Коли війна зовсім поруч: Зеленодольська громада: історія опору та відновлення

Зеленодольська міська громада – одна із п’яти громад, яка стала партнером Програми USAID DOBRE у Дніпропетровській області. На початку повномасштабної війни з міста виїхало 70 відсотків жителів, а 73 із 104 багатоквартирних будинків були пошкоджені. Війна забрала життя цивільних людей, з яких одна дитина, проте Зеленодольська громада ніколи не здавалася. Після підриву Каховської ГЕС тут почалися проблеми із водопостачанням. Про те, як відновлюється Зеленодольська громада, як планує ­розв’язувати проблему з водою стратегічно та на яку підтримку від партнерів розраховує, читайте у зазначеному матеріалі.

Першими їм підставили плече давні партнери – Програма USAID DOBRE. Підтримку отримали у межах проєкту швидкого реагування на подолання наслідків війни. Майже 80% допомоги спрямовано на розв’язання проб­леми з водопостачанням.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

БЕЗПЕЧНА СПОРТИВНА ГРОМАДА

Пріоритетами Зеленодольської громади до повномасштабної війни були безпека, спорт та озеленення. І громада досягала успіхів.

Зокрема, тут ухвалили непопулярне рішення – відмовитися від посади сторожа у навчальних закладах. На заробітні плати міський бюджет витрачав приблизно 3,5 мільйона гривень. Після скорочення на зекономлені кошти громада закупила камери відеоспостереження та датчики руху. Камери встановили в закладах та по місту. За ними стежить добровольчий батальйон, який також отримує сигнали про надзвичайні події по всьому населеному пункту і координує звернення. Умовно кажучи, в Зеленодольську працює місцева служба «911», яка відповідає за безпеку.

Аби місцевість була чистою та зеленою – тут створили посади озеленювачів в усіх старостатах. Ці люди займаються організацією висадження дерев та стежать за рослинами. Місцеві жителі регулярно збиралися на акції, організовували збори, аби долучатись до покращення довкілля громади. Зайнялися і деревами в центральному парку – розчистили всі хащі та «полікували» рослини.

Тут створювали нові гуртки для дітей та удосконалювали наявні. За підтримки Програми USAID DOBRE в громаді відкрили скеледром. Спочатку працював тільки один тренер, а потім довелося додавати вакансію та навчати нових спеціалістів. До повномасштабної війни у громаді було чотири групи дітей. Причому приїздили сюди із усього району.

КОЛИ РОЗПОЧАЛАСЯ ПОВНОМАСШТАБНА ВІЙНА

Після початку повномасштабної війни громаді довелося стати на захист свого дому.

«Ми знайшли спосіб вивезти жінок і дітей – просили автобуси та інший транспорт. Ми мусили забезпечити собі тил, аби не обертатися назад і не переживати за родини. Самі їхати звідси не збиралися», – згадує голова Зеленодоль­ської громади Дмитро Невеселий.

Із окупованої час­тини України почали йти люди, які потребували допомоги. На той час «швидка» їхала до громади понад півтори години. Тому місцеві забирали поранених і їхали на­зустріч медикам.

«У березні до нас почали приходити люди з Херсонщини. Поранені. По снігу. Босі. Пішки. Тисяча осіб, може, більше. З інвалідними візками. Один одного підтримували. Несли навіть людей на ліжках – тих, хто не міг іти самостійно», – розповідає Дмитро Невеселий.

Зараз мешканці громади також допомагають патрулювати території Дніпропет­ровської області, щоб люди не збирали дохлу рибу після підриву Каховської дамби.

«Важливо знати, що наші жителі – це справді громада, а не кожен сам за себе», – говорить Дмитро ­Невеселий.

ВІДБУДОВУЮТЬСЯ ТА ПОВЕРТАЮТЬ ЛЮДЕЙ

«Оце все – із квартир моїх співробітників. Це невелика частина», – голова громади показує на експозицію уламків, яку розташували в міській раді.
За час військової агресії рф 73 із 104 багатоквартирних будинків були пошкоджені. Різного ступеня руйнувань зазнали майже 1500 приватних будівель. Загинули 18 цивільних, з них одна дитина, ще 68 були поранені.

На початку повномасштабної війни із громади евакуювали 70% населення. Зараз майже усі вони повернулись додому. Міська влада взяла на себе організацію ремонту будівель людей, які хотіли повернутися. Для закупівлі матеріалів залучили парт­нерські організації. Ремонт допомагало робити місцеве комунальне підприємство, яке на той час уже отримало інструменти від Програми USAID DOBRE у межах проєкту швидкого реагування. Зараз відбудували 90% житлових будинків.

