Цікаві факти про свято усіх закоханих

Сьогодні, 14 лютого, весь світ святкує найромантичнійший день – свято усіх закоханих або День святого Валентина. Назва походить від святого Валентина, якого згадує цього дня під час літургії Католицька церква.

Історія

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

За легендою, християнський священик Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (III ст. від Р. Х.) й поруч з основним покликанням займався природничими науками та медициною. Войовничий імператор Клавдій нібито вважав, що сім’я заважає солдатам воювати за імперію і видав едикт, яким забороняв воїнам одружуватися. Валентин, попри цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув’язнили під охороною офіцера, прийма́чка якого була сліпою. Священик оздоровив її, а опісля навернув на християнство батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого.

Але щонайменше троє святих Валентинів були римськими мучениками. Один був священиком і лікарем у Римі, другий — єпископом у Терні (Італія), третій жив у Єгипті приблизно у 100–153 роках. Останній був одним із кандидатів на пост римського єпископа (тобто Папи), у своїх проповідях звеличував цінності шлюбу як втілення християнської любові. Про обставини його смерті і про місце поховання практично нічого невідомо.

Римський Валентин загинув 269 року (часи імператора Клавдія II), тернійський — 197-го. Обидва були поховані на одному цвинтарі (поблизу сучасних воріт Порта дель Пополо у Римі, які тепер часто називають «воротами Святого Валентина»). Останки першого Валентина (римського священика і лікаря) згодом зберігалися в одній із церков Рима. 1836 року Папа Римський Григорій XVI передав останки церкві в Дубліні, де вони зберігаються досі. Останки другого Валентина нині перебувають у базиліці Святого Валентина в Терні — місті, де він колись був пастирем.

Чому цей день став святом?

Широкої популярності в Західній Європі це свято набуло після XV століття. За переказом, винахід «валентинки» приписують герцогу Орлеанському Шарлю. 1415 року, перебуваючи в англійському полоні після битви під Азенкуром, він нібито надсилав із лондонської в’язниці віршовані любовні послання своїй дружині. Одна з тодішніх «валентинок» нині зберігається в Британському Музеї. У США свято відзначають з 1777 року.

Втім, у Римсько-Католицькій Церкві св. Валентин офіційно вважається не покровителем закоханих, а покровителем людей, які страждають на нервові захворювання: ікони часто зображують Валентина в одязі священика або єпископа, який оздоровлює юнака від епілепсії. За церковними переказами, на могилі св. Валентина один юнак, хворий на епілепсію, довго молився — і видужав.

Валентинів день в Англії та Шотландії в старовину супроводжувався таким звичаєм. Молоді люди клали до мішечка відповідну їхньому числу кількість квитків, з позначеними на них іменами молодих дівчат; потім кожен виймав один такий квиток. Дівчина, ім’я котрої діставалось таким чином молодій людині, ставала на наступний рік його «Валентиною», а він — її «Валентином». Це передбачало на цілий рік відносини між молодими людьми, подібні до тих, що, за описом середньовічних романів, були між лицарем та його «дамою серця» (скрізь супроводжував її, складав їй сонети, грав на лютні тощо). В Англії існувало повір’я, за яким перший чоловік, що його зустрічала дівчина 14 лютого, повинен був стати її Валентином — хотілося їй того чи ні. Але дівчата знайшли вихід із ситуації: цього дня вони гуляли з зав’язаними очима.

Італійці у День Святого Валентина вважають своїм обов’язком дарувати коханим солодощі. В Італії цей день так і називають — «солодкий».

Поляки цього дня відвідують Познань. Там, за повір’ям, лежать мощі Святого Валентина, а над головним престолом висить його чудодійна ікона. Поляки вірять, що проща до неї допомагає в любовних справах.

Німці вважають Валентина покровителем психічно хворих, прикрашають цього дня всі лікарні червоними стрічками, а в каплицях проводять спеціальне Богослужіння.

В Японії на День св. Валентина жінки і дівчата дарують чоловікам і хлопцям солодощі, переважно шоколад. Японці вважають, що тільки солодкий шоколад здатний виразити силу кохання. Саме свято в Японії з’явилось відносно недавно, після другої світової війни це свято принесли з Европи.

Останніми роками День Святого Валентина набув і політичного звучання. Він був заборонений у Саудівській Аравії та Ірані. 2004 року радикальна група індуїстів «Шив Сена» демонстративно спалювала «валентинки» в Мумбаї.

А що ж в Україні?

В Україні День святого Валентина відзначається надто по-різному. Вечірки, флеш-моби, концерти, привітання та безліч сувенірної продукції.

Останнім часом поширилася інформація про те, що мощі покровителя закоханих святого Валентина зберігаються в церкві Різдва Пресвятої Богородиці в Самборі (Львівська область). Автентичність реліквії нібито підтверджує документ Папи Римського від 1759 року.

Як свідчить отець Богдан Добрянський, адміністратор парафії у Самборі, святий Валентин був покровителем Перемисько-Самбірської єпархії. «У 1759 році його прах вийняли із землі на цвинтарі святої Прісцилли у Римі. У Ватикані вирішили передати частину мощів у храм тієї землі, якою заопікувався святий Валентин. Фрагмент черепа та кілька кісточок закували у скляний гробик, поклали у саркофаг і доправили до Самбора. Від того часу реліквію зберігають у нас. Але в комуністичні часи це замовчували», — сказав священик в інтерв’ю одній із газет.

Прикмети та ритуали цього дня

14 лютого прийнято пекти печиво у формі сердечок. В деякі з них покладіть монетки, ще одну частину – посоліть, а третю – залиште без змін. Гостям, яким дістануться ласощі «з сюрпризом», пощастить більше за інших! На них цього року чекають приємні несподіванки у любовних справах.

З давніх-давен вважалося, що цього дня птахи знаходять собі пару. Подивившись на небо, ви можете дізнатися, яким буде ваш чоловік. Якщо 14 лютого ви побачили першим ворона, ваш коханий буде багатий і владний. З таким характером непросто ужитися… Якщо ж у небі пролетить снігур, чоловік буде романтичним і добрим. Побачити щигля – велика удача. Він пророкує багатство. А ось горобець, навпаки, знаменує бідність, однак чоловік вам дістанеться турботливий і ніжний. І, нарешті, сорока подарує вам щедрого і велелюбного чоловіка.

Існує ще одна прикмета, пов’язана з птахами. Якщо вранці ви побачите зграю птахів, у вас буде багато кавалерів цього року!

Якщо ви вийшли з дому і забули взяти щось важливе (ключі, телефон, гроші), не турбуйтеся! Розгубленість принесе вам щастя у цьому році, і ви зустрінете своє кохання.

Деякі дівчата вірять у цікаву прикмету: 14 лютого, побачивши на вулиці першого зустрічного чоловіка будь-якого віку, потрібно запитати його ім’я. Те, як він назветься, вкаже на ім’я вашого майбутнього обранця.
Якщо ж ви вийшли вранці з дому і побачили жінку з коляскою, цього року на вас чекає поповнення у родині!
Зверніть увагу на те, хто першим вам зателефонує 14 лютого. Якщо це чоловік, кохання не за горами! Якщо ж вас привітає жінка, зустріч з коханою людиною відкладеться ще на рік.

Існує також прикмета, пов’язана з тваринами. Якщо ви вийдете на вулицю і побачите собаку, ваш чоловік буде вірним і люблячим. А ось кіт передбачить вам легковажного обранця.

Якщо ви розбили дзеркало на Валентинів день, вас чекає щасливе сімейне життя!

Одружуватися в День святого Валентина – хороша прикмета. Союз буде міцним та щасливим.

Підготувала ДАРИНА СУХОНІС

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *