Хто та де може вручати повістки військовозобов’язаним

В Україні з 24 лютого 2022 року триває мобілізація. І стільки ж часу роздають повістки, причому в будь-якому місці. Військовозобов’язаний може отримати її у парку, біля магазину, на роботі, їдучи власним автомобілем на роботу тощо. Чи законно це та які є види повісток – розбирались «Вісті».

ТИПИ ДОКУМЕНТІВ

В Україні існує чотири види повісток: така, що уточнює дані військовозобов’язаного; для проходження військово-лікарської комісії; мобілізаційне розпорядження (його видають тільки у військкоматі) та повістка-призов на військову службу, але нині вона не видається. Будь-який чоловік призивного віку отримує найчастіше перший вид повістки, бо другий видають тільки після уточнення даних. У повістці для уточнення даних має бути вказана дата вручення, адреса територіального центру комплектування, дата та час, коли туди потрібно прийти.

Також документ повинен містити такі дані про військовозобов’язаного: ім’я, прізвище та по батькові, дата народження, адреса та місце роботи; зазначено її вид та прописано, що мати із собою під час відвідин військкомату чи терцентру комплектування. Обов’язково має бути печатка керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

«Якщо особа отримала повістку, але не прийшла до військкомату, вона може бути притягнута до адміністративної відповідальності. За ігнорування першого або другого виду повістки в Україні передбачена адміністративна відповідальність – від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або від 1,7 до 3,4 тис. грн. Відмова від проходження медкомісії – штраф 8,5 тис. грн. А якщо це повістка третього чи четвертого виду, суд застосовує кримінальну відповідальність – обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі від трьох до п’яти років», – пояснює адвокат Олександр Юхименко.

ЮРИДИЧНА СИЛА

Він зазначив, що документ про призов можуть вручити не тільки представники територіального центру комплектування. «Це можуть бути працівники органів місцевого самоврядування, правоохоронці, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, представники-управителі багатоквартирних будинків», – сказав Олександр Юхименко.

Не можуть вручати повістку представники ТРО. Пустий бланк можуть заповнити і на місці, за присутності військовозобов’язаного, але при цьому також має бути поряд і голова територіального центру комплектування, від імені якого вручається документ. А сама повістка – містити «мокру» печатку установи, яка її видає.

За словами адвоката, повістка має бути оформлена за формою, інакше вважається недійсною. Якщо в ній не вистачає якихось даних або вони не відповідають дійсності – вона не є документом. Повістка повинна вручатись тільки під особистий розпис військовозобов’язаного. Якщо її «засунули» у двері, кинули до поштової скриньки або передали родичами – отриманою вона не вважається і не має юридичної сили.

ЗА КОРДОНОМ

Частина українців, що підлягає мобілізації, нині перебуває за кордоном. Здебільшого це ті, хто виїхав до оголошення військового стану чи працював там на сезонних роботах і не повернувся в Україну. Вони також підлягають призову в межах загальної мобілізації. Але для того, щоб вони потрапили до війська, – їм слід вручити повістку.

«Дипломатичне консульство повинне вести облік цих військовозобов’язаних та сприяти їхньому поверненню до країни, і більше нічого. Але в законодавстві чітко не прописано, як саме консульство має «сприяти», тож таким чином українцю, який нині перебуває за кордоном, правомірно вручити повістку не можуть», – говорить адвокат Євген Промський.

ДЗВІНОК ТА ВІДСТРОЧКА

Закон не забороняє роздавати повістки військовозобов’язаним у будь-яких публічних місцях. «Якщо маєте відстрочку від призову, то я радив би краще носити із собою підтверджуючий документ, аби його можна було пред’явити працівникам терцентру комплектування, якщо вони зупинять на вулиці для перевірки даних. Бувають такі випадки, що людей можуть запросити проїхати до військкомату, аби перевірити інформацію, тощо. Надання документів на місці дає змогу нікуди не їхати в такому разі. Але якщо все ж таки людину запрошують проїхати до терцентру та перевірити дані – я раджу не відмовлятись. Бо, якщо будете чинити опір, можуть виникнути правові наслідки, такі як перешкоджання роботі працівника правоохоронного органу, і це тягне за собою відповідальність: адміністративну чи кримінальну. Вважаєте, що ваші права порушують, – їдьте до терцентру та викликайте туди адвоката. Ви маєте на це право», – розповів Олександр Юхименко.

Водночас у ЗСУ запевняють, що повістки вручають переважно для уточнення даних про людину та загальної кількості військовозобов’язаних в країні. Тому й надалі роздаватимуть повістки у громадських місцях та на блокпостах, поки громадяни самі не будуть з’являтися до військкоматів, як це передбачено законом військового стану. З усіх чоловіків, яким вручають повістки, таким чином закликають лише 5%. Саме повістки допомагають оновити інформацію про військовозобов’язаних, – зазначає начальник управління персоналом штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відритих джерел