26 липня. Цей день в історії
657 – чвари в арабському світі: армія шиїтів зазнає поразки від мусульман-сунітів в битві біля Сиффине (командувач сунітів застосував хитрість: наказав своїм солдатам наколоти сторінки Корану на списи і атакувати ворога, в результаті забобонний шиїтський воєначальник відступив).
1600 – місту Горохів (Волинь) було надано Магдебурзьке право.
1708 – біля Білої Церкви був страчений полковник Василь Кочубей український, наказ віддав гетьман Іван Мазепа, який запідозрив полковника у бажанні донести Петру I про зраду самого Мазепи.
1722 – англійські колонії оприлюднили декларацію, в якій оголошувалася війна індіанцям, при цьому за скальп індійця було обіцяно від 15 до 100 фунтів.
1745 – неподалік Гілфорда (Велика Британія) відбувся перший зареєстрований жіночий матч із крикету між командами з Гемблдона й Бремлі.
1858 – перший єврей (Барон Ротшильд) став членом англійського парламенту.
1887 – вийшов перший підручник міжнародної мови есперанто (російською мовою).
1908 – в Парижі фінішували перші навколосвітні автомобільні перегони, що стартували 12 лютого у Нью-Йорку.
1909 – з порту Натал в Південній Африці виходить і пропадає безвісти англійський пасажирський пароплав Waratha, маючи на борту близько 300 осіб.
1914 – підготовка до Першої світової війни: Австро-Угорщина оголосила загальну мобілізацію і почала стягувати війська до кордону з Російською імперією.
1925 — перший політ першого радянського пасажирського літака «К-1» конструктора Констянтина Калініна.
1929 — в СРСР на екрани виходить фільм Олександра Довженка «Арсенал».
1945 — на маріупольському заводі «Азовсталь» відбудовується перша домна.
1956 – Президент Єгипту Гамаль Абдель Насер націоналізував Суецький канал, що пізніше призвело до війни із західними державами.
1965 – Мальдівські Острови проголошують незалежність і відділяються від Великобританії, Мальдіви – це одна з найменших держав світу.
1969 – американка Шерон Адамс стала першою жінкою, яка самотужки перетнула на яхті Тихий океан (6 тис. миль від Йокогами до Сан-Дієго).
1971 — стартує американський космічний корабель Аполлон-15, пілотований астронавтами Д. Скоттом, А. Ворденом и Дж. Ірвіном, який 30 липня здійснює посадку на Місяць.
1974 – Франція провела ядерні випробування на атолі Муруроа, всього було проведено близько 181 ядерного вибуху.
1989 – 24-річному американському студентові Роберту Моррісу висунуто обвинувачення у створенні та запуску комп’ютерного вірусу. Морріс став першим творцем вірусу, щодо якого почали кримінальне переслідування.
1998 — компанії Circuit City I Good Guys анонсували новий стандарт цифрового відео — Digital Video Express (DIVX), як альтернативу стандарту Digital Video Disks (DVD).
26 липня народилися:
1842 – англійський економіст, лідер неокласичного напряму в економічній науці, Альфред Маршалл.
1856 – другий (після Шекспіра) за популярністю драматург в англійському театрі, лауреат Нобелівської премії з літератури і володар премії “Оскар” Джордж Бернард Шоу (підтримував політику Сталіна).
1875 – швейцарський психіатр, засновник аналітичної психології, Карл Густав Юнг.
1880 – Володимир Винниченко, визначний український письменник і політичний діяч. Найвідоміші твори – “Чорна пантера і білий ведмідь”, “Соняшна машина”, “Записки кирпатого Мефістофеля”, “Хведько-халамидник”, “Рівновага”, “Чесність із собою”, “Краса і сила”, “Щоденник”.
1881 – відомий російський і радянський художник, живописець і графік Давид Петрович Штеренберг.
1894 – англійський письменник, автор роману-антиутопії “О дивний новий світ” Олдос Хакслі.
1928 – Стенлі Кубрик, визначний американський кінорежисер. Єдиний «Оскар» здобув за спецефекти у стрічці “Космічна одіссея: 2001 рік”. Фільми Кубрика відрізняються технічним новаторством і майстерністю, незвичайними, дотепними сценаріями. Найвідоміші роботи — “Дороги слави”, “Спартак”, “Лоліта”, “Заводний апельсин”, “Сяйво”, “Суцільнометалевий жилет”, “Із широко заплющеними очима”.
1943 – вокаліст гурту “The Rolling Stones” Мік Джаггер.
1959 – американський кіноактор, володар 2-х оскарів Кевін Спейсі (зіграв у скандальному фільмі “Краса по-американськи”).
1964 – американська актриса, грала у відомих фільмах “Швидкість”, “Поки ти спав”, “Руйнівник”, “28 днів”, Сандра Буллок.
1970 – російський співак, соліст гурту “Иванушки International” Андрій Григор’єв-Аполлонов.