«Локшина» для Зеленського

Призначена на 9 серпня сесія Дніпропетровської облради не відбулась — депутатів у залі не вистачило. Проте вона яскраво продемонструвала проблеми, з якими регіон намагатиметься «вести боротьбу» найближчим часом. І проблеми ці надто серйозні… Пише zorya.org.ua.

За регламентом обласні депутати мають збиратися на сесію не рідше одного разу на квартал. Проте останнього разу пленарне засідання проходило ще до першого туру президентських перегонів, 22 лютого.

ДЕПУТАТИ «НА ПАУЗІ»

Потім, судячи з усього, політична кон’юнктура переважала, і народним обранцям було вже не до того, щоб зосереджуватися на питаннях саме області. Всі або займалися виборами спочатку голови держави, потім парламенту, або, принаймні, робили вигляд, що займаються. Щоправда, були спроби скликати сесію спочатку 27 червня, потім 23 липня. Обидва випадка виявилися невдалими. Чи не єдиним інформприводом, який бентежив невеличку частку дніпрян (мешканців області навряд чи взагалі) у цей час з подачі облради — якщо не брати до уваги протокольні привітання й нагородження — залишалося призначення керівника історичного музею та сварки навколо цієї посади.

Але вже на початку квітня стало зрозуміло: зміна владної команди у Києві дуже скоро відіб’ється на Дніпропетровщині. Більш того — призведе до порушення балансу між виконавчою (ОДА) та представницькою (облрада) гілками влади.

Декому здавалося, що апаратно-політичні ігри й супутня боротьба за вплив не зачіпатимуть нікого, крім безпосередніх їх учасників. Але не так сталося, як гадалося.

Дійсно, владна коаліція (фракції шести із семи представлених в облраді партій) продовжує існування. Попередні домовленості поки що працюють. Нібито все всіх влаштовує — поки не скінчилася пора відпусток, спеки і… прикидок на майбутні місцеві вибори. І поки у будівлі на Поля, 1 не з’явився новий голова облдержадміністрації. Від того, до якої частини «зеленої команди» він належатиме, й залежатиме подальший розвиток подій.

КОМУ «НЕ ПОЩАСТИТЬ»?

Варіантів декілька. Відверта несистемність політичної сили Володимира Зеленського та протидіючих частин його особистого оточення може привести у крісло №1 Дніпропетровщини, крім очікуваних й обговорених, найнесподіваніші кандидатури. Але хто б не очолив область, йому, скоріш за все, разом з діючою облрадою, доведеться приймати рішення — що робити з розпочатими, але не доведеними до логічного завершення інфраструктурними проектами, якими так хизувалася по¬передня команда ОДА.

Ні, якщо бути точним — продовжує хизуватися. Інакше неможливо пояснити, навіщо й сьогодні, за півтора з гаком місяця після звільнення Валентина Резніченка, у соцмережах продовжує ретранслюватися ПЛАТНА реклама досягнень його команди. Або «досягнень» — це вже залежить, під яким кутом дивитися. Та ще й тематичні «флешмоби» влаштовуються. З єдиною, найімовірніше, метою — зайвий раз підкріпити й так ретельно сформовану за останні 2—3 роки громадську думку про геніїв-технократів, які ледь не вперше за роки існування української незалежності забезпечили області умови для інфраструктурного розвитку.

Грамотна медіа-політика сприяла цьому. Постійне, методичне повторювання тез про те, що майже все ремонтується або реконструюється «вперше за…» чи «вперше з…» дійсно сприяє емоційному піднесенню на кшталт «От, молодці, хлопці! Яскраво працюють…» І це саме піднесення довгий час залишало поза увагою складне, не дуже цікаве і ще менш зрозуміле непрофесіоналам-фінансистам питання — скільки у підсумку коштуватимуть усі славетні реконструювання і чи є вони нагальними для БІЛЬШОСТІ населення Дніпропетровщини. Пам’ятаєте хрестоматійне питання з відомої кінокомедії «Хто буде сплачувати за цей бенкет?!»

Зараз саме таке питання, з відчутним присмаком бюджетного колапсу, потихеньку виповзає з чиновницьких кабінетів. Більш того — стає руба. Але час ставити його за адресою вже сплинув, «успішні менеджери» покинули ОДА. З речами. Відтепер — за бажання, звичайно — вони відповідатимуть хіба що правоохоронним органам. Й то не факт.

Бракуватиме часу — судячи з активного обговорення у «Фейсбуці», Юрій Голик з подачі оточення вже нового Президента зараз опікується проблемою будівництва траси на Маріуполь…

«НАВІЩО ВАС ТАК БАГАТО?»

А от депутатам щось робити з потенційними недо- або довгобудами доведеться. І негайно. Місія малоприємна, навіть зважаючи на вигідність трирічного договірного мовчання. Якщо пригадати, що вже за рік (якщо не раніше) — вибори до місцевих рад, а політичні сили більшості наявних коаліціантів не подолали парламентський прохідний бар’єр, з малоприємної вона вже сьогодні перетворюється на трагічну.

Політики це добре розуміють. Тому й вдаються до будь-яких можливостей реабілітуватися перед виборцями. Як це зробила депутатська фракція «Батьківщини», з’явившись на сесію майже в повному складі та задекларувавши бажання розглядати оголошений порядок денний.
Більш ефективною виглядає інша ініціатива «біло-серцевих» — вони вимагають створити тимчасову контрольну комісію із залученням зовнішнього аудиту для розслідування фактів можливих зловживань Валентина Резніченка і його позаштатного радника Юрія Голика. Депутати впевнені, що за часів Резніченка — Голика ДніпроОДА платила за матеріали і послуги будівельних компаній завищені ціни, а тендери «виписувалися» під конкретні підприємства. Крім того, на підставі загальнодоступної інформації в Prozorro вони вважають, що тендери за часів Резніченка — Голика «виписувалися» під конкретні фірми.

Заява гучна, і має всі шанси зі звичного політичного «бла-бла-бла» перетворитися на цілком конкретні кримінальні провадження. Тим більше, що два головні замовники робіт, департаменти ЖКГ та капітального будівництва ОДА, вже готуються надсилати підрядникам офіційні листи з пропозицією знизити кошторисну вартість робіт на 10—12—15 відсотків. Дивним чином ці цифри повністю збігаються з розміром «відкатів», про який неофіційно вже давно говорять у депутатських кулуарах.

Якщо з’являться більш офіційні підтвердження того, що «голь на выдумки хитра», постане інше питання — невже всі ці роки це було надвеликою таємницею? І чи дійсно щирі депутати зараз?
Потім можна далі піти. Замислитися, чи не забагато 120 депутатів на Дніпропетровщину? Чи не завелику будівлю вони займають заради своїх «договірників» та як модно зараз казати — «схематоза»?

Досвід набагато заможніших за Україну європейських держав може стати в пригоді.
А там і до формування принципово нового політичного ландшафту області вже зовсім недалеко…

Андрій БОГАТИРЬОВ