«Групи смерті» та флешмоби: які ще небезпеки чатують в Інтернеті на дітей Дніпропетровщини

В Інтернеті набуває популярності флешмоб «зникни на 24 години», так звані групи смерті, або інструкції «як стати феєю», які насправді є не приховуваною інструкцією до суїциду.

«Друзі, по інету і між батьками гуляє така інфа, спростовувати або підтвердити її, Слава Богу, не можу, але вирішила показати. Диму без вогню не буває і ідіотів вистачає. Будьте пильні і не давайте цим виродкам жодного шансу. На вайбер школярів нашого міста була зроблена розсилка дивного і страшного змісту. Необхідно, щоб батьки вдома поговорили з дітьми, тому що створюються групи типу «феї вогню», «гномики» і т.д. із закликом до самогубств, і ще групи дізнайся як тебе люблять — «сховайся на 24 години», «сховайся на 3 доби» і т.д.», — пише на своїй сторінці у соціальній мережі молода мати з Дніпра Вероніка.

Перш за все батькам варто бути уважними з приводу того, який контент бачить їхня дитина в Інтернеті, в яких соцмережах  реєструється і з ким спілкується онлайн. Наприклад, за групами в соцмережі «Вконтакте» під нешкідливими назвами на тему життя і смерті, час 4:20, а також із згадкою слово «кит» ховається інформація про те, як піти з життя. За ними стоять реальні люди, які вступають в листування з підлітками, дають їм певні завдання (в форматі квесту), в фіналі якого — суїцид. Привертають увагу модераторів таких груп аккаунти, де є якийсь депресивний зміст — сумні статуси, сумні картинки і міркування.

Точної статистики в Україні щодо смертей підлітків через соцмережі немає, але недавній випадок на цю тему сколихнув громадськість. 6 грудня 2016 року 15-річна Вілена з Маріуполя стрибнула з 13-го поверху маріупольської висотки. Дівчина була учасницею групи на тему суїциду. Останній запис в її аккаунті зроблений о 4:41 ранку: «Спасибі. Спасибі за те, що спочатку зробив мене найщасливішою істотою у Всесвіті, а потім опустив нижче Маріанської западини. Я не знаю, що з тобою сталося, але ти кинув мене. Як і всі…».

Покарати і знайти авторів груп вельми проблематично. Перш за все батьки повинні бути уважні і не бояться говорити з дітьми на тему їх захоплень та інтересів в соцмережах. На жаль, більшість сімей, які пережили суїцид дитини, потім кажуть, що у них все було добре, нічого незвичайного не відбувалося.

А як у нашому місті?

Жодне зникнення дітей на Дніпропетровщині не пов’язане із закликами так званих «груп смерті», які гуляють в Інтернет середовищі, стверджують у Головному управлінні поліції у нашій області.

«З початку року до поліції області звернулися із заявою про зникнення 62 дітей. Вже впродовж доби були повернуто 60 неповнолітніх. Наразі тривають розшукові дії по встановленню місцеперебування двох неповнолітніх. Жоден із випадків, коли підлітки йшли з дому, за нашою інформацією не пов’язаний із закликами так званих «груп смерті», які є у соціальних мережах Інтернету. Недавній випадок із зникненням десятирічної Аліси, яку розшукували всім містом, також виключає це підґрунтя»,-розповідає старший інспектор ювенальної превенції Дніпровського ВП Тетяна Єфременкова.

Але в поліції зізнаються, що не в змозі самостійно подолати ту загрозу, яка йде з Інтернету. Правоохоронці закликають дорослих  серйозно ставитися до Інтернет вподобань та online-друзів своїх дітей.

«Те, що діти нагодовані та навчаються у престижних школах не є доказом безмежної батьківської любові. Часто із-за непорозуміння, психологічного тиску на дітей, останні переносять своє щире спілкування саме в Інтернет простір. А хто стоїть по той бік екрана та куди поведе вашу дитину, то вже невідомо»,- наголосила Тетяна Єфременкова.

В школах Дніпра зараз велику увагу приділяють саме профілактичним заходам щодо безпеки в Інтернет мережі, особливо в розрізі подій, які зараз активно на слуху та підігріваються і у ЗМІ. 7 лютого у навчальних закладах проводиться День безпечного Інтернету.

«Ми намагаємося доносити інформацію школярам, яка б допомогла мінімізувати ризики їх перебування в Інтернет просторі. В зв’язку із проявами серед дітей таких психологічних проблем, як емоційні розлади, розповсюдження цькування в учнівському середовищі та мережі Інтернет ми направили в усі навчальні заклади міста листа з вимогою активізувати роботу з попередження суїциду серед учнівської молоді»,- наголошують у поліції.

 

Бажання ж дітвори випробувати себе в екстремальних ситуаціях з віртуального простору можна перенести, зайнявши їх у спортивних секціях. Адже окрім віртуального середовища є реальне життя зі своїми чарівними моментами.

Підготувала Дарина Сухоніс

Добавить комментарий