На Дніпропетровщині виявили унікальний стародавній об’єкт (фото)
Останнім часом в Дніпропетровській області виявляють дуже багато цікавих туристичних об’єктів, які нажаль, поки що, не користуються попитом туристичної спільноти. А даремно.
Так, між містами Дніпро та Запоріжжя, в балці Канцерка, розташований унікальний об’єкт – стародавній гончарний центр, датований вченими 6-8 століттям н.е. Про нього знають тільки історики і вузьке коло фахівців. Балка починається неподалік села Любимівка Солонянського району.
В ній знаходиться ціла система горнів і на сьогодні досліджено 20 з них. Вони були округлі у плані, діаметром від 1,50 до 2,25 метрів й мали двух-ярусну конструкцію й належали до класу з вертикальним ходом гарячого повітря. Один з досліджених в балці горнів експонується у 1-ому залі Дніпропетровського історичного музею.
Фахівці стверджують, що кожен горн витримував близько 10 виробничих циклів і, відповідно, існував максимум один сезон. Це вказує на ймовірність існування цього центру біля 20 років. Навіть в наші дні, завітавши до балки Канцерки, можна знайти старовинні уламки посуду і можна, навіть, визначити місце, де колись знаходилось штучне озеро, створене для обслуговування гончарного виробництва.
Народ, що жив тут й залишив нам цю пам’ятку – алани. То були часи так званої кочової імперії алан, й швидше за все, вони були напівосілі й осілі нащадки одного з племен Аланії – роксоланів, що у літописах виступають під іменем «яси» або «аси». Алани не були єдиним етнічним й культурним утворенням, а були об’єднанням, що складалось з різних племен.
За припущеннями вчених поселення в балкі Канцерка відносилось до другого етапу аланської культури та було розбите хазарами. Після чого алани вступили до алано-болгарського союзного об’єднання, яке сформувалось під егідою Хазарського каганату для контролю за північно-кавказькими ділянками Шовкового шляху.
“В поточному 2021 році науковці Дніпропетровського історичного музею планують продовжити дослідження стародавнього гончарного центру і в нас з вами є унікальна можливість бути присутніми при цьому. І не тільки присутніми, а й спробувати себе в якості гончара й відчути енергію місцевої глини”, – розповіла Ольга Філь, адміністратор групи «Дивна Україна – клуб шанувальників історії і подорожей».