3 грудня. Цей день в історії

1586 — Томас Герріот (родом з Англії) завіз із Америки до Європи картоплю.

1621 — італійський фізик, математик та астроном Галілео Галілей винайшов телескоп.

1775 — вперше піднято на стяг зоряно-смугастий прапор Сполучених Штатів Америки.

1818 — Іллінойс став 21-м штатом США (найбільше місто штату — Чикаго)

1879 — Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання (з вугільною ниткою, поміщеною в вакуумну скляну колбу), яка могла безперервно горіти протягом 4 годин

1910 — демонстрація винаходу Жоржа Клода у Парижі – першої неонової лампи.

1912 — закінчення Першої балканської війни. Болгарія, Греція, Сербія та Чорногорія підписали з Туреччиною перемир’я.

1920 — Михайло Фрунзе призначено командувачем радянських збройних сил України і Криму.

1931 — у США в продажу з’явився засіб проти похмілля «Алка Зельцер»

1932 — Постановою Ради Народних Комісарів УСРР заборонено торгівлю м’ясом і худобою в областях України, які ухиляються від виконання плану заготівлі м’яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року.

1959 — у Ленінграді здали в експлуатацію перший у світі атомний криголам «Ленін».

1967 — у госпіталі Грут Шут, Кейптаун (Південно-Африканська Республіка), проведена перша в історії медицини операція з пересадки серця. Професор Крістіан Барнард трансплантував серце смертельно пораненої 25-річної жінки 54-річному продавцеві Луї Вашканському (вихідцеві з Литви), який переніс три інфаркти, хворів на діабет і фактично помирав від серцевої недостатності.

1971 — під час виступу Френка Заппи з його групою «The Mothers of Invention» вщент згоріло казино в Монтре (Швейцарія).

1973 — Американський космічний корабель «Піонер-10» став першим космічним апаратом, що пролетів біля Юпітеру і відправив на землю його знімки.

1976 — у Києві здали в експлуатацію Московський міст через Дніпро

1979 — референдум в Ірані схвалив проект конституції країни, яка закріпила курс на ісламізацію суспільства.

1979 — в Цинцинатті (штат Огайо) під час спроби зайняти місця в концертному залі Ріверфронт-колізеум, де мав відбутися концерт групи The Who, загинуло 11 чоловік.

1984 — внаслідок витоку отруйного газу на хімічному комбінаті в місті Бхопал (Індія) загинуло понад 2 000 осіб, ще 20 тисяч людей втратили зір.

1986 — президент США Рональд Рейган оприлюднив перший бюджет держави, який перевищував трильйон доларів

1989 — на Мальті завершилася зустріч президентів СРСР і США Горбачова й Буша-старшого, яка тривала два дні.

1992 — Генеральна Асамблея ООН проголосила цей день Міжнародним днем інвалідів.

1992 — грецький танкер із 80 000 тонн сирої нафти сів на мілину під час шторму неподалік Ла-Коруньї, Іспанія, розливши більшу частину свого вантажу

1997 — в Оттаві представники 121 країн підписали угоду, яка забороняє виробництво та розміщення протипіхотних мін.

2002 — у китайській провінції Шаньдун археологи відкрили царське поховання періоду династії Хань, в якому збереглися більше сотні фігур воїнів, коней і колісниць, зроблених із теракоти.

2004 — Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані.

 

03 грудня народилися:

1596 — Ніколо Аматі, італійський скрипковий майстер, учитель майстрів Андреа Гварнері і Антоніо Страдиварі.

1722 — Григорій Сковорода, видатний український просвітник, поет та мандрівний філософ.

1753 — Самюель Кромртон, англієць, винахідник прядильної машини

1795 — Роуленд Гілл, англієць, творець сучасної пошти. Його пропозиції з реформи поштової служби (зокрема про попередню оплату) призвели до появи першої поштової марки.

1820 — Томас Бічам, винахідник проносних таблеток

1857 — Джозеф Конрад, англійський письменник родом з України. Вважається одним з найвидатніших англійських прозаїків, що тим більше варто уваги, що Джозеф Конрад не володів вільно англійською до 20 років.

1886 — Яків (Єкаб) Петерс, радянський державний та партійний діяч латиського походження, голова Революційного трибуналу в 1918 р., засновник і перший керівник першої радянської спецслужби — ВЧК

1895 — Анна Фрейд, донька Зигмунда Фрейда, засновниця дитячого психоаналізу.

1897 — Андрій Головко, український радянський письменник. За радянських часів Андрій Головко вважався «корифеєм» української літератури. Його твори входили до шкільної програми вивчення, а біографія була «підчищена» від небажаних фактів (наприклад, факту вбивства своєї дружини та 6-річного сина).

1948 — Оззі Осборн (Джон Майкл Осборн), англійський рок-співак. Оззі Осборн має неофіційний титул «Великий та жахливий». Великий — тому що він є одним з творців важкого металу, як напрямку рок-музики, жахливим його називають за шокуючі сценічні шоу у стилі Еліса Купера.

1960 — Деріл Ганна, американська кіноакторка. У 2003 році Деріл Ханна отримала роль антагоністки Уми Турман у фільмі Квентіна Тарантіно «Вбити Білла». Саме завдяки цій ролі Ханна стала всесвітньо відомою акторкою.

1981 — Давид Вілья, іспанський футболіст.