Корисний досвід: вивчаємо англійську самостійно
Вже більше місяця карантину залишилось позаду. Ще деякий час чимало дніпрян проведуть вдома. Це може стати нагодою для покращення знання англійської мови чи початку її вивчення. Кореспондент «Вістей» поспілкувалась з бізнес-аналітиком Єгором, який самотужки освоїв англійську. Він розповів нашим читачам про свій досвід. Також викладач однієї із українських шкіл іноземних мов поділилась «лайфхаками» для продуктивних занять.
Визначити мету
Ні для кого не секрет, що існує можливість вивчати англійську самостійно. Для цього потрібні – ноутбук/планшет/смартфон, доступ до Інтернету, вільний час, бажання. Якщо маєте підручники та словник – ще краще! Та крім цього є складова успіху, без якої ви навряд чи підете далі вивчення фраз на кшталт «Привіт! Як справи? Звідки ви родом?». Ця складова – дисциплінованість! Необхідно буде регулярно приділяти час навчанню і ніхто не буде вас контролювати чи ставити оцінки. Люди, яким вдалось освоїти мову самостійно, відмічають, що привчити себе до цієї рутини було важкою задачею. Їм доводилось себе примушувати сісти за ноутбук і почати займатись, дотримуватися власного графіку. Уроки часто не приносили позитивних емоцій і дуже кортіло все кинути. Але вже за декілька тижнів ставало легше.
Дослідження підтверджують, що нові звички у людини виробляються за 21 день. Тому важливо протриматись цей час. Саме це допомогло розпочати вивчати мову нашому земляку Єгору, який декілька років тому зажеврів мрією отримати престижну роботу. Для цього потрібен був високий рівень знання англійської.
«Я не мав достатньо вільного часу та коштів, щоб відвідувати курси, тому обрав шлях самонавчання. Першим кроком було усвідомлення, для чого мені потрібне знання англійської мови. Я з дитинства мріяв багато подорожувати світом, але моя зарплатня не дозволяла втілювати цю мрію у життя. Вивчивши вакансії, стало ясно, що без знання англійською не бачити мені замків Кельну та хмарочосів Великого Яблука», – говорить наш співрозмовник.
Слова на картках
Набравшись терпіння, Єгор почав проходити відеоуроки викладача, якого знайшов в YouTube. Важливо, щоб рівень його компетентності був високий. На це можуть вказати велика кількість підписників, «лайків» під видозаписами та гарних відгуків. Єгор обрав канал на YouTube, аудиторія якого перевищує декілька сотень тисяч чоловік. А ще знайшов інформацію, що цей викладач працює в університеті. Пізніше дізнався про сайт, на якому можна безкоштовно перевіряти знання – виконувати завдання і бачити які зробив помилки, а також ставити запитання у коментарях і отримувати відповідь від кваліфікованого вчителя.
Вивчення граматики давалось Єгору досить легко, а ось запам’ятовувати велику кількість нових слів було важче. Тому він почав використовувати всі відомі методи. Спочатку завантажив на смартфон додаток для вивчення нових слів і перевірки знань. Але йому не подобалось проводити багато часу з гаджетами. Тому наступним кроком було створення карток – на одній стороні кожної було слово рідною мовою, а на іншій – переклад з транскрипцією. Він постійно носив їх з собою. В черзі, у транспорті, під час прогулянки пішки, обідньої перерви на роботі – вчив та перевіряв себе. А ще писав у стовпчик вивчені слова українською, а потім – переклад. Таким чином він практикував орфографію.
«Також я наклеїв вдома на кожен предмет стікер з його назвою і транскрипцією. Родина була не в захваті від таких змін, але змирилась (сміється). Згодом почав дивитись фільми англійською з субтитрами, але без перекладу. Кожні півхвилини ставив кінострічку на паузу, виписував незнайомі слова та відкривав онлайн-перекладач».
Вже через декілька місяців Єгор відчув, що має достатній словниковий запас, вміє досить правильно говорити та писати. Але не вистачало розмовної практики. Він почав шукати спілкування в Інтернеті. А саме, завантажив та зареєструвався у безкоштовному додатку, в якому люди зі всього світу можуть проводити онлайн-трансляції – знайшов носіїв мови, з якими потоваришував, та почав спілкуватись. Інколи він запрошував на каву з тістечком свого товариша, який гарно володіє англійською. Той перевіряв знання Єгора та заповнював прогалини, якщо вони траплялись. Згодом Єгор почав вивчати професійні терміни та придбав підручники для самостійного вивчення бізнес-англійської.
Декілька років системного наполегливого вивчення мови і омріяна робота з високою зарплатнею стала реальністю. Під час карантину Єгор вирішив підвищити свій рівень та записався на курси, які почались онлайн, а після карантину продовжаться у класах дніпровської школи іноземних мов.
Поради спеціаліста
Викладач однієї із українських шкіл іноземних мов Євгенія Олегівна розповіла про улюблені «лайфхаки» продуктивного навчання своїх учнів.
1. Щоб швидше запам’ятовувати іноземні слова можна вигадувати до кожного певну асоціацію. Наприклад, англійське heel (п’ята), як ахіллесова п’ята, а слово palm (долоня) нагадує «пальму», тут можна уявити розчепірені, як пальмове листя, пальці. В Інтернеті можна знайти багато прикладів асоціацій, але ефективніше будуть ваші власні. Також можна зв’язувати певні слова з якимись емоціями, які ви колись відчували. Наприклад, вам було нудно дивитись якийсь фільм, і цей спогад ви прив’язали до слова boring (скучний). А коли вивчаєте слова для опису зовнішності, потрібно візуалізувати певну людину і тоді ці визначення скоріше відкладуться в пам’яті.
2. Ви можете змінити мову на телефоні, комп’ютері та в соціальних мережах на ту, яку вивчаєте. Можливо перші кілька днів вам складніше буде знаходити деякі функції. Але незабаром ваш словниковий запас значно поповниться.
3. Цікавіший і результативний спосіб підвищення знань – перегляд улюблених фільмів та серіалів без перекладу з субтитрами на мові оригіналу. Таким чином можна також поліпшити вимову. Всі слова, які ви ще не знаєте, записуйте в блокнот.
4. Полюбляєте музику та вечори у караоке? Вчіть англійські пісні. Ви не тільки рівень знань підвищите, але і в майбутньому блиснете перед друзями.
5. А якщо ви не уявляєте свого життя без книжок, то вам сподобається читати англійську літературу. Хоча для початку варто обирати адаптовані для навчання книги. А якщо зможете знайти аудіокнигу ідентичну тій, яку ви читаєте, паралельно вивчатимете правильну вимову.
6. Мінімум 20 хвилин кожного дня розмірковуйте на мові, яку вивчаєте. А також занотовуйте свої думки на папері.
Катерина Чередниченко