Нарахування по-новому: в Україні змінили правила оформлення субсидій

У нинішньому опалювальному сезоні змінились правила надання субсидії в Україні. Тепер до уваги братимуть ті доходи людини, які вона має під час війни, тобто зазнали змін правила розрахунку. Отже, більше громадян зможе отримувати грошову допомогу від держави на оплату комунальних послуг. Також змінюється місце, де можна оформити субсидію.

ЗНЯТІ ОБМЕЖЕННЯ

Нині в Україні отримати субсидію можна за екстериторіальним принципом. Тобто, якщо людина тимчасово переїхала в іншу область, проживала на окупованій території або там, де ведуться активні бойові дії, то вона все одно буде отримувати допомогу. До того ж від травня 2022 року для отримувачів субсидії автоматично проведено перерахунок і подавати нову заяву для її отримання не потрібно.

«Субсидія призначається за місцем реєстрації або за місцем фактичного проживання людини. Серед нововведень – зміна декількох пунктів, які надають право на призначення державної допомоги. Ті, хто в період воєнного стану залишився без роботи, стали на облік до Центру зайнятості та мають заборгованість з оплати за житло, що виникла упродовж цього літа, – також можуть оформлювати допомогу. Не важливо, чи людина провела більш як 60 діб за кордоном або за останні пів року не одержувала доходів чи має друге житло, отримане у спадщину, та не здає його в оренду, тобто, таким громадянам теж може надаватися субсидія. Раніше вони не мали такого права», – розповіла начальниця відділу пільг та субсидій департаменту соціального захисту населення обласної військової адміністрації Олександра Довидовська.

Вона також зазначила, що під час призначення субсидії не враховуватимуться виплати переселенців та компенсації за надання їм житла за програмою «Прихисток».

МІСЦЕ ОФОРМЛЕННЯ

Від нинішнього опалювального сезону змінюється і місце, куди потрібно звертатись за отриманням допомоги від держави. Якщо раніше це були центри соціального захисту, то тепер – це Пенсійний фонд. Причин цьому декілька. Перша – працівники центрів соціального захисту зараз займаються оформленням виплат та допомог внутрішньо переміщеним особам, тож на них і без оформлення субсидій надзвичайно велике навантаження. По-друге, нині документи для отримання державної допомо­ги можна оформити тільки онлайн, а забезпечити таку процедуру можуть лише «потужності» Пенсійного фонду.

«Робиться це для того, аби усі дані зберігалися тільки в електронному вигляді та їх можна було в будь-який час побачити, відновити. Натомість паперову декларацію, яку раніше заповнювали отримувачі допомоги, можна втратити і таким чином зникне вся інформація про людину, яка оформлювала субсидію», – повідомила Олександ­ра Довидовська.

Вона зазначила, що в жовтні та листопаді діє перехідний період, коли оформити держдопомогу можна ще у центрах соціального захис­ту, а вже у грудні – потрібно звертатись тільки до відділень Пенсійного фонду. Він же буде опікуватись не тільки призначенням, але і виплатами.

«На громадян це ніяк не вплине. Гроші як перераховували на особові рахунки отримувачів, або через «Укрпошту», так буде і надалі. Це винятково реформа адмінресурсу. Вона стосується працівників, які виконують нарахування та виплату», – роз’яснила Олександра Довидовська.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел