Чому дорожчають продукти в Україні

Нині стрімко дорожчають харчові продукти, та експерти заспокоюють, що це сезонний чинник, помножений на пандемію коронавірусу в світі. Але якщо в Україні й надалі вводитимуть локдауни і зупинятимуть виробництво та торгівлю — можемо отримати високий рівень інфляції.

СЕЗОННИЙ ФАКТОР

За словами експертів, інфляція буває трьох видів: низька — близько 6% на рік, що є нормальним показником та дає змогу планувати витрати і доходи; помірна — майже 10% — саме на такий рівень зростання цін Україна нині орієнтується, і висока, коли всі продукти дорожчають на 10% і більше.

«Ціни на товари можуть зростати або зменшуватися частіше, можливо, поступово, але повсякдень. Передусім це стосується тих із них, які залежать від курсу національної валюти. Є й інші чинники, які впливають на зростання рівня інфляції — подорожчання нафти на світовому ринку, яке пов­сякчас спричиняє підвищення цін на інші товари, адже зростають витрати на їхнє транспортування та виробництво», — говорить президент Дніпровського банківського союзу Володимир Косюга.

Він зазначає, що нині в наших магазинах стрімко дорожчають цукор, яйця та овочі, і на це насамперед впливає сезонний фактор і свята. За його прогнозами, вже через кілька тижнів цінники на ці продукти знизяться. Але це стосується тільки сезонних продуктів, інші позиції, особливо іноземні товари, навряд чи подешевшають.

«Ціни зростають в усьому світі, бо через локдауни було розірвано економічні зв’язки, товари загалом дорожчають. Багато держав витратили кошти для стимулювання економіки, але виробництво не може так стрімко розвиватися, неможливо швидко імпортувати товари, тож на ринку їх мало, а попит на них великий — от і відбувається зростання цін», — зазначив Володимир Косюга.

КУРС ДОЛАРА

Аби країна не опинилась у стані інфляції високого рівня, потрібно, щоб працював бізнес, виробництво, а люди мали можливість купувати. Прогнозована урядом інфляція 7% навряд чи можлива, запевняє Володимир Косюга, реальна цифра складатиме приблизно 15%.

«Це ще не криза, але дуже небезпечний дзвіночок, бо якщо не стимулюватиметься виробництво та споживання товарів — купівельна спроможність знизиться. Виробники не зможуть продавати товари, сплачувати податки і матимуть збитки, а це завжди негативно впливає на економіку держави», — зазначив Володимир Косюга.

Щодо подорожчання долара, за словами банкіра, панікувати поки що зарано, весна та літо — це стабільний період курсу валюти, і коливання можливі тільки наприкінці серпня.

Тамара Бєлкіна
фото: з відкритих джерел