Найцікавіші пам’ятки Дніпра, які здивують туристів

Напередодні Дня архітектора журналісти Дніпра побували у прес-турі, під час якого дізналися багато цікавого про найвизначніші будівлі обласного центру. Архітектори вважають Дніпро одним із найсучасніших міст у країні, яке вдало поєднує у своєму будівельному стилі класицизм і модерн.

Дива «Кулі» та велич «Лебедя»

Місту Дніпро є чим пишатися та дивувати туристів. Маємо найдовшу набережну в Європі — аж цілих 23 км! Нині тут улюблене місце відпочинку городян. Як приємно літньої пори посидіти на м’якій зеленій травичці набережної! Особливо популярною вона стала після реконструкції, коли з’явилося чимало гарних куточків відпочинку. У центральній частині набережної розташоване таке брендове місце, як фонтан «Лебідь», що прямо з річки б’є заввишки близько 50 м. Так і вабить не тільки сфотографуватися біля нього, але й просто постоя­ти у спеку. Привертає увагу туристів та городян і курган-піраміда зі скляною кулею, що теж розташувався на так званому Фестивальному причалі. Скляна сфера на вершечку піраміди має назву «Куля бажань». За міською легендою, щоб здійснилася мрія, треба доторкнутися до кулі рукою й загадати бажання.

Перші хмарочоси України

З піраміди-кургану добре проглядається ще одна архітектурна родзинка Дніпра — житловий комплекс «Вежі». З нього почалася історія українських хмарочосів часів незалежності. Даний будівельний проект можна назвати легендарним. Він отримав кілька українських премій у галузі архітектури, а в  місті залишається найвищим. Мають башти й свою таємницю. Їхня висота різниться через особливості вивищення, на якому розташовані. З південного боку «Вежі» сягають 106 метрів, із північного — на 17 метрів вище: аж  123 м.

Цікавий вигляд має комплекс «Крутогорний», до якого, крім «Веж», входять іще два житлові комплекси, що розташувалися на схилі Дніпра. «Завдяки «Крутогорному» правий берег міста неможливо сплутати з набережними інших населених пунктів країни. В народі ж Дніпро називають «українським Манхеттеном», — вважає архітектор Дмитро Волик. У цих будівлях закладений певний філософський складник. «Вежі» розташовані таким чином, що формують «портал», вісь якого завершується на центральній площі й увінчується Спасо-Преображенським собором», — розкриває таємницю архітектор Олексій Образцов.

Іще одне улюблене місце дніпрян — Катерино­славський бульвар. Нині тут розташувалися два торгово-ділових цент­ри: «Каскад-Плаза» та «Босфор». Між  ними — пішохідний простір із фонтаном. Відкриття бульвару відбулось у вересні 2004 року. Відтоді тут завжди людно: збирається молодь, полюбляють фотографуватися туристи. Одначе, мало кому відомо, що до реконструкції це місце не тільки не вважали привабливим для відпочинку, а й взагалі обходили стороною. Та й не дивно, чому…

Наш «Новий Арбат»

«Тут панували звалище, неорганізоване паркування й знаходилася стара пожежна частина, будівля якої була надто занедбана, тому реконструювати її не вдалося. Тож і виникла ідея створити пішохідний бульвар та ансамбль із сучасних будівель, який формував би європейське середовище. Інноваційним рішенням на даний момент став інтерактивний фонтан. Подібних у місті тоді ще не було», — згадує архітектор Ольга Подушкіна. Вже незабаром після відкриття Катеринославський бульвар отримав від захоплених містян неофіційну назву «Новий Арбат». І нині це не тільки улюблене місце відпочинку городян, а й справжня архітектурна родзинка України!

Катеринославський бульвар та інші сучасні будівлі свідчать: Дніпро — європейське місто на думку не тільки архітекторів, а й спільноти. Долучаємося до цього зауваження і водночас, зі свого боку, сподіваємося на збереження катеринославських будівель, бо ж для Європи характерні не тільки новації, а й старі будиночки та їхні легенди.

Анфіса Букреєва,

фото Миколи Лисенка