Грушівська громада – приклад об’єднання
У державі з липня триває децентралізаційний марафон, в рамках якого представники Асоціації міст України виїжджають до регіонів, інформують про переваги децентралізації, пояснюють процеси та етапи об’єднання. Проте в Дніпропетровській області є такі громади, які одними з перших розпочали реформу і можуть поділитися своїм досвідом. Серед них – Грушівська. Там почали самостійно господарювати з початку 2016 року.
Значні зміни
Грушівка (колишня назва – Ленінське) – чимале мальовниче село поблизу Каховського водосховища. Тутешня земля – родюча, клімат сприяє місцевим землеробам. На узбережжі водосховища розташовані туристичні бази, а неподалік працюють підприємства з видобутку граніту. На початку 2016 року в житті цього населеного пункту та розташованих поряд сталися значні зміни. Ще наприкінці липня 2015-го на сесії Ленінської сільради було ухвалено рішення про добровільне об’єднання громад сіл Ленінське, Усть-Кам’янка, селища Гранітне Ленінської сільської ради з такими населеними пунктами, як селища Токівське, Тік, Червоний Запорожець, село Червоний Тік Токівської сільської ради з адміністративним центром у Ленінському. Але офіційно громада оформила свій статус на початку 2016 р.
Самостійно вирішувати власні проблеми, вести контроль за фінансами громади, напряму співпрацювати з міністерствами, урядовими та благодійними організаціями – це неповний перелік переваг, які озвучують у Грушівській сільраді відтоді, як відбулось об’єднання громади. На перше вересня план із фінансових надходжень був перевиконаний на 164,5%. Загалом, бюджет громади з урахуванням державної субвенції склав 26,745 млн. грн. З них понад 7 млн. грн. передбачено на її розвиток.
Реалізують проекти
Можливість самостійно керувати коштами – неабиякий шанс для села привести до ладу його інфраструктуру. В цьому Грушівській громаді допомагає Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Серед проектів, які втілюються в життя за підтримки Мінрегіонбуду: капітальний ремонт адмінбудівель у Грушівці, Червонотоківського сільського клубу, фельдшерських пунктів у Гранітному та Усть-Кам’янці, спортзалу Грушівської середньої школи, заміна вікон у Токівському дитячому садочку. Значну увагу приділяють освітленню вулиць та ремонту сільських доріг.
Серед проблем, які озвучує сільський голова, – медицина. На території громади вже зареєстрований центр первинної медико-санітарної допомоги. «Розглядається питання щодо надання якісних медичних послуг на рівні вторинної медичної допомоги, – зазначає Валерій Попельнюк. – В цьому нам не відмовляють у медзакладах Покрова, що досить важливо, тому що до них нашим мешканцям втричі ближче та зручніше дістатися. Це підтверджує ідею децентралізації, коли найголовніше – доступність усіх послуг для жителів громади». За словами Валерія Олексійовича, всі проекти спрямовані на поліпшення умов життя і кожен із них по-своєму важливий та необхідний. Найголовніше, щоб мешканці змогли побачити позитивні сторони об’єднання. Місцевий депутатський корпус складається переважно з активістів та лідерів, які активно допомагають колективу сільської ради та роботі виконавчого апарату. Мета у них одна – прагнення до заможної та процвітаючої громади.
Людмила Копиленко