«Історія єдності»: У центральній бібліотеці Дніпра проходить виставка плакатів історичних подій Німеччини

З 7 по 30 жовтня у дніпровській Центральній міської бібліотеці проходить виставка плакатів про історію німецької єдності «Злам на Сході. Життя змінюється». Це історія об`єднання колишньої НДР (Німецька Демократична Республіка) та ФРН (Федеративна Республіка Німеччина), суттєва зміна політики та ідеології колишньої радянської НДР, та подолання не стільки економічних, скільки соціальних бар`єрів між людьми; не стільки про поділ Німеччини, скільки про початок воз`єднання, та етапи, які неминуче наслідували після об`єднання двох Німеччин, які завжди вважали себе одним народом.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Позитивні сторони Незалежності

Сьогодні день Німецької Незалежності – 3 жовтня, що святкують від 1990 року. За один рік на території НДР вибороли демократію, свободу та соборність. 

Від дня Незалежності почала з`являтись кольорова реклама, яка приваблювала колишніх мешканців НДР, які не бачили нічого подібного. «Таке, як із Заходу» – було найліпшою похвалою до будь-якого виду продукту. Найкрутіші фірми вже давно викупили західні співвітчизники, а ті, що не користувались значним попитом,  швидко збанкрутували. Столицею об`єднанної Німеччини було обрано Берлін – столиця Західної Німеччини, важливий культурний та політичний центр. До остаточного переміщення Рейхстагу (будівлі парламенту) зробили так званий «проект Крісто та Жанні-Клод», сутність якого була у «запакуванні будівлі парламенту». Зверху був напис «Німецькому народу». Дивовижний арт-проект знайшов прихильників по всьому світові. 

У НДР людям нав`язували певне світобачення, а от подивитися на світ було заборонено. Нові туристичні агентства, глянцеві брошури та можливість придбати омріяну відпуску стають можливими. Відкриваються ресторани з іноземною кухнею: китайські або італійські. Еволюціонують засоби масової інформації. Під час подорожі колишні мешканці НДР є просто німцями. Ніхто не намагається відрізнити їх від Західного Берліну. Такі подорожі дуже зближують німців з ФРН та Німецької Демократичної Республіки.

Найбільшим рушієм Германії завжди була і є молодь. Вона є допитливої, сміливою та рішучою у всьому, що стосується її країни. Берлінський «парад кохання» став щорічною родзинкою власної молодіжної культури. Колишні околиці сходу Німеччини стають джерелами, розмальованими графіті та збудованими поряд культурними майданчиками. Найбільшим з них вважається мистецький дім Тахелес. 

Негативні наслідки

Під час існування радянської НДР функціонувало так зване Штазі, або Міністерство державної безпеки – державне відомство та каральний орган у радянській стороні Німеччини. Штазі вважалась однієї з найкращих шпигунських спецслужб, порівняно з КДБ та ЦРУ. У Німецькій Демократичній Республіці воно слідкувало за кожним. Вони могли бути друзями, приятелям, колегами або просто знайомими з радянськими німцями. Після об`єднання багато хто з мешканців колишньої НДР бажав знищити свої особові справи разом із доносами.

У східній частині Берлина знаходиться вулиця Вайтлінгштрасе, що досі має сумнівну славу як цитадель праворадикальної Національної альтернативи. Напади нацистів досі є небезпечними для іноземців та представників інших партій. Але причина цих нападів не тільки політична.

Німці на сході мають нижчі заробітні плати, як й нижчі пенсії, порівняно з мешканцями на Заході. У квітні 1994 року, під девізом «Дізнатися про те, як це бути чужими» зібралася молодь з Нижньої Саксонії та Саксонії Ангальту для того, щоб розпитати місцевих. Безробіття продовжується для мешканців Східної Германії, що спричиняє закриття підприємств та міграцію. «Тройганд», агентство з приватизації підприємств, розпродало, на свою думку, збиткові підприємства за одну німецьку марку або кинуло їх напризволяще. Усе це іноді призводить до «остальгії» німців, які жили на території НДР. 

Особливе місце

Особливої уваги за часів становлення Незалежної Німеччини заслуговують жінки. Вони готові були працювати на будь-якій посаді для того, щоб відновити продуктивність Німеччини. Наразі багато хто з них має провідні ролі у політиці, економіці та суспільному житті країни. До речі, теперішній канцлер федеральний канцлер Німеччини, Ангела Меркель, родом зі Східної Німеччини, НДР. 

Україна

Приклад єдності Німеччини є досі актуальним для українців. Велика різниця не тільки у мовному бар`єрі, але й у економічному розвитку досі можна спостерігати між заходом та сходом України. Соціальна діфференціація також присутня, незважаючи на те, що про неї ніхто не говорить. Повна єдність України, а також зв`язки нашої країни з іншими європейськими державами потребують років для зміцнення та глибини, але вони того варті. Це зробить сильнішою свідомість українців та створить власну свободу, яка розкривається у впевненості у собі, у своїй країні, та змогою робити вибір.

Екатерина Моторная

Фото автора

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!