На Дніпропетровщині “молодшає” наркоманія

Як жителям Дніпра вберегти дитину від «поганої компанії»? Як вчасно зрозуміти, що син або дочка потрапили у біду та вживають наркотики? Розповів завідуючий відділенням центру реабілітації наркозалежних обласного наркологічного диспансеру Андрій Шаповалов у Дніпропетровській ОДА.

«Наркоманія «молодшає» – до нашого Центру потрапляють пацієнти вже від 12 років, – розповів Андрій Шаповалов. – Завдяки інтернету наркотики стають доступнішими для дітей. Зазвичай це речовини, вміст яких в організмі не виявить жодна лабораторія. Діють вони недовго – годину, півтори. Тож помітити, що з дитиною коїться щось погане, батькам зазвичай дуже важко».

Проте є й інші ознаки, які можуть вказувати на вживання дитиною наркотиків, наголосив лікар. Це різка зміна компанії та інтересів, потайливість.

«Серед інших ознак – схуднення, блідість, часта безпричинна зміна настрою в сторону агресії. Апатія, втрата інтересу до спорту, музики, малювання, – сказав Андрій Шаповалов. – Батьки можуть помітити дивні речі, які раніше дитині не належали: якісь пляшечки, пакетики. Можуть пропадати гроші та цінні речі».

За словами Андрія Шаповалова, 90% хлопців та дівчат пробують наркотики «з цікавості». Проте цей інтерес також має причину.

«Переважна більшість дітей, які пробують психотропні речовини, зазнавала фізичного насильства, відчувала нерозуміння батьків, – пояснив завідувач відділення. – Простий приклад. Дівчинка мріяла бути фігуристкою, а тато віддав її на балет. Вона ненавиділа танцювати, але він змушував її бути усюди першою. Результат – дівчинка першою отримала досвід вживання наркотиків».

Аби вберегти дитину від шкідливих звичок, найперше слід знайти з нею контакт, наголосив Андрій Шаповалов.

«Чи знаєте ви, чим цікавиться ваша дитина? Чи знаєте, чого вона хоче? Не ви, а саме ваш син чи донька? Адже у вас різні потреби, – наголосив лікар. – Не будуйте ілюзій, що підліток відразу вас пустять на свою територію – вона закрита для дорослих. Проте постарайтеся знайти цей контакт. Адже легше попередити проблему, ніж боротися з нею».