На Дніпропетровщині за штраф сумою 50 грн можуть відібрати авто

За несплачений вчасно штраф виконавчі служби можуть забрати авто. У такому разі боржнику, крім основної суми адміністративного покарання, доведеться сплатити ще й за доставку та зберігання авто на штрафмайданчику. Якщо грошей у нього немає – машина піде з аукціону. Воєнний стан вніс свої корективи в ці правила, але не для всіх.

СУМА – НЕВАЖЛИВА

Відправити автомобіль на штрафний майданчик може не лише виконавча служба, а й поліція та інспекція з паркування. Останні дві інстанції зроб­лять це через недотримання власником транспорту правил дорожнього руху. Процедуру вилучення авто вони проведуть одразу і дуже швидко, адже припаркована з порушеннями машина може заважати руху іншого транспорту чи створювати аварійні ситуації. Значно довше «добиратися» до авто будуть, якщо його господар не сплатив будь-який штраф – від порушення швидкісного режиму до боргів за аліментами.

«Для вилучення машини достатньо одного штрафу, який не було сплачено. Це може бути як 50 грн, так і 50 тис. грн – не має значення», – сказав начальник Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у Дніпрі Іван Легостаєв. Він зазначив, що в області за 10 місяців минулого року було відкрито понад 17,5 тис. виробництв за порушення правил дорожнього руху. Але іноді буває, що водій один, а штрафів він отримує одразу кілька, тому насправді порушників може бути менше.

РІШЕННЯ СУДУ

Тим, хто сплачує штраф упродовж 10 днів після його отримання, держава робить знижку 50% від суми. Ще порушнику дається п’ять «бонусних» днів із можливістю сплатити штраф повною мірою. Якщо погашення боргу не сталося упродовж місяця – то це привід надіслати усі дані щодо порушника у виконавчу службу. Документи до приставів направляє той орган, який притягнув водія чи власника авто до адміністративної відповідальності. Насамперед перевірять рахунки неплатника і заарештують їх, тобто заблокують. Якщо це не допоможе, то перейдуть до майна порушника.

«Виноситься ухвала про розшук майна боржника. Вона передається в поліцію, а вони вже розшукують та заарештовують авто, відправляють його на штрафмайданчик», – зазначив Іван Легостаєв.

Якщо боржник штраф гасить – авто йому повертають. Крім того, потрібно буде ще сплатити за послуги штрафстоянки та евакуатора для авто. А це сума вагома. Плата за транспортування може складати від 600 до 850 грн, залежно від ваги транспорту, плюс 120 грн на день – обійдеться зберігання авто на спеціальному майданчику. Якщо машина там буде понад тиждень, то на 8-й день ціна за її зберігання суттєво знижується – близько 20 грн за добу.

«Якщо боржник не має грошей, то державний уповноважений вилучає авто зі штрафмайданчика і передає його на реалізацію в держпідприємство «СЕТАМ». Воно виставляє його на електронні торги та проводить аукціон із продажу майна боржників. Отримані від продажу авто кошти спрямовують до державної виконавчої служби, яка їх перерозподіляє та погашає таким чином борги громадянина», – розповів Іван Легостаєв. Він зазначив, що конфіскація будь-якого майна можлива лише за рішенням суду.

ВІЙСЬКОВИЙ СТАН

Хоч як дивно, але воєнний стан у країні допомагає боржникам уникнути арешту рахунка та можливої конфіскації майна. Наприкінці березня в Україні набрав чинності Закон «Про особливості виконавчого провадження під час воєнного стану».

«Тому, поки в країні не закінчиться війна, фізичні особи можуть користуватися своїми грошима на рахунку, навіть якщо на них накладено арешт, але за умови, що сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100 тис. грн», – каже юрист Анастасія Андрєєва.

Вона також зазначила, що на час дії військового стану припиняється стягнення із заробітної плати боржника. Але ця норма не стосується рішень про сплату аліментів – тут примусове відрахування із зарплати та іншого доходу на дитину продовжуватиметься. Також не відкриватимуть виконавчі провадження на тимчасово окупованих територіях, доки там стоять війська противника.

ТАМАРА БЄЛКІНА