засліплення» удостоївся Нобелівської премії з літератури, Еліас Канетті (в літературі продовжував традиції філософа і мислителя Ф. Кафки).

1924 — один з найбільш шанованих грецьких старців і духовних світил грецького народу XX століття Паїсій Святогорець.

1929 — відомий російський письменник, автор гумористичних оповідань, кінорежисер та актор Василь Шукшин.

1934 — знаменитий французький кінорежисер, комедіограф Клод Зіді (зрежисирував ексцентричну комедію «Астерікс і Обелікс проти Цезаря»).

1935 — радянська актриса театру і кіно Ліліана Алешнікова.

1947 — білоруський політичний і громадський діяч Олександр Мілінкевич (один з небагатьох, хто ризикуючи життям чинить опір тоталітарному режиму Олександра Лукашенка).

1959 — футболіст, легендарний гравець московського клубу «Спартак», Федір Федорович Черенков.

1975 — російський хокеїст Євгеній Набоков (зробив успішну кар’єру в НХЛ).