Оренда авто: як це відбувається і за що потрібно платити

Послуга оренди авто стає все більш популярною та доступною в Україні, і зокрема в області. Орендувати автомобіль для роботи або власних потреб цілком реально. Головне – обрати правильного власника і справді вміти керувати машиною. Як це зробити – розбиралися «Вісті».

УМОВИ ДОГОВОРУ
Оренда авто – така послуга ще називається складним іноземним словом «каршеринг». Її можна замовити як за допомогою смартфона, так і просто звернувшись до «профільного» сервісу. У першому випадку для замовлення машини та оплати за її використання знадобиться установити на телефон певну програму. Розрахунок тут можливий лише банківською карткою. Оплата може бути погодинною, а одна хвилина обійдеться близько 2 грн, та ще 9 грн доведеться сплатити за кожен кілометр шляху.

У другому випадку – оплатити послугу можна як готівкою, так і карткою. Але обов’язково слід мати із собою паспорт, ідентифікаційний код, посвідчення водія та укласти з орендодавцем договір. У документі детально прописуються умови використання автомобіля, а також можлива застава за нього. На сервісах оплата обчислюється подобово. Орендувати можна авто як з порожнім, так і з повним баком. Можливі такі умови, коли разом із автомобілем автоматично надається абонемент на паркування в будь-­якій точці міста. Також прописуються можливі обмеження пробігу щодня. Тобто водій зобов’язується наїздити на машині не більше умовних 50-100 кілометрів.

Оренда обійдеться в середньому від 700 до 7 тис. грн на добу, залежно від умов договору, класу та марки авто. Зокрема, заплативши близько 1 тисячі гривень, можна кататися на простенькому хетчбеці корейського виробництва; за півтори тисячі клієнту готові надати представницький седан бізнес-класу з Японії, а за шість тисяч можна розтинати простори на машині від Ілона Маска. Заплативши близько дев’яти тисяч гривень, можна цілий день їздити на американському кабріолеті.

До речі, ціни за оренду електрокарів вищі, ніж за бензинові авто, в середньому на 600-900 грн. У договорі прописується також, куди може поїхати водій такою машиною, а куди йому зась, де та коли він зобов’язується її повернути.

ПОПЕРЕДНЯ ЗАСТАВА

Орендувати авто зможуть не усі. Найчастіше сервіси ставлять умову, щоб стаж водіння у клієнта складав мінімум два роки, а якщо хочеться покататися на машині бізнес-класу або джипі – то від п’яти років.

«Мати посвідчення водія та вміти керувати автомобілем у нашій країні – це дві великі різниці. Тому для компенсації можливих фінансових збитків через недосвідченість водія ми просимо попередню заставу», – говорить власник одного із сервісів з оренди авто Володимир Петров. Середня її сума може складати як 3-5 тис. грн, так і сягати до 40-60 тис. грн. Залежно від марки та класу авто.

«Застава – це фінансова відповідальність водія на період використання авто. Так, наприклад, якщо клієнт потрапив у аварію і при цьому сума збитку більша, ніж сума застави, – гроші йому не повертаються, а витрачаються на ремонт машини. Якщо ж сума витрат на ремонт менша, ніж заставна, то утримується компенсація, а решта повертається», – пояснює Володимир Петров.

Він зазначив, що позикові кошти також можуть бути використані для покриття нестрахових випадків пошкодження машини, зокрема, якщо подряпані диски, проткнуті колеса, не вистачає двірників або на лобовому склі з’явилися тріщини; салон у жахливому стані і потрібна його хімчистка. Взяти кілька сотень гривень із клієнта можуть навіть за те, що автомобіль просто забруднився.

«Усі машини ми надаємо чистими, у працю­ючому стані. Клієнт їх оглядає, укладаємо акт та договір. Такими ж ми сподіваємося їх побачити і після повернення», – каже Володимир Петров. Усі транспортні засоби на таких сервісах у робочому стані. Якщо авто ламається – клієнту відразу надають інше.

Оренда машини – звучить привабливо і просто, але перш ніж замовити прокат авто, слід ретельно ознайомитися з умовою договору, а також зважити всі за і проти такого рішення.

ТАМАРА БЄЛКІНА

фото із відкритих джерел