На Дніпропетровщині збільшилася кількість інсультів

Через тривалу коронавірусну інфекцію в Дніпропетровській області побільшало випадків інсульту. Після одужання ризик закупорки судин існує ще мінімум місяць. Якщо людина помітила у себе хоч би один симптом недуги – варто одразу звернутися по допомогу. Це може врятувати життя.

ВЧАСНЕ ВИЯВЛЕННЯ

Щороку в Україні реєструється понад 100 випадків інсульту. Близько 40% хворих помирають у перший місяць після недугу. Серед тих, хто вижив, у середньому 30% повністю або частково залежать від сторонньої допомоги. Існує два види інсультів – ішемічний та геморагічний. У першому випадку порушується кровопостачання певної ділянки мозку, бо артерія заблокована і через неї не надходить кров. У другому – розривається судина, що викликає крововилив до мозку.

«За статистикою, ішемічних інсультів значно більше, ніж геморагічних, однак, це не зменшує їхню серйозність. Аби врятувати людину, в лікарів є 4,5 години для проведення всіх необхідних медичних процедур», – зазначив лікар-нейрохірург ендоваскулярного центру обласної лікарні ім. Мечникова Юрій Чередниченко.

Серед перших симптомів інсульту: порушення свідомості, зору, мовлення, перекіс обличчя, рухові розлади в кінцівках, коли руки чи ноги «не слухаються», втрата рівноваги, раптове запаморочення. У такому разі слід викликати «швидку». Для лікарів дуже важливо знати, коли саме пацієнт відчув перші симптоми недуги.

«Для чіткого і правильного прийняття рішення для всіх членів Інсультної команди ми розробили чек-лист, в якому покроково зазначено алгоритм дій для кожного лікаря. Ми застосовуємо методики світової практики – тромболітична терапія, тромбекстракція, хірургічне й ендоваскулярне лікування аневризм і мальформацій», – зазначив заступник медичного директора по наданню екстреної медичної допомоги обласної лікарні ім. Мечникова Олександр Толубаєв.

Щоб допомогти людині в разі інсульту медики використовують стент-ретривер – це спеціальний прилад, який через отвір в артерії «дістається» до потрібного місця, розкривається у тромбі та захоплює його. Після чого через отвір в артерії його видаляють, а сама вона розблоковується і кровопостачання відновлюється. Головне – аби вчасно пацієнта привезли до лікарні.

ЗБІЛЬШЕННЯ ХВОРИХ

Торік до обласної лікарні з діагнозом «гострий мозковий інсульт» госпіталізовано понад 1,5 тис. пацієнтів – це на 60% більше, ніж у 2020 році.

«Щомісяця майже 200 пацієнтів з інсультом госпіталізуються до нашої лікарні. Переважна більшість доставляється у важкому та вкрай важкому стані. Одна з основних причин виникнення інфарктів – значна захворюваність на Сovid-19», – сказав Олександр Толубаєв. Він зазначив, що, за результатами спостережень, у 3-6 разів зросли ризику інсульту у пацієнтів, які перенесли коронавірусну інфекцію.

«Загроза зберігається щонайменше упродовж місяця після одужання. Ризик несприятливого прог­нозу у пацієнтів із Сovid-19 та ішемічним інсультом у два рази вищий, ніж у пацієнтів, що не мають цієї поєднаної патології», – наголосив Олександр Толубаєв. Він також зауважив, що для збільшення потужності лікарні у відділенні нейро­реанімації створено Інсультний блок, а також додаткові резерви у профільному відділенні.

ТАМАРА БЄЛКІНА
фото із відкритих джерел