8 грудня. Цей день в історії
65 до н. е. – народився Горацій, поет “золотого століття” римської літератури.
1154 – Ростислав Мстиславич став великим князем Київським.
1609 – в Мілані відкрилася Бібліотека Амброзіана – друга найбільша в Європі публічна бібліотека після Бодлеанської, відкритої в Оксфорді у 1602 році. До Амброзіанської бібліотеки входить також картинна галерея.
1854 – Папа римський Пій IX проголосив догму непорочного зачаття Діви Марії.
1868 – У Львові засновано просвітницьке товариство “Просвіта”.
1905 – Загальний страйк в Мінську.
1919 – коаліція Антанти визнала східним кордоном Польщі “лінію Керзона”, тим самим юридично затвердивши окупацію Польщею етнічних українських земель – Холмщини, Лемківщини та Підляшшя.
1941 – У Польщі німецькі війська вперше застосували отруйний газ для вбивства євреїв.
1941 – США оголосили війну Японії – вже після розгрому Перл-Харбор Японці вторглися в Таїланд, Малайю, Філіппіни та Гонконг. Китай оголосив війну Японії
1966 – в Егейському морі затонув грецький паром “Геракліон”, здійснюючи черговий рейс з острова Кріт. Причиною катастрофи стала вантажівка-рефрижератор, яка зірвалася з кріплення і проламала ворота. Загинули 264 людини.
1968 – запланований перший у світі пілотований політ за обліт Місяця радянським космічним кораблем «Зонд-7». З ряду причин політ так і не відбувся.
1968 – на екрани вийшов фільм Михайла Швейцера “Золоте теля”. В одній з найкращих екранізацій творів Ільфа і Петрова блискуче зіграли Сергій Юрський (Бендер), Зіновій Гердт (Паніковський), Леонід Куравльов (Балаганов), Євген Євстігнєєв (Корейко)
1980 – 25-річний Марк Девід Чепмен кількома пострілами в спину вбив Джона Леннона, який пізно увечері повертався з дружиною Йоко Оно зі студії звукозапису.
1982 – американець Норман Мейєр узяв у заручники пам’ятник Джорджу Вашингтону і столиці США, вимагаючи покласти кінець гонці ядерних озброєнь і погрожуючи підірвати пам’ятник вибухівкою, закладеною в мікроавтобусі, якщо його вимога не буде виконана.
1987 – у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності.
1987 – початок “інтифади” (повстання) палестинців на окупованій Ізраїлем території, яка тривала кілька років.
1990 – набув чинності закон Української РСР “Про свободу віросповідань”
1991 – у Віскулях (Біловезька пуща) президенти України Леонід Кравчук, РРФСР – Борис Єльцин і голова Верховної ради Республіки Білорусь Станіслав Шушкевич підписали документи про розпад СРСР і створення СНД.
1998 – у Чечні страчені четверо співробітників британської фірми “Грейнджер телеком”, яких сепаратисти викрали в жовтні й утримували як заручників. Фотографії та відеозйомка відрубаних голів Стенлі Шона, Пітера Кеннеді, Даррела Хікі і Рудольфа Пейчі обійшли весь світ
1999 – у Кремлі президент Росії Борис Єльцин і президент Білорусі Олександр Лукашенко підписали Договір про створення Союзної держави Росії і Білорусі
2004 – Верховна Рада України проголосувала за “великий пакет” – внесення змін до Конституції, зміни Конституції в частині місцевого самоврядування) та закон “Про особливості застосування закону України “Про вибори Президента України» при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004 року”.
08 грудня народилися:
1542 – Марія Стюарт, королева Шотландії, дочка Якова V.
1708 – Франц I, імператор Священної Римської Імперії, Великий герцог Тосканський, герцог Лотарінський, чоловік Марії Терези.
1844 – Еміль Рейно, французький вчитель, творець першого мультиплікаційного фільму.
1876 – Марія Крушельницька, українська актриса і письменниця.
1878 – Михайло Омелянович-Павленко, український військовий діяч, генерал-полковник Армії УНР.
1882 – Григорій Шерстюк, український мовознавець, педагог, журналіст, видавець, громадський діяч.
1890 – Богуслав Мартіну, чеський композитор, який пройшов шлях від імпресіонізму через неокласицизм і вплив джазу до власного музичного стилю.
1927 – Микола Федорович Манойло, український оперний співак, народний артист СРСР.
1929 – Клара Михайлівна Румянова, артистка кіно, відома з озвучення більше 300 персонажів мультфільмів, у тому числі озвучувала зайця в останній випусках «Ну, постривай!».
1934 – Аліса Фрейндліх, радянська і російська актриса театру і кіно, народна артистка СРСР. Найвідоміша роль – Людмила Прокопівна Калугіна в «Службовому романі».
1936 – Девід Керрадайн, американський кіноактор. Всього актор знявся більш ніж в 100 фільмах. Новий виток популярності Керрадайну пов’язаний з його участю у “Вбити Білла”, що вийшов на екрани в 2003 і 2004 роках.
1945 – Євген Стєблов, радянський і російський актор театру і кіно, народний артист Росії. Грав доктора Мортімера у фільмах про Шерлока Холмса.
1953 – Кім Бейсінгер, американська актриса, колишня фотомодель, секс-символ. Виконавиця ролі дівчини Бонда у фільмі «Ніколи не говори ніколи».