Найглибший льодовий каньйон може розтанути

Каньйон під Льодовиком Денмана у Східній Антарктиці — найглибша наземна ущелина на Землі завглибшки 3,5 км нижче рівня моря. Вона повністю заповнена льодом, що може вкрай швидко розтанути, припускають вчені у новому дослідженні NASA, повідомляє ВВС.

З відходом і тоншанням льодовика в ущелину поступає тепла океанічна вода, яка ще швидше «роз’їдає» кригу, пише кореспондент BBC з питань науки Джонатан Амос. А якщо вся ця крига розтане, то рівень світового океану підніметься на 1,5 метри.

«Як швидко це може трапитися? Важко сказати, оскільки тут впливають багато факторів, наприклад — звуження каньйону, через яке відхід Льодовика Денмана може сповільнитися», — пояснює доктор Вірджинія Бранкато з Jet Propulsion Laboratory NASA.

«Наразі ж вкрай важливо зібрати якомога більше інформації та більш детально і часто вивчати майбутню еволюцію льодовика», — додала вона у розмові з BBC News.

Каньйон під Льодовиком Денмана лише нещодавно отримав статус найглибшої континентальної (тобто, не заповненої водою) западини — всемеро глибшої, ніж берег Мертвого моря на Близькому Сході. Це викликало до нього підвищений інтерес науковців.

Танення криги у каньйоні Льодовика Денмана викликає особливу тривогу науковців через те, що він може стати своєрідною Ахіллесовою п’ятою для всього «білого континенту».

Адже чим далі відступить льодовик углиб Антарктиди, тим більше в каньйон проникне теплої океанічної води. А це, своєю чергою, може значно прискорити танення інших антарктичних льодовиків. Зараз Антарктида втрачає більше свого льоду з іншого боку — на заході континенту.

Льодовики ж у Східній Антарктиці вважаються загалом стабільними, що важливо для всієї континентальної системи. Донедавна найбільш нестабільним тут розглядали Льодовик Тоттен — крижаний гігант, який тане по пів метра на рік.

Утім нові дослідження NASA показують, що саме Льодовик Денмана може бути тут найбільш вразливим — за 22 роки його лінія зіткнення з океаном відступила на 5-6 км.

А з урахуванням глибини каньйону та його геометрії, це створює ще більш сприятливі умови для «ідеального злочину» — масового танення антарктичних льодовиків за принципом доміно, відзначає дослідник NASA професор Ерік Рігно.

льодовий каньйон

Утім, для однозначних висновків вченим наразі бракує точних даних про рух теплої води з океану. Для Західної Антарктики вже з’ясували чіткі шляхи, якими теплі потоки «атакують» льодовики.

Однак для Льодовика Денмана все це поки що скоріше припущення, яким можна пояснити те, що показали спостереження NASA.