Нове місце проживання: чи обов’язково змінювати реєстрацію?

Останнім часом ЗМІ інформують про те, що Кабмін зобов’язав українців під час переїзду до іншої області більш ніж на 30 днів змінювати реєстрацію. Ухильникам загрожують штрафи. «Вісті» вирішили розібратися щодо ситуації та звернулися за консультацією до спеціаліста.

Мета ­реформи

Інформприводом для численних новин стала урядова постанова №207 від 2 березня поточного року. Згідно з документом, функції реєстрації місця проживання фізичних осіб делегуються місцевим органом влади. «Мета реформи – децентралізація: розширення повноважень органу місцевого самоврядування. Замість міграційної служби тепер питаннями реєстрації місця проживання займатимуться сільські, селищні або міські ради», – пояснила рішення Кабміну юрист Оксана Костенко.

За словами спеціаліста, письмово повідомити відповідний орган реєстрації про своє нове місце пере­бування зобов’язані лише три категорії осіб:

– ті, які мають невиконані майнові зобов’язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням;

– призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки;

– беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості.

«Це цілком нормальна практика, оскільки держава повинна володіти інформацією про те, де мешкають громадяни. Порядок реєстрації є інформативним і не обмежує їхніх прав на вільний вибір місця проживання», – зазначає Оксана Костенко.

Попередження і штраф

Адміністративну відповідальність несуть не всі громадяни, які проживають не за «пропискою», а лише ті особи, котрі зовсім її не мають. «Строк, установлений для реєстрації місця проживання від дати зняття з попереднього та прибуття на нове – 30 календарних днів. Якщо під час подання документів установ­лять, що людина звернулася після закінчення цього терміну або подала недійсний паспорт громадянина України, працівник органу реєстрації або центру надання адмінпос­луг складає стосовно неї адміністративний протокол за вчинення правопорушення, визначеного у ст. 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення: проживання громадян без відповідної реєстрації тягне за собою попередження. Ті самі дії, вчинені особою, яка упродовж року піддавалося адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною першою цієї статті, – караються штрафом від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у розмірі від 17 до 51 грн.). Будь-яких інших процедур щодо притягнення до відповідальності за перебування без належної реєстрації громадян України наразі ця постанова не передбачає», – наголосила юрист.

Олена Ткач

Залишити відповідь