Громадянське суспільство на Дніпропетровщині: вплив на владу
Сьогодні інститути громадянського суспільства активно розвиваються та вибудовують партнерські відносини з державою. Позитивний приклад у цьому напрямі демонструє Дніпропетровська область, де громадськість стала потужною силою.
На Дніпропетровщині зареєстровано понад 5 тисяч громадських організацій. Але деякі з них працюють, м’яко кажучи, не на повну силу. Крім того, спостерігається концентрація інститутів громадянського суспільства у великих містах та майже повна їх відсутність у селищах та селах. Тут цифри свідчать самі за себе. У Дніпрі зареєстровано близько 2,5 тисячі громадських організацій, з них активних – 300. У Кривому Розі – близько тисячі, але активних – 100. А от у Юр’ївському та Магдалинівському районах – 12 та 27 відповідно.
Тому сьогодні стоїть надзвичайно важливе завдання – донести кожному громадянину, особливо молоді, як саме працює громадськість, та показати її активність. Перш за все – завдяки співпраці із місцевими ЗМІ.
Останнім часом зросла можливість громадських організацій впливати на владу. Активісти взаємодіють із засобами масової інформації, публічно обговорюють нагальні суспільні проблеми, організовуючи «круглі столи» чи слухання. Крім того, громадські організації делегують своїх представників на державні посади: нині все більше активних громадян працюють в уряді, міністерствах, органах місцевого самоврядування тощо.
У Дніпропетровській області громадські організації об’єднують висококваліфікованих експертів у різних сферах, що мають досвід розробки та реалізації стратегій і програм. І цей потенціал, зосереджений в інститутах громадянського суспільства, може бути використаний для спільного вирішення актуальних проблем, які стоять перед органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Отож, інститути громадянського суспільства здатні забезпечити підвищення результативності та ефективності реформ, що реалізуються в Україні, зокрема: у сфері децентралізації, протидії корупції, підвищення соціальних стандартів, якісного надання адміністративних та суспільних послуг. Більш того, у Дніпропетровській області з’являються нові приклади успішного поєднання зусиль органів влади та потенціалу інститутів громадянського суспільства. А це дає змогу залучити кращий досвід, розробки, технології та додаткові фінансові ресурси.
Ярослава Хлєбникова