ГУ ДФС у Дніпропетровській області інформує

Днями відбулася інтернет конференція виконуючої обов’язки начальника Головного управління ДФС у Дніпропетровській області Вікторії Каліногорської на тему: «Деклараційна кампанія у 2016 році». За її словами, кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2015 році, – один з пріоритетних напрямів роботи органів ДФС області. Тим паче, що у цьому році деклараційна кампанія суттєво відрізняється від попередніх.

Слід також зазначити, що декларування доходів – ознака цивілізованого суспільства, високої правосвідомості громадян та один з критеріїв партнерських взаємовідносин між платниками податків та державою.

— Доброго дня, Вікторія Олексіївна. Скажіть будь-ласка, які основні відмінності кампанії декларування у 2016 році від попередніх років?

З 1 січня минулого року набрали чинності норми Закону України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» стосовно оподаткування доходів фізичних осіб – платників податків військовим збором.

Тому, за результатами декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2015 році, громадяни у податковій декларації про майновий стан і доходи (декларація) самостійно визначають податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.

З цією метою з 1 січня поточного року введено в дію нову декларацію, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.

Для зручності фізичних осіб у новій декларації об’єднано звітність з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Отже, за результатами 2015 року фізичні особи – платники податків, які отримували доходи не від податкових агентів, зокрема, від інших фізичних осіб та іноземні доходи визначають суму податку на доходи фізичних осіб та військового збору в одній податковій звітності. При цьому, подання будь-якої додаткової звітності не передбачається.

к можна подати декларацію до податкового органу?

— Декларацію можна подати за Вашим вибором в один з таких способів:

— особисто платником податків уповноваженою на це особою;

— надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше, ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання;

— засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання.

Звертаємо увагу, що у рамках кампанії декларування доходів громадян Державною фіскальною службою України доопрацьовано електронний сервіс «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) у частині надання можливості підготувати, заповнити та надіслати декларацію в електронному вигляді.

Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС.

У відкритій частині електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) можна заповнити, зберегти та роздрукувати декларацію, а у закритій частині (особистий кабінет) платник може подати декларацію в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (АЦСК ІДД).

-Де можна отримати електронний цифровий підпис, якщо я проживаю у Петропавлівському районі Дніпропетровської області?

У зв’язку зі скороченням штатної чисельності Інформаційно-довідкового департаменту ДФС з 3 березня 2016 року припинили роботу окремі пункти реєстрації користувачів Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України.

Так, з березня поточного року у Дніпропетровській області припинили роботу пункти реєстрації користувачів у містах Нікополі та Павлограді.

На теперішній час послуги ЕЦП в області можна отримати у наступних пунктах реєстрації користувачів:

— м. Дніпропетровськ, пр. ім. Газети «Правда», буд.95а, Центр обслуговування платників, зал 3, кабінети 9 та 10 (тел.: (0562) 27-30-76);

— м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, буд.25, вікна реєстрації користувачів ЕЦП №21 та №22 (тел.: (056) 749-63-34);

— м. Кривий Ріг, пр. Дзержинського, буд. 42, каб.112а (тел.: (056) 404-06-95).

Детальну інформацію щодо режиму роботи пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД можна переглянути у розділі «Контакти» офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД.

-Вікторіє Олексіївно, хто повинен обовязково задекларувати доходи, отримані у минулому році?

— Обов’язок з подання податкової декларації про майновий стан і доходи виникає у разі отримання громадянами:

— доходу від прийняття у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення, крім спадкоємців – нерезидентів;

доходу від операцій з інвестиційними активами (продаж цінних паперів, деривативів, корпоративних прав тощо);

— доходу від надання майна у лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм);

— доходу від операцій з продажу (обміну) обєктів рухомого та/або нерухомого майна;

— іноземних доходів;

— доходу у вигляді дивідендів, призів, виграшів;

доходів, отриманих одночасно від двох і більше податкових агентів, якщо загальна сума такого доходу за 2015 рік перевищує 146 160 гривень;

— інших доходів, з яких протягом 2015 року податок на доходи фізичних осіб не утримувався.

-Скажіть, будь-ласка, за якими ставками необхідно нараховувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір на доходи, отримані у 2015 році?

Податком на доходи фізичних осіб та військовим збором оподатковується загальний річний оподатковуваний дохід, який включає доходи як із джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Звертаю увагу, що з 1 січня 2016 року змінилися ставки податку на доходи фізичних осіб.

Однак, розрахунок суми ПДФО на доходи, отримані у минулому році, необхідно здійснювати за ставками, які діяли у 2015 році, а саме:

15% бази оподаткування – щодо доходів (крім випадків, визначених у підпунктах 167.2 – 167.6 статті 167 Кодексу), які не перевищують 10-ти кратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2015 року, тобто 12 180 гривень;

20%, якщо база оподаткування у календарному місяці перевищує 10-ти кратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення;

подвійна ставка податку (30%) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз на користь резидентів або нерезидентів, за виключенням виграшів та призів у лотерею, грошових виграшів у спортивних змаганнях;

20% – для пасивних доходів;

5% та 0% бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Податкового кодексу України, зокрема, при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.

Стосовно військового збору, ставка не змінювалась та складає 1,5% бази оподаткування.

При декларуванні доходів за результатами 2015 року платникам податків слід враховувати, що розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на   1 січня 2015 року, становить 1218 гривень.

-Який граничний термін сплати нарахованих у декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік податку на доходи фізичних осіб та військового збору?

Податковим кодексом України визначено, що суму податкових зобов’язань з ПДФО та військового збору, зазначених у поданій декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік, громадяни зобов’язані самостійно сплатити до 1 серпня поточного року, тобто 29 липня 2016 року.

