Перша регіональна Агроконференція AgroDay Dnipro

Аграрії Дніпропетровщини все активніше освоюють зарубіжні ринки. Сьогодні до 9% загального експорту сільгосппродукції припадає саме на наш регіон. Труднощі, з якими стикаються на шляху до зарубіжного споживача, а також існуючі нині можливості підтримки аграріїв обговорили під час першої регіональної агроконференції AgroDay Dnipro, організованої Центром інформаційної підтримки бізнесу, заснованим при Дніпропетровській торгово-промисловій палаті за підтримки ЄБРР в рамках ініціативи EU4Business Європейського Союзу.

«Захід, який ми проводимо, підтримують не лише наші партнери з ЄБРР та Європейського Союзу. Сьогодні ми відчуваємо дієву підтримку з боку обласної влади, Торгово-промислової палати України, Асоціації фермерів та приватних землевласників, ОТГ та райдержадміністрацій, донорів та партнерських проектів» — говорить президент Дніпропетровської торгово-промислової палати Віталій Жмуренко. — «Адже майже 200 представників як великого агробізнесу, так і дрібних фермерських господарств завітали сьогодні на нашу зустріч, аби з перших вуст дізнатися про тонкощі експортно-імпортних процедур та програм фінансової підтримки сільгоспвиробників».

ШОВКОВИЙ ШЛЯХ

Як пояснив віце-президент Торгово-промислової палати України Сергій Свистіль, на сьогоднішній день існує до 150 моделей експортного просування, а також достатньо великий вибір країн для експорту — від країн ЄС і Прибалтики до «Шовкового шляху» в Китай. І фахівці ТПП готові допомогти знайти найбільш оптимальний варіант для конкретного сільгоспвиробника.

«Ситуація з експортом сільгосппродукції сьогодні змінюється на очах. Можу сказати, що за роки незалежності — це перші кардинальні зміни. Ринки стали відкритими. Ми приєдналися, наприклад, до конвенції ПанЄвроМед, завдяки якій для українських товарів розширено доступ на ринки 42 країн і територій. З’явилися нові можливості. Однак, якщо говорити про малий бізнес, то ситуація не така однозначна. Тому вихід один — об’єднуватися і знаходити ті підходи і моделі, які допоможуть спрацювати найбільш ефективно» — зазначив Сергій Свистіль.

ДЕРЖАВНА ДОПОМОГА

Особливий інтерес в учасників викликало питання механізмів отримання державної фінансової допомоги на ведення бізнесу. Про діючі сьогодні програми розповів начальник Управління агропромислового розвитку Дніпропетровської ОДА Вадим Удовицький. За його словами, в цьому році з держбюджету на ці цілі виділено близько 6 млрд. грн.

«В першу чергу, ці програми спрямовані на розвиток в галузі тваринництва і в цілому на підтримку аграріїв Дніпропетровщини. Це допомога на закупівлю і утримання великого поголів’я. Вперше в області працює програма підтримки особистих селянських підсобних господарств. І в цьому році вже направлено більше, ніж 2,5 млн. грн. на їх розвиток. У сфері розвитку садівництва — це компенсація саджанців господарствам, які займаються розведенням плодово-ягідних культур. І компенсація відсотків на отримані кредити аграрними підприємствами. Також працює програма компенсації закупленої сільгосптехніки вітчизняного виробництва — 25% від вартості аграріям компенсує держава, фермерським — 40%. Крім цього, працює програма обласного бюджету підтримки галузі АПК, в рамках якої виділяється понад 2,5 млн. грн. за закупівлю молоковозів фермерам».

Корисними напрацюваннями з аграріями також поділилися експерти, які висвітлили важливі питання сертифікації, маркування, митних норм і фіто санітарних процедур при експортно-імпортних операціях, фінансової підтримки аграріїв.

Своїм баченням сприятливих умов розвитку торгівельно-економічних відносин між Німеччиною та Україною, про можливості експорту української продукції, зокрема, розповів представник діючого в Україні німецького проекту «AGRITRADE» Андре Пілінг.

«Щоденно обсяг експорту якісної української продукції до Німеччини зростає і на сьогодні вже його загальний обсяг еквівалентний 5,5 мільярдам доларів США.  Що, звичайно, не є межею, адже українські аграрії та підприємці мають великі перспективи. Я бачу високу якість українських товарів і розумію, що єдине,  чого вам не вистачає для більш успішного ведення торгівельно-економічних відносин з іншими країнами, – це комунікації та брак інформації. Україна має дуже великий потенціал, значно вищий за той, який мала Польща 25 років тому і я впевнений, що ваша країна зможе вийти на новий, значно вищий, економічний рівень розвитку» — резюмував представник німецького проекту.

Конференція завершилась виступами менеджерів, керівників відділень банків з  розвитку малого та середнього бізнесу.  Доповідачі від АБ «Укргазбанк», «Піреус Банк» та «Райффайзен Банк Аваль» інформували учасників заходу — представників агропідприємств щодо банківських продуктів,  що сприяють розвитку аграрного сектору економіки України,  про можливості та програми компенсації коштів з боку держави.

«Основним завданням, яке ми ставили перед собою, — це задовольнити збільшений запит представників регіону на якісну експертну підтримку агросектору. Число учасників конференції показує — цей формат більш, ніж затребуваний. Тому думаємо, що практику проведення агроконференції буде продовжено», — підсумував президент Дніпропетровської торгово-промислової палати Віталій Жмуренко.

Олена Єгорова