Борг у спадок: чи потрібно його віддавати

У спадок можна отримати не тільки рухоме і нерухоме майно, а й борги покійного. Це не лише кошти, взяті у фінансових установах, а ще й гроші, позичені під чесне слово в інших громадян. Чи потрібно сплачувати такі борги і як цього можна уникнути – розбиралися «Вісті».

РОЗДІЛЯТЬ РІВНОМІРНО

Згідно із законо­давством України, спадкоємцю «переходять» усі борги покійного. Відповідальність щодо усіх фінансових питань можлива тільки в межах отриманої спадщини. «Якщо спадкоємців у покійного є кілька, то за його борги вони відповідають пропорційно отриманому. Після вступу у спадок людина, що його отримала, має повідомити про це кредитора», – зазначив начальник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в Дніпрі Іван Легостаєв. Якщо так трапилось, що про борги покійного його правонаступник нічого не знає, тоді повідомити йому про кредити повинен сам позико­давець.

«Цивільним кодексом України визначено обов’язок кредитора пред’явити свої вимоги до спадкоємців упродовж шести місяців з моменту смерті позичальника. Якщо він не устиг цього зробити, то після цього терміну вже не має права вимагати виконання спадкоємцями обов’язку щодо сплати заборгованості», – сказав Іван Легостаєв.

Однак, якщо кредитор не зміг «розповісти» родичам померлого про борг з об’єктивних причин, наприклад, тяжко хворів, перебував у зоні бойових дій та інше, то суд може піти йому назустріч і навіть через вісім місяців його «нагадування» про борг буде в такому разі вважатися законним. Іноді кредитор може скласти «Договір про прощення боргу».

ПОГАШЕННЯ БОРГУ

Якщо ж кошти були взяті як позика, але це не підтверджено документально, то спадкоємець може його борг не віддавати. «Якщо щодо боргу немає письмового підтвердження, спадкоємець може його погасити лише добровільно. Це можливо в тому випадку, коли свідки підтвердять, що покійний за життя брав гроші у певних людей на купівлю майна, яке пере­йшло спадкоємцю. А спадкоємець, переконавшись у цьому, може добровільно погасити борг», – пояснив Іван Легостаєв.

Якщо ж спадок занадто малий, а борги величезні і їх не можна порівняти з отриманим, то і від боргів, і від іншого майна покійного можна просто відмовитися. «Щоб відповідати за борги померлого, людина має офіційно вступити у спадщину. Вона може відмовитися від спадщини – загалом чи на користь іншої особи, і тоді їй не потрібно буде віддавати борги покійного», – зазначив Іван Легостаєв. Щоб дізнатися, чи були у покійного борги, слід перевірити дані в електронних реєстрах.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел