Маловідома Україна: Червоногород — подорож у місто-привид

У Тернопільській області, недалеко від знаменитого Джуринського водоспаду, розташоване місто Червоногород. Правда, на сучасних картах України його вже не знайти – місто зникло, немов привид. Хоч міста і навіть села на цьому місці давно немає, рекомендуємо відвідати пам’ятки Червоногорода, пише «Маловідома Україна».

Трохи історії

Коли і ким був заснований Червоногород достеменно не відомо. Згідно з інформацією в історичних довідниках, на місці, на якому розташовувався Червоногород, було дуже давнє поселення. Замок, на руїни якого з’їжджаються подивитися безліч туристів, в IX столітті вже був резиденцією руських князів. Протягом свого існування місто неодноразово руйнувалося, але його відбудовували заново. Першим ударом по Червоногороду став напад монголо-татарських військ, які практично спустошили це колись прекрасне місто. Пізніше місто належало князям Коріатовичам, а 1448 року місто отримало магдебурзьке право. Також в Литовсько-Польський період Червоногород виконував функції центру повіту. Сильно постраждало місто під час Першої світової війни. Будівництво ГЕС в 1950-х роках могло повернути статус міста на той момент вже селу Червоне, проте проект гідроелектростанції був визнаний невдалим і його закрили. У 1970 році село Червоне остаточно вивели з облікових даних як населений пункт.

Червоногородський замок

Точна дата будівництва замку донині невідома. Дерев’яний замок був побудований ще руськими князями, але вже в 1241 році він був знищений татаро-монголами. На початку XVII ст. за сприяння старости Червоногорода було зведено кам’яний чотирикутний замок з вежами на кутах, оточений оборонним муром з в’їзними воротами. У період володіння замком Кароля Понінського, дві вежі і частина будівлі були розібрані. За бажанням нового власника, на замковому фундаменті був побудований палац. Перед першою світовою війною палац мав вишукану терасу в італійському стилі і колонаду з 6 кам’яних колон, був оточений великим ландшафтним парком з фонтаном. На жаль, через військові дії двох Світових воєн замок сильно постраждав і вже не був відбудований.

Червоногород

Костел Успіння Пресвятої Діви Марії гробниці Понінських

До наших днів дожили і руїни костелу Успіння Пресвятої Діви Марії і гробниці Понінських. Костел заклали ще на початку XVII століття, а освятили в наступному столітті. Відомо, що костел був підпалений в лютому 1945 року. Знаходяться в урочищі і склепи Іоанни Понінських і дітей Понінських. Вони датуються початком XIX ст.

Червоногород

Джуринський водоспад

Урочище «Червоне» славиться не тільки дивовижними руїнами, але і красивою природою навколо. Саме тут знаходиться Джуринський водоспад – найвищий рівнинний водоспад в Україні. Його висота становить 16 метрів, а довжина – 20 метрів.

Відомо, що в кінці XVIII століття водоспад вже існував. Кажуть, що виник він в результаті зміни русла р. Джурин. Зміна відбулася, швидше за все, для поліпшення роботи млина на річці.