— У 2015 році я продав легковий автомобіль. Чи необхідно мені подавати декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір?

Декларацію про майновий стан і доходи у разі продажу протягом минулого року одного легкового автомобіля подавати не треба, а, отже і сплачувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір також не потрібно.

Це регулюється пунктом 173.2 статті 173 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями, відповідно до якого дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не оподатковується .

 — Скажіть, будь-ласка, що таке податкова знижка і хто має право на її отримання? Дякую.

Визначення поняття «податкова знижка» та порядок її отримання регулюється Податковим кодексом України.

Звертаю увагу, що податкову знижку має право отримати:

— по-перше, тільки та фізична особа, яка є резидентом;

—  по-друге, та фізична особа, яка не є суб’єктом господарювання;

— по-третє, тільки на дохід, отриманий такою фізичною особою у вигляді заробітної плати.

Податкова знижка – це документально підтверджена сума витрат платника податку у зв’язку з придбанням протягом року товарів, робіт, послуг у резидентів – фізичних або юридичних осіб, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати у випадках, визначених Податковим кодексом.

Таким чином, метою декларування доходів фізичних осіб – платників податків є не тільки сплата податків до бюджету, а й повернення громадянам сум податку на доходи фізичних осіб, надмірно сплаченого з їх заробітної плати у минулому       2015 році.

І повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації їх права на податкову знижку за наслідками звітного 2015 року.

Громадянам, які бажають реалізувати право на податкову знижку за результатами 2015 року, необхідно заповнити та подати декларацію по 31 грудня 2016 року включно, тобто на протязі усього 2016 року.

Звертаю увагу, якщо платник податку до кінця податкового 2016 року, не скористається правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного 2015 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Право на податкову знижку до кінця 2016 року мають лише ті громадяни, які у минулому році отримували дохід у вигляді заробітної плати та сплачували протягом року, зокрема:

— проценти за користування іпотечним житловим кредитом;

— за навчання закладам освіти за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати;

— за допоміжні репродуктивні технології;

— вартість державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;

— за переобладнання транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;

— за будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом.

Дякую усім за запитання. Вони ще раз підтвердили, що тема декларування доходів громадян є актуальною та цікавою для мешканців нашої області.

Від нас з вами залежить добробут не тільки держави в цілому, а й кожного окремого українця.

Своєчасно сплачені податки – це шлях до підвищення добробуту, стабільності та фінансової незалежності країни, вірний шлях для побудови європейського суспільства.

Сподіваюсь, що громадяни відповідально ставитимуться до вимог законодавства і своєчасно виконають свій конституційний обовязок перед державою.

Звертаю увагу, що матеріали роз’яснювального характеру з питань декларування громадянами доходів розміщено у спеціальному банері «Декларуємо по-новому! 2016» на офіційному веб-порталі ДФС України та субсайті «Територіальні органи ДФС у Дніпропетровській області».

Крім того, у зазначеному банері у розділі «Нормативно – правова база» розміщена Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.

Бланк декларації з додатками до неї розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (http://sfs.gov.ua/) у розділі електронних сервісів «Декларування громадян».

Нагадую, що відповідно до вимог Податкового кодексу України громадяни повинні надати декларацію до 1 травня 2016 року.

Звертаю увагу, що пунктом 49.20 статті 49 цього Кодексу визначено, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Шановні громадяни, для подання декларації завітайте до Центрів обслуговування платників при державних податкових інспекціях області за місцем реєстрації!

Нові можливості електронного сервісу «Електронний кабінет платника»

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області нагадує, що електронний сервіс Державної фіскальної служби України (далі – ДФС) «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) надає можливість фізичним особам – платникам податків підготувати, заповнити та надіслати податкову декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб (далі – декларація) в електронному вигляді. Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС (http://sfs.gov.ua).

У відкритій частині електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) можна заповнити, зберегти та роздрукувати декларацію, а у закритій частині (особистий кабінет) платник може подати декларацію в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП).

Нагадуємо, що безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД).

Детальну інформацію щодо режиму роботи пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД можна переглянути у розділі «Контакти» офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД за посиланням:

http://acskidd.gov.ua/contacts

Також повідомляємо, що для зручності користувачів за пропозиціями, наданими платниками, в особистому кабінеті режим «Стан розрахунків з бюджетом» доповнено такими можливостями:

— перегляд даних щодо розрахунків з бюджетом за останні 2 роки;

— застосування фільтру в розрізі контролюючих органів;

— вивантаження інформації у форматі XML-файлів.

До уваги платників орендної плати!

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області інформує.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності – обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі – орендна плата)

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 Кодексу).

Договірні відносини регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України від 06.10.1998 №161-XIV «Про оренду землі», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до пункту 288.4 статті 288 Кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди у відсотках до нормативної грошової оцінки у межах, визначених пунктом 288.5 статті 288 Кодексу, але річна сума платежу:

— не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Кодексу);

— не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Кодексу);

— може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (підпункт 288.5.3 пункту 288.5 статті 288 Кодексу).

Для визначення податкового зобов’язання з орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, яка розташована за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку якої не проведено, платнику необхідно звернутися до відповідного територіального органу Держгеокадастру для проведення нормативної грошової оцінки такої земельної ділянки.

Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220 «Про затвердження Типового договору оренди землі», встановлено, що у договорі оренди зазначається розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки) та нормативна грошова оцінка.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який відповідно до статті 23 Закону України від 11.12.2003 №1378-IV «Про оцінку земель» видається відповідним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастр).

Добавить комментарий