«Ми були щодня під обстрілами. У нас багато руйнувань: і інфраструктури, і доріг. Але нашим пріоритетом від початку була відбудова житла. Ми можемо відремонтувати дорогу, але навіщо вона потрібна, якщо нею немає кому ходити? Ми повернули людей. Замість звуків обстрілів чуємо гамір наших дітей», – каже Дмитро Невеселий.

Був пошкоджений обстрілами і міський парк. Проте у місті є люди, які займаються саджанцями та квітами. Вони взялися за його відновлення. Устигають ділитися квітами і з іншими громадами, які постраждали від обстрілів. Уже роздали понад 4000 саджанців павловнії.

Змогли сховати і вберегти наповнення веслувальної станції. Обладнання, яке допомогла закупити Програма USAID DOBRE на першому етапі роботи, чекає юних спортсменів. Будівлі не так пощастило – вона приймала на себе перші удари обстрілів. Утім ремонт тут також частково зробили.

Під обстріли потрапили стадіон та спортивна школа. Проте зараз про це нагадують лиш дірки від уламків на стінах, адже вікна повністю замінили, а територію – прибрали.

Здавалось, громада оговталась від перших ударів війни та може повернутися до розвитку. Але російські війська підривають Каховську дамбу. І в Зеленодольську постає нова нагальна проблема – вода.

ПРОБЛЕМИ З ВОДОЮ

Із Каховського водо­сховища працювали два насоси, один з яких подавав технічну воду через криворізький канал до водосховища у Зеленодольську. Вже тут, у громаді, працювала додаткова станція фільтрування, де очищали воду та постачали населенню. Зараз її в економному режимі вистачить ненадовго. Але вона потрібна місцевій ТЕС, яка забезпечує громаду електроенергією та теплом. Перейти критичну межу, яка необхідна для роботи підприємства, неможливо. До того ж із режимами економії у громаді є нюанс.

Зараз для ощадного використання знизили тиск води. Вимкнути її зовсім та подавати за графіком – не можна. Від постійних гідро­ударів порожні труби будуть просто руйнуватись. Вони і без того ледь виконують свою роботу. Від вибухів зеленодольська земля тремтіла, і разом з нею – труби, прокладені в 70-х роках.

У громаді є кілька скважин. Одна з них – у селі Мар’янське – вже обміліла, бо на підземні води катастрофа також впливає. Тож зараз, окрім глобального розв’язання проблеми з водою, необхідне і тимчасове рішення – привезти її людям. Для цього потрібні модульні ємності на колісній базі, які можна було б довезти, як причіп до автівки.

У селі Велика Костромка є діюча свердловина, яку допомагала оснащувати Програма USAID DOBRE. Але невідомо, наскільки її вистачить. Зараз вона працює, як бювет, звідки люди можуть набирати собі воду.

Єдиний варіант для Зеленодольської громади – шукати воду під землею. Процес ускладнюється тим, що місто та деякі села стоять на граніті або мають скелястий грунт. Це значно здорожчує пошук та і результату не гарантує.

Але Зеленодоль­ська громада, як під час оборони, так і зараз не здається і шукає можливості вирішення поточних викликів і, звісно, розвитку. Попри все, планує майбутні проєкти, адже мріє бути безпечною та комфортною для життя.

ДОПОМОГА ОБОВ’ЯЗКОВО БУДЕ

БРАЯН КЕМПЛ, КЕРІВНИК ПРОГРАМИ USAID DOBRE:
«Під час візиту в Зеленодольську громаду мене найбільше вразила історія єднання жителів на початку повномасштабного російського вторгнення, відвага та завзятість, яку продемонстрували місцеві жителі. Я побачив, як громада відбудовує та повертає населення додому, як дає раду викликам війни. 90 відсотків пошкоджених війною домівок відновлено. На вулицях громади ми зустрічали мам із дітьми, а це добра ознака. Вразив рівень уваги керівництва громади до молоді, до фізичного виховання. Ми і надалі співпрацюватимемо з громадою та надаватимемо їй допомогу. Адже внаслідок підриву Каховської дамби громаду спіткало нове випробування: відсутність води. Окрім уже наданої допомоги у вигляді інструментів та обладнання, яке допомагає підтримувати життєдіяльність громади, Програма USAID DOBRE планує придбати екскаватор-навантажувач та зварювальний апарат для пластикових труб. Техніка та обладнання використовуватиметься місцевим комунальним підприємством для будівництва нових мереж водопостачання, реконструкції нинішніх, які в аварійному стані, а також облаштування нових штучних та упорядкування існуючих водойм».

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!