Проблема нелегальної міграції в Україні

Загальновідомо, що Україна знаходиться на перехресті шляхів «між Сходом і Заходом». Таке геополітичне положення значною мірою упродовж багатьох століть детермінувало історичні, культурницькі, духовні й політичні особливості розвитку нашої держави.

Протидія нелегальній міграції – важлива робота міграційної служби та правоохоронців, спрямована на захист суспільства.

Нелегальна міграція в Україні є гострою проблемою, що впливає на стан правопорядку, економічну ситуацію, і на міжнародний імідж не тільки нашої держави. Кожна країна світу дбає про дотримання законів як власними громадянами, так і іноземцями, які перебувають або проживають на її території. В Україні взаємодія міграційної служби із правоохоронними органами удосконалюється щороку. Це призводить до збільшення кількості виявлених та притягнутих до відповідальності порушників міграційних правил.

Отже, хто такий неврегульований (нелегальний) мігрант.

Це – перш за все, порушник міграційних правил, або іншими словами – людина без прав та обов’язків.

Мігранти, які незаконно перебувають в Україні, не можуть легально працювати та сплачувати податки, тому їхня праця зазвичай використовується у тіньових та кримінальних схемах.

Під час спеціальних заходів відпрацьовуються місця компактного проживання та місця ризику незаконного працевлаштування

Ринки, стихійна торгівля, овочеві бази, майданчики будівельних матеріалів та інші подібні об’єкти у першу чергу відпрацьовуються під час спільних з правоохоронцями заходами з протидії нелегальній міграції, оскільки там подекуди використовується незаконна праця мігрантів.

Нелегали, які готові працювати на будь-яких умовах, зводять нанівець соціальні гарантії, які існують в європейських країнах, (мінімальний рівень заробітної плати, максимальна тривалість робочого дня), а також потребують величезних фінансових витрат на прикордонний контроль, створення таборів для біженців, на соціальні та медичні послуги, утримання під вартою, депортацію.

Порушення міграційних правил не завжди призводить до видворення.  

У випадку, коли міграційна служба виявляє порушника міграційного законодавства, така особа у першу чергу притягається до адміністративної відповідальності. Якщо при цьому особа має правові підстави для подальшого перебування в Україні – вона може оформити необхідні документи для продовження терміну тимчасового перебування чи проживання.

Відповідальність за порушення міграційних правил несе також і приймаюча сторона – роботодавець та власник житла.

Законодавство України визначає адміністративну відповідальність для осіб, які сприяють незаконному проживанню та працевлаштуванню іноземців. Зокрема, статя 204 КУпАП передбачає штраф 1700 – 3400 грн. за незаконне використання праці іноземців та ОБГ, навчання надання житла  та інші дії, якщо вони сприяють ухиленню від дотримання міграційних правил.

Стаття 205 КУпАП передбачає штраф у розмірі 340 – 680 грн. за невжиття заходів для своєчасної реєстрації іноземців особами, які запросили таких іноземців в Україну і надали житло.

Окрім того, у разі порушення законодавства щодо допуску іноземців до праці без укладання трудового договору, роботодавцям доведеться сплатити штраф у розмір понад 125 тис. грн.. Штрафи передбачено також за продовження господарської діяльності без державної реєстрації та несплату податків.