31 грудня. Цей день в історії

1600 — створена Британська Ост-Індійська компанія (акціонерне товариство, що отримало великі привілеї для торгових операцій в Індії; фактично королівський указ надав компанії монополію на торгівлю в Індії).

1695 — в Англії введено податок на вікна. Щоб не платити, багато хто з жителів просто заклали їх цеглою.

1807 — празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект будівництва кінної залізниці від Чеське-Будейовіце до Лінца.

1808 — французький учений Жозеф Луї Гей-Люссак сформулював один із законів, який нині носить його ім’я, — закон об’ємних відносин, який свідчить, що всі прості гази з’єднуються один з одним у простих кратних відношеннях.

1869 — англійський археолог-аматор Джон Вуд на південь від Ізміру виявив на семиметровій глибині руїни храму Артеміди, який вважався одним із семи античних чудес світу.

1898 — було відкрито першу міжміську телефонну лінію Москву — Петербург.

1899 — початок ефемерідного часу (ідеально рівномірна шкала часу, введена за рішенням 8 з’їзду Міжнародного Астрономічного Союзу).

1904 — вперше масово святкували Новий рік на площі Таймс-сквер (тоді – Лонгакр) у Нью-Йорку.

1935 — американець Чарльз Дарроу запатентував гру «Монополія», яку придумав у 1933 р. Відтоді вона стала однією з найпопулярніших настільних ігор

1942 — війська Сталінградського фронту повністю розгромили 4-ю румунську армію й завдали важкої поразки 4-й німецькій танковій армії.

1942 — «Бій у Баренцевому морі» або «Новорічний бій» між британськими кораблями, що входили до складу арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Результатом бою стала відставка німецького адмірала Редера.

1943 — перше засідання крайовы Ради Народовы, тимчасового парламенту Польщі.

1943 — звільнення Житомира від нацистських військ.

1944 — Крайова Рада Народова приймає декрет про перетворення польського комітету національного звільнення у Тимчасовий уряд Польської республіки.

1966 — землетрус силою 8 балів на британських островах Санта-Крус у Океанії.

1968 — перший у світі політ надзвукового пасажирського літака Ту-144. Поряд з Конкордом Ту-144 є першим із двох надзвукових авіалайнерів, які коли-небудь використовувалися авіакомпаніями для комерційних перевезень.

1970 — Пол Маккартні подав судовий позов про припинення спільної діяльності «Бітлз»

1989 — у Києві відкрито першу ділянку довжиною 1,9 км третьої, Сирецько-Печерської лінії київського метрополітену, з трьома станціями: «Золоті ворота», «Палац спорту», «Мечникова» (нині «Кловська»).

1994 — Перша Чеченська війна: російські війська почали штурм Грозного. Федеральні сили задіяли близько 250 одиниць бронетехніки.

1999 — Борис Єльцин іде у відставку з поста Президента Російської Федерації. Виконуючим обов’язки президента призначений В. Путін.

1999 — пік очікувань щодо «проблеми-2000» — збоїв у комп’ютерах із настанням «мілленіуму», 2000 року

2004 — на Тайвані відбулося офіційне відкриття хмарочоса «Тайбей-101», найвищого на той час у світі — 509 м.

2009 — у Литві зупиняють Ігналінську атомну електростанцію, що працювала з 1983 року.

31 грудня народилися:

1378 — Альфонсо де Борджа, згодом Папа Римський Калікст III (1455-1458).

1550 — Генріх (Анрі) де Гіз, французький герцог, один з організаторів Варфоломіївської ночі, глава Католицької ліги. Претендував на королівський престол, за що і був убитий за наказом короля Генріха III

1858 — Вінцас Кудирка, автор литовського національного гімну.

1869 — Анрі Матісс, французький художник, скульптор, графік, майстер декоративного мистецтва, один з найоригінальніших представників образотворчого мистецтва початку 20 століття.

1877 — Гнат Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.

1880 — Джордж Маршалл, американський генерал, голова об’єднаного штабу союзників у роки 2-ї Світової війни, держсекретар США; розробив програму економічного відродження післявоєнної Європи («план Маршалла»).

1908 — Симон Візенталь, австрійський єврей, всесвітньо відомий мисливець за нацистами, що пережив голокост. Діяльність Візенталя була відзначена високими урядовими нагородами США, Великобританії, Франції, Нідерландів, Австрії та ін.

1930 — Анатолій Кузнєцов, радянський і російський актор театру і кіно, народний артист РРФСР (найвідоміша роль – Сухов у фільмі «Біле сонце пустелі»).

1933 — Семен Фарада, радянський і російський актор («Чародеи», «Гардемарины, вперёд!»).

1937 — Ентоні Хопкінс, британський актор. Вважається одним з кращих кіноакторів, відомий по кінематографічному образу серійного вбивці доктора Ганнібала Лектера, втіленому у фільмах «Мовчання ягнят», «Ганнібал» і «Червоний дракон».

1965 — Віктор Павлік, український співак, народний артист України (пісні «Шикидим», «Анна-Марія» та багато інших).

1973 — Микола Цискарідзе, російський артист балету, народний артист Росії. Українському телеглядачу відомий як член журі телепроекту «Танцы на льду».

1986 — Сергій Мелконян, актор серіалу «Татусеві дочки» (Денис Воронцов, ді-джей радіо «Активного»).