Із Дніпровського хоспісу «попросили на вихід»

Щороку в Україні від раку помирають близько 80 тисяч людей. Для декого із них останнім пристановищем ­стають хоспіси. За статис­тикою, майже 500 тис. хворих українців потребують професійної паліативної допомоги. Нещодавно до «Вістей» звернулася родина дніпрянки Інни Яременко – пацієнтки місцевого хоспісу. За словами жінки, її «попросили на вихід» тому, що вчасно не померла.

«УНІКАЛЬНА» ХВОРА

Інна хвора на аденогенний, помірно диференційований рак. Півтора року тому лікарі спрогнозували їй мінімальні шанси на одужання, тому жінці призначили терапію зі знеболюючими. Зважаючи на такий стан, Інна опинилася в хоспісі дніпровської лікарні №15. Проте, за словами чоловіка хворої, Андрія Гришина, через деякий час жінка стала відчувати незначні позитивні зрушення.

Але в липні цього року лікарі хоспісу «просили її на вихід» з медзакладу. Мотивували своє рішення приблизно так: «Жінка вже рік перебуває в закладі. Вона жива. Більше ж року тримати у хоспісі хворих не мають права. Тож можете лікуватися й удома…» Те, що пані Інна тут знаходиться вже рік, медики поза очі називають випадком майже винятковим. Отже, бути в хоспісі понад цей строк і залишатися живими – унікальне явище? На думку близьких Інни, жінка у власній боротьбі за життя руйнує загальну «статистику».

ІНШИЙ ВАРІАНТ

Як розповів Анд­рій Гришин, лікарі провели консиліум, який складався із огляду та спілкування. За його результатом оголосили діагноз гірше попереднього. Жодних інших аналізів чи комп’ютерної томографії пацієнтці не провели, каже він.

«В ультимативній формі нам сказали залишити заклад, – розповідає чоловік. – Головною причиною стало те, що майже рік Інна не приймає ін’єкції, що містять наркотичні речовини. Лікарі зазначили, що моя дружина може перебувати вдома під домашнім наглядом». Такий варіант для родини просто неможливий. Чоловіку задля догляду за тяжкохворою дружиною, якщо її випишуть із медичного закладу додому, треба буде звільнятися з роботи, а він – єдиний, хто заробляє гроші й утримує їхню шестирічну донечку. Крім того, жінці необхідна професійна медична допомога. Коштів для того, щоб найняти доглядальницю-мед­сестру вдома, у родини не вистачає.

Спочатку хворій фінансово допомагали родичі, які мешкають за кордоном, друзі, колеги з вишу, в якому Інна раніше викладала. Спільним коштом придбали їй багатофункціональне ліжко. Та нині фінансове становище родини скрутне – довелося відмовитися й від послуг доглядальниці. Як варіант вирішення проблеми, лікарі запропонували перевести хвору до 16-ї лікарні. Проте Інна відмовляється, адже вже перебувала там і знає, що для хворих із таким діагнозом, як у неї, у закладі немає відповідних умов. Тому жінка просить, аби її перевели хоча б у лікарню №4.

РОЗМОВА НЕ СКЛАЛАСЬ

Під час візиту журналіста до лікарні вдалося поспілкуватися з медиками закладу. «У нас медичний заклад, а не соціальні ліжка! – відразу зазначає заступник головного лікаря з експертних питань Тамара Бортнікова. – Інна Яременко перебуває в нас уже рік. Нещодавно її оглянула комісія у складі трьох онкологів. Експерти дійшли висновку, що жінку можна виписати з хоспісу. Вона потребує тільки постійного нагляду, тож може знаходитися й вдома. Пацієнтка в основному приймає пігулки, уколи може робити медсестра, оглядати – сімейний лікар. Ми хвору нікуди не виганяємо. Ми хочемо перевести її в спеціалізоване онкологічне відділення 4-ї міської лікарні. Але спочатку домовилися перевезти Інну в 16-ту міську лікарню, на що вона дала згоду».

Інна Яременко не погоджується з цими словами, і загалом розмова в палаті якось не складається. Лікарі натякали на те, що жінка може й сама лікуватися, що їй не потрібна постійна допомога та ін’єкції. Проте, за словами хворої, їй їх роблять щодня, але в спеціальному журналі цього не фіксують, також не дають ознайомитися з особистою справою, бо, мовляв, це закрита інформація.

Чоловік Андрій зазначає, що звертався і до міського департаменту охорони здоров’я з проблемою, проте розуміння там не знайшов. З огляду на ситуацію, слід було б нагадати і лікарям, і хворій, що існують Положення про організацію надання хоспісної допомоги, затверджені МОЗ України, які, зокрема, визначають підстави для виписки пацієнта із медзакладу. Ними можуть бути:
– показання для надання спеціалізованої медичної допомоги в іншому закладі охорони здоров’я;
– можливість надання паліативної допомоги вдома;
– власне бажання пацієнта або його законних представників.

На момент виходу матеріалу «виписка» Інни Яременко призупинилася. Родичі жінки сподіваються, що зможуть порозумітися з головним лікарем, який незабаром повинен вийти на роботу.

АНФІСА БУКРЕЄВА, ФОТО АВТОРА

Залишити відповідь