Кому у Дніпрі заважали барельєфи Брежнєва і Щербицького? (Фото)

У п’ятницю все місто обговорювало одну подію —  на площі імені 80-річчя Дніпропетровщини демонтували меморіальні дошки, присвячені Леоніду Брежнєву, Володимиру Щербицькому. Хто і чому демонтував дошки? «Вісті Придніпров’я» розбирались в цьому питанні.

____-5

Як все починалось

У п’ятницю ввечері люди у камуфляжній формі за допомогою лому, а потім і болгаркою, демонтували меморіальні дошки. Випадкові перехожі робили світлини та запитували, мовляв, хто і чому демонтує, але чоловіки тільки мовчали.

____-2

Одразу ж, цього ж вечора,  на офіційній сторінці у соцмережі КП «Муніципальна поліція Дніпра» з’явився запис: «Згідно рішення територіальної громади міста Дніпро, за ініціативою народного депутата України Андрія Денисенка, за законом України «Про декомунізацію» було проведено демонтаж меморіальних дошок, які мають символіку радянського комуністичного режиму. А саме – стела Леоніда Брежнєва, Володимира Щербицького, та інші. Демонтаж здійснювали муніципальна поліція Дніпровської міської ради, представники громадського формування «Січ». Під час демонтажу були присутні і громадські діячі Дніпра. Вони висловили побажання, щоб на цьому місті були розташовані ім`я справжніх героїв та діячів України, які зробили вагомий внесок у розвиток української культури і історії. Рішення про розташування нових дошок пам`яті буде прийматися міською радою, з урахуванням побажань територіальної громади Дніпра».

____-1

Мережа одразу ж вибухнула коментарями — хтось активно підтримував ініціативу, мовляв, це в рамках декомунізації, хтось навпаки побачив у цьому зайвий «вандалізм».

Що говорить закон?

Депутат Денисенко відмовився дати будь-який коментар, стосовно інциденту, а також інформації, яка розміщена у фейсбуці на сторінці Муніципальної поліції. Цікаво, що у далекому 2002 році тодішня міськарада прийняла рішення про присвоєння майданчику між будинками № 56 та 58 по вулиці Комсомольській (зараз – Старокозацькій) назву: «Площа ім. 80 річчя Дніпропетровської області», а також встановити на ній своєрідну алею почесних жителів міста з меморіальними дошками. Наразі, ці меморіальні дошки знаходяться на балансі управління житлово-комунального господарства районної ради Центрального району.

____-3

Але під закон про декомунізацію і розпорядження мера Дніпра від 29 січня 2016 року потрапили деякі споруди та пам’ятники міста, але меморіальні дошки на площі до 80-річчя Дніпропетровщини – ні. Тобто, за законом, їх демонтаж наразі був не легітимний.

«Я підтримую закон про декомунізацію, але тільки тоді, коли все відбувається згідно з чинним законодавством. Тобто, з початку потрібно було винести на розгляд у сесійній залі, зібрати голоси, а вже потім цивілізовано демонтувати, якщо буде відповідне рішення. Ці меморіальні дошки – власність громади Дніпра», — зазначив депутат міськради Руслан Вишневський під час прес-конференції і ІА «Забеба».

Про вандалізм та особистості

В законі України немає такого терміну, як вандалізм. Є тільки стаття 298, п. 2 Кримінального кодексу України, яка говорить:  «Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їх частин — караються штрафом до 103 350 грн\ або обмеженням волі на строк до трьох років».

«Такий демонтаж є вандалізмом, на мою особисту думку», — говорить громадський активіст Олександр Островський, — «Я особисто брав участь у демонтажі пам’ятнику Леніну на центральній площі. Але тоді ми збирали підписи, цей демонтаж був заздалегідь узгоджений. А тут ми маємо випадок, коли будь-хто може прибрати самовільно будь-який знак чи символ, який стосується радянської епохи. Декомунізація повинна бути цивілізована, як, наприклад, це було з пам’ятником Кірову».

Активісти підкреслюють, що, наприклад, меморіальна дошка Щербицькому – це взагалі досить суперечливий момент, адже в період його активної діяльності на Дніпропетровщині функціонувало 60% українських шкіл, активно вивчалась українська мова. І взагалі, активісти підкреслюють, що ці дві постаті – Щербицького та Брежнєва варто розглядати насамперед як менеджерів, а не радянських діячів, хоча і не виступають категорично того, що меморіали з їхнім зображенням можуть підпадати під декомунізацію.

Що буде далі?

Як заявив депутат міськради Руслан Вишнивецький, буде складено відповідну заяву у поліцію, аби належним чином розібратися в цьому питанні «У подальшому проводити декомунізацію цивілізовано, а не у якості PR-компанії», — зазначив він.

Ще одне питання, яке турбує громаду Дніпра – що буде на місці демонтованих дошок? Наразі алея «світить» порожнім барельєфом з не дуже естетичними слідами демонтування, які псують загальне враження від площі. Як повідомляють у КП «Муніципальна поліція», демонтовані дошки відвезли на склад одного з комунальних підприємств.

Наразі, депутати планують передати заяву до поліції, а на розгляд у сесійній залі винесуть питання про те, які постаті «оселяться» на місці Брежнєва та Щербицького.

Дарина Сухоніс

Добавить комментарий