На Дніпропетровщині можуть подорожчати квартири

Від початку року в Дніпропетровській області, як і в цілому в Україні, змінилися правила продажу квартир. Торкнулися вони насамперед тих, для кого торгівля квадратними метрами – бізнес, але опосередковано зачепили і покупців. Суть нововведень у тому, що якщо власник квартири продає більше одного житла на рік, за друге доведеться платити 5% від прибутку. Якщо це третій продаж за рік, то віддати державі потрібно вже 18%.

ОДНА ЗА РІК

Закон було прийнято наприкінці минулого року та набрав чинності у 2022-му. Суть його у тому, що якщо для продавця це перший продаж квартири, тобто, наприклад, господар вирішив продати своє житло і купити щось інше, то він звільняється від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). Якщо ж продає другу квартиру за рік, то повинен вже сплатити 5% ПДФО, за третю та наступні квартири – 18%. Додатково доведеться витратитись і на військовий збір – 1,5%. Але є серед інновацій і плюс.

«Перевага цього нововведення в тому, що податок під час продажу нерухомості буде вираховуватися не з повної суми продажу житла, а з різниці між купівлею та продажем, тобто, між тим, якою вартістю була оцінена квартира відповідною службою та тим, за скільки вона реально була продана», – каже експерт НАБ Катерина Корнет. Вона зазначила, що якщо різниця оцінки і ціни більша ніж 30%, то це може зацікавити податкову, адже такого розриву вартості не може бути.

Також ставка 18% застосовується щодо продавця, якщо він уперше продає житло, яке купив менше трьох років тому. Але це правило не торкнеться тих, хто квадратні метри отримав у спадок і хоче їх реалізувати на ринку. Експерти зазначили, що 5% доведеться платити тим, хто вперше продає комерційну нерухомість, під час продажу другого об’єкта складу, магазину чи офісу – податкова ставка становитиме 18%.

ОПЛАТЯТЬ ПОКУПЦІ

Зазначене нововведення виглядає як спосіб змусити продавців квартир вийти з тіні й ділитися доходами з державою. Але насправді не все так просто. Останнім часом держава активно контролює всі операції купівлі-продажу нерухомості. Зокрема, в реєстрі помічено, що все частіше люди почали продавати більше одного житла на рік. Тому і з’явилася така ідея законопроєкта.

«Своєю чергою, покупців ця тема не торкнулася. Але це лише на перший погляд. Продавець не захоче втрачати зиск і просто перекладе ці додаткові податки на покупця. А клієнт змушений буде або платити цей збір самостійно, або навпіл із продавцем», – сказав голова галузевої ради учасників ринку нерухомості в області Сергій Логутенко. Він радить оформляти нерухомість не на одну людину, а на кількох домочадців. «У такому разі, якщо бажаєте продати одразу кілька квартир чи будинків за один рік, є можливість це зробити кожному члену сім’ї та не переплатити зайвого», – зауважив Сергій Логутенко.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел