Оксана Смаль: «Головна мета пробації – безпека суспільства»

У 2018 році в Україні створено єдину Державну установу «Центр пробації». Виправлення право­порушників та безпека людства – це основна діяльність Центру. Про особливості його роботи «Вістям» розповіла начальник Амур-Нижньодніпровського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Оксана Смаль.

НОВА СИСТЕМА

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

– Оксано, розкажіть, будь ласка, що таке пробація та яка її головна мета?

– Пробація – це система наглядових та соціально-виховних заходів, які альтернативні покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі. У світі така система існує вже понад 200 років, але для України вона відносно нова, адже Закон «Про пробацію» був ухвалений у 2015 році.

Слід наголосити, що, по-перше, пробація – це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система, що передбачає в т. ч. і покарання, альтернативне позбавленню волі, але головна її сутність у тому, що вона містить іще й інші елементи. По-друге, її головною метою є безпека суспільства. Пробація не дає можливості правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства. Важливо, що в результаті таких заходів до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю.

– Хто є суб’єктами пробації?

– Особи, щодо яких складається досудова доповідь; особи, засуджені до покарання, що не пов’язане із позбавленням волі, як-от: заборона обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Також особи, яким покарання у вигляді позбавлення волі замінено на покарання у вигляді громадських або виправних робіт; особи, звільнені з випробувальним терміном від відбування покарання у вигляді позбавлення (обмеження) волі. Виділяють досудову, наглядову та пенітенціарну пробацію.

– Чи зустрічалися у Вашій професійній практиці винятки щодо осіб, до яких застосовується пробація?

– Суб’єкти пробації – засуджені, щодо яких за рішенням суду та відповідно до закону застосовуються наглядові, соціально-виховні заходи, та обвинувачені, щодо яких органом пробації готується досудова доповідь. Перелік осіб, які належать до суб’єктів пробації, чітко визначений Законом України «Про пробацію». Зважаючи на той факт, що основним є принцип законності, ми позбавлені можливості на власний розсуд обмежувати або розширювати права людини, яка стала клієнтом пробації.

ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ

– Центр пробації проводить соціально­виховні заходи для звільнених, ­сприяє їхньому працевлаштуванню тощо. Як надалі відбувається нагляд за колишніми ув’язненими? 

– Відповідаючи на це запитання, хочу зазначити, що соціально-виховна робота проводиться на етапі наглядової пробації. Це заходи, які реалізуються за індивідуальним планом роботи із засудженим з урахуванням оцінки ризиків учинення повторних кримінальних право­порушень та передбачає надання консультативної, психологічної та інших видів допомоги; сприяння працевлаштуванню; залучення до навчання; участь у виховних заходах та соціально-корисній діяльності; проведення індивідуально-профілактичної роботи. Під час пенітенціарної пробації відбувається підготовка осіб з метою їхнього трудового та побутового влаштування після звільнення.

За зверненням адміністрації установи орган пробації спільно із державними органами та органами місцевого самоврядування сприяє засудженим, які готуються до звільнення, у визначенні місця проживання після звільнення; влаштуванні до спеціалізованих установ для звільнених; госпіталізації до закладів охорони здоров’я осіб, які потребують стаціонарної медичної допомоги; працевлаштуванні праце­здатних осіб.

– На офіційному сайті Центру розташоване звернення до небайдужих громадян щодо співпраці. Які обов’язки має виконувати волонтер?

– Основним завданням волонтерів пробації є сприяння уповноваженому органу у здійсненні нагляду за суб’єктами пробації та проведенні з ними соціально-виховної роботи.

Волонтерська діяльність здійснюється за такими напрямами: сприяння у здійсненні наглядових заходів за місцем роботи та навчання суб’єктів пробації; участь у проведенні соціально-виховної роботи із суб’єктами пробації; участь у складанні та реалізації індивідуальних планів роботи; індивідуально-профілактичної роботи; надання консультативної, психологічної та інших видів допомоги; сприяння у працевлаштуванні суб’єктів пробації, залученні їх до навчання, виховних заходів та соціально-корисної діяльності; сприяння у реалізації пробаційних програм стосовно суб’єктів пробації, звільнених від відбування покарання з випробуванням; участь у реалізації інших заходів, спрямованих на виправлення суб’єктів пробації та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.

МЕНШЕ ПОРУШЕНЬ

– Які, на Вашу думку, переваги та недоліки в діяльності центру пробації? 

– Україна рухається шляхом реформ. Безпосередньо дотична до того, щоб громадяни відчули на собі зміни, які відбулися з  прийняттям Закону «Про пробацію». Саме працівники пробації зараз забезпечують «повернення» людини, яка вчинила правопорушення, до суспільства.

Відповідаючи на запитання щодо можливих недоліків нашої діяльності, хочу вам подякувати за можливість висвітлити перед громадськістю інформацію про нашу діяльність. На сього­днішній день одним із головних викликів, що стоять перед нами, є інформування та підтримка пробації з боку громади та місцевих органів влади. Ми не можемо забезпечувати ефективну пробацію без використання ресурсів громади. Наш працівник – це не професійний психолог, не соціальний працівник, не освітянин, не працівник служби зайнятості, не лікар. Але він повинен скоординувати свою діяльність так, щоб допомогти клієнту отримати послуги від зазначених фахівців. Якщо такі спеціалісти ставитимуться до правопорушників з ознаками дискримінації або не будуть вважати, що працівники пробації роблять серйозну справу, чи взагалі не знатимуть, що таке пробація, правопорушники не йтимуть їм назустріч.

– Як Ви гадаєте, чи змінює така складна чоловіча робота тендітний жіночий характер?

– Специфіка клієнтів, з якими ми щоденно спілкуємося, звичайно, може негативно вплинути на характер людини. Однак хочу зазначити, що ми усвідомлюємо ці негативні ризики та постійно працюємо над своїм удосконаленням.

– Яких результатів досяг Центр пробації за час своєї діяльності?

– Якщо говорити про успішність нашої роботи, то найбільш зрозумілим показником є зменшення кількості повторних порушень серед наших клієнтів. Відсоток вчинення повторних правопорушень у період перебування на пробації складає зараз менш як 2%. Навіть за умови статистичної похибки – це хороший результат.

Маргарита Сопільняк,

фото з архіву Оксани Смаль

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!