Думка спеціалістів з Дніпра: коли почне діяти «кодекс» мовних правил

Одна з найобговорюваніших тем останніх днів — зміни Українського правопису. 22 травня Кабінет Міністрів схвалив нову редакцію Українського правопису, яка замінить версію 1992 року. Даний документ підготувала Українська національна комісія з питань правопису, яка працювала впродовж 2015-2018 років. Фахівці наголошують, що ці зміни покликані помічати сучасні тенденції в мові, але суттєво нова редакція не вплине на пересічного громадянина. З цим погоджується і доцент кафедри української мови, заступник директора Центру історії і розвитку української мови ДНУ ім. О. Гончара Тетяна Шевченко.

«У правописі дається можливість вживати одночасно і нові, і старі норми, тобто написання слів за старими правилами не буде помилкою. Єдине, що з’явилось нове, — це фемінітиви та написання слів з «пів» — окремо, тобто «пів книжки», «пів хлібини». Якихось кардинальних змін у новій редакції правопису я не помітила», — зазначає Тетяна Шевченко. Утім, вона наголошує, що поки що ніхто не бачив повної редакції правопису, а отже, говорити про якісь глобальні зміни в українській мові ще зарано — потрібно дочекатися виходу друкованого видання і повного його впрова­дження. Зараз в Інтернеті є тільки проект, затверджений Кабінетом Міністрів 22 травня цього року.

Щодо нововведень думки пересічних українців різняться, хтось каже, що «мовні» новації додадуть плутанини. Інші ж закликають не панікувати, аргументуючи це тим, що мова не стоїть на місці, і правило «вік живи — вік учись» ніхто не скасовував.  Та поки немає офіційної публікації документа з детальними роз’ясненнями правил української мови, громадяни використовуватимуть правила написання слів, що діють нині. Терміни процесу переходу від старої до нової редакції Українського правопису має визначити Міністерство освіти і науки України.

Анастасія Нефретова, фото Pіxabay