Борщовий набір: яких цін очікувати

Від початку 2022 року ціни на продукти в Україні суттєво зросли. Влітку річний показник індексу інфляції досяг 20,1%. Найбільше подорожчали сирі продукти, крупи та м’ясо. Ціни змінюються через часткову втрату підприємств і фермерських господарств, які опинилися на тимчасово окупованих територіях або були знищені; порушення логістичних ланцюгів; вартість паливно-мастильних матеріалів і курс валют.

Борщовий набір — один із важливих чинників. Як надалі змінюватимуться його цінові показники і як це вплине на вміст наших гаманців — з’ясовували у Центрі громадського моніторингу і контролю.

СЕЗОННЕ ЗДЕШЕВЛЕННЯ

За даними Мінагрополітики, В Україні останнім часом почала знижуватись вартість картоплі, столового буряка та капусти. Це сезонний фактор, пов’язаний зі збором нового врожаю овочів. Наразі роздрібна ціна картоплі для споживача складає від 9 до 12 грн за 1 кілограм.

У Мінагрополітики прогнозують, що ціна й надалі падатиме та до кінця осені становитиме 7-9 грн за кілограм. Станом на 25 жовтня поточного року різні категорії господарств зібрали понад 119 тисяч центнерів картоплі. А це — плюс 73% до орієнтовного прогнозу (165 528 центнерів). Також для України характерна висока частка вирощування картоплі у домогосподарствах. На своїх присадибних ділянках люди садять її для власних потреб: частка такого виробництва становить 98% і лише 2% припадають на промислові та фермерські підприємства.

Незважаючи на те, що цього року, порівняно з минулим, площа засаджень зменшилася на 36%, в Мінагрополітики впевнені: дефіциту картоплі не буде. Також не матимемо потреби в її імпорті. Спостерігається зменшення цін і на інші овочі.

Зокрема, зафіксували здешевшення капусти — зараз вона коштує в середньому 17,34 грн за 1 кілограм (на 12,2%); буряка — середня ціна — 17,77 грн за 1 кілограм (на 5%). Після рекордного цінового зростання почала дешевшати і цибуля. Оптові ціни на неї зараз складають 14-25 грн за кілограм, тоді як тиждень тому діапазон цін був на рівні 22-26 грн за кілограм. Причина цього у невисокому попиті, адже оптові та роздрібні компанії закуповують її зазвичай тільки для поточних продаж.

Важливий момент: здебільшого на продаж пропонується цибуля низької якості, не придатна для тривалого зберігання. Тоді як фермери планують зберігати цибулю високої якості до холодів, і тільки потім виставляти її на продаж.

ПОДАЛЬШІ ПРОГНОЗИ

Порівняно з минулим роком, вартість борщового набору збільшилася вже вдвічі. На динаміку цін суттєво впливає війна та насамперед окупація Херсонщини — промислового центру вирощування овочевої продукції. За словами члена Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Дмитра Соломчука під час брифінгу у Медіацентрі Україна, вартість овочів до кінця зими зросте. Це пов’язано з відсутністю в Україні достатньої кількості овочесховищ, які гарантували б довготривале зберігання продукції. Водночас, за його інформацією, цієї осені ціна на продукти «борщового набору» не зростатиме.

«Українці у 2022 році посіяли значно більше овочів, ніж в інші роки. Також у багатьох регіонах населення забезпечували безкоштовним насінням овочів, тож морква, червоний буряк, картопля є в достатній кількості. Є питання щодо цибулі, яку ми завозили з південних регіонів. Сьогодні її кількість не така, як хотілося б, але вже є домовленості із багатьма постачальниками з ближніх країн. Цибуля буде імпортуватися, її буде вдосталь, тож це не вплине помітно на ціну», — запевнив Дмитро Соломчук.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА