Найуспішніший проект ЄС та ПРООН працює на підтримку сільських громад

На підтримку сільських громад щодо вирішення найважливіших потреб їх розвитку і поліпшення умов життя спрямований проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», що фінансується ЄС та співфінансується й впроваджується ПРООН. Про те, як проект реалізується на Дніпропетровщині та як він змінює життя людей, розповіли його координатори.

realizaciya-v-oblasti

Бути активними

Перша стадія проекту тривала з 2008 до 2011 року, і в його рамках утілювалися в життя прості ініціативи — ремонт  шкіл, амбулаторій, освітлення вулиць у селах, селищах, невеличких містах.

6

«На жаль, у ХХІ столітті  ми стикаємося, здавалося б, з елементарними проблемами — у невеликих населених пунктах немає води, світла або ж газу, зруйновані об’єкти культурної та соціальної сфери. Тому перший крок у реалізації проекту був спрямований на створення активної громади, визначення актуальних проб­лем населення, навчання небайдужих людей, написання грантових заявок, їх захист, ведення документації. Все це і дало змогу залучити кошти донорів для вирішення болючих проблем», — зазначила координатор проекту  ЄС/ПРООН у Дніпропетровській області Олена Харченко.

1

Упродовж трьох років в області кош­том Європейського союзу, місцевого бюджету, спонсорів та пересічних громадян було відремонтовано ФАПи, проведені енергозберігаючі заходи в дитячих садочках, школах, відремонтовані водоводи, поновлено вуличне освітлення у селах. Загалом реалізовано 55 мікропроектів.

Залучати інвестиції

«У 2011 році проект набув другої фази. Активність громад значно зросла, — продовжує Олена Павлівна. — На момент завершення першої фази на Дніпропетровщині було зареєстровано 43 громадські організації, а нині — вже 275. І все це в невеликих населених пунктах. Можливо, не всі громади є надто активними, але тепер ми знаємо, що на місцях є кому втілювати  проекти в життя».

7

Реалізація другої фази завершилася у 2014 році. Особливіс­тю її була поява інноваційних енерго­ефективних проектів — установлення сонячних батарей, пелетних котлів, сонячних фотомодулів. Також вона дала змогу не лише вирішити значну кількість проблемних питань громад, а й сприяла активному розвитку громадських ініціатив. Уперше за багато років усі органи влади регіону почали працювати спільно. Обласна влада переконалася, що громади можуть самостійно залучати інвестиції. Всього вдалося втілити в життя 69 проектів.

Нові ідеї

За перші дві фази, від липня 2008 року, коли розпочали дану справу, реалізували 124 мікропроекти на суму майже  22,4 мільйона гривень. А це — 57 відновлених дитячих садків і шкіл, 23 медичних пункти, 11 об’єктів доступу до якісної води, 19 об’єктів енергозберігаючого вуличного освітлення.

3

Сьогодні інвес­торів цікавлять нові ідеї, а тому перед координаторами та небайдужими громадами стоять нові цілі. В рамках третьої фази проекту, крім невеликих селищ, налагоджено співпрацю з містами Нікополь та Павлоград.

«У цих містах фінансово підтримуються громади, які створили ОСББ. У даному напрямку вже затверджений 31 мік­ропроект. Крім того, в Нікополі та Павлограді запущено проект «Smart city». Там вирішили підтримати встановлення відеокамер у місцях масового скупчення людей, на небезпечних ділянках доріг та перехрестях. На такі проекти виділяють до 25 тисяч доларів», — повідомив координатор Олексій Скворцов.

______3

Також значна­ увага в проекті  ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» приділяється децент­ралізації та об’єднаним територіальним громадам (ОТГ). «Саме в співпраці з малими містами та в розвитку ОТГ бачить перспективу наше керівництво», — підбив підсумок Олексій Скворцов.

Тетяна Сіденко

Добавить комментарий