Кінець спрощенню: Мінфін пропонує скасувати пільги для бізнесу

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, який передбачає відміну пільг для підприємств, що діяли в минулому році, та відновлює перевірки. Документ подано Кабінетом Міністрів у межах виконання Україною Меморандуму з МВФ про економічну та фінансову політику. Серед іншого наша держава прийняла зобов’язання якнайшвидшого відновлення податкової політики, яка була до 24 лютого 2022 року.

ПОПОВНЕННЯ БЮДЖЕТУ

Зокрема, для підприємців III групи передбачається скасування ставки єдиного податку в розмірі 2% від суми доходу та добровільного принципу сплати єдиного податку ФОПами – I та II груп. Як зазначається у пояснювальній записці до документа, в уряді очікують, що такі дії дадуть можливість поповнити бюджет на 8 млрд грн. Нагадаємо, в березні минулого року Верховна Рада схвалила податкові стимули для бізнесу на час війни.

«Тоді йшлося про те, що на період воєнного стану сплачувати єдиний податок можуть не лише ФОПи- спрощенці, а й великі підприємства. Деякі представники великого бізнесу скористались такою можливістю, інші – ні, і тим самим так вирішили підтримати економіку країни. І хоча документ передбачає, що окремі норми податкового законодавства діятимуть до припинення або відміни військового стану, але будуть скасовані не пізніше початку липня цього року», – говорить економічна експертка Тетяна Соболева.

За її словами, у 2022 році також були призупинені перевірки бізнесу та відмінені штрафні санкції за порушення податкового законодавства. Від 1 липня все це має бути відновлено.

УМОВИ МВФ

Зазначимо, зобов’язання про повернення перевірок бізнесу та відновлення повноцінних ставок податків було прописано у Меморандумі України з МВФ наприкінці грудня минулого року.

«Великий бізнес повернення податкових норм відчує не так суттєво, як маленькі підприємці, яким доводиться нині витрачати кошти ще й на генератор та паливо. Війна продовжується, складно розраховувати на те, що малий бізнес матиме такі ж прибутки, як і до 24 лютого 2022 року. Це може загрожувати багатьом малим підприємцям закриттям, їхнього виробництва але і держава повинна мати надходження до бюджету. У співпраці з МВФ не буває такого, що вони дають гроші, а в цей час уряд може підвищувати пенсії, зарплати, знижувати податки. МВФ на таких умовах не працює, у спрощеній податковій системі місія бачить спосіб тіньового заробітку», – зазначила Тетяна Соболева.